Yeni Kıyafetleri yıkamadan giymeyin

Yeni Kıyafetleri yıkamadan giymeyin

Yeni aldığınız iç giyim, çorap ya da farklı kıyafetleri yıkamadan giymeyin. Nasıl üretildiğini ve depolandığını bilmiyorsunuz.

Çünkü bu ürünler, hazırlanma ve üretim aşamasında farklı ortamlarda üretiliyor-depolanıyor. Üzerlerinde çok miktarda toz birikebiliyor. Ayrıca boya işlemi nedeniyle, boya artıkları kumaşta kalabiliyor.

Yeni aldığı bir kıyafeti kim hemen üzerinde görmeyi istemez ki? Peki bu durum ne kadar hijyeniktir hiç düşündük mü? Pamuktan ipliğe, iplikten kumaşa, kumaştan da bitmiş mamule dönüşen yeni kıyafetimiz uzun bir üretim süreci sonrası elimize ulaşır. Yapısı itibarıyla tozu içine çeken dokuma ve örme kumaşlar hijyenik olmayan koşullarda depolanır. Depodan kesime, kesimden makinelere geçiş esnasında birçok işçinin çalıştığı atölye ortamındaki tozu içine hapseder. Dikim sonrası yıkama yapılmış olsa bile bu yıkama kumaşa yumuşaklık vermeye yöneliktir. Son aşamada paketlemeye ve oradan da mağazaya ulaşan yeni kıyafetimiz elimize tüm bu ortamların tozunu almış bir şekilde gelir. Bir diğer risk faktörü de boyama sonrası kumaş üzerinde kalan boya artıklarıdır. Boyahanelerde yapılan yıkama işlemleriyle kükürt içerikli bu artıklar kumaş yüzeyinden uzaklaştırılmaya çalışılsa da özellikle koyu renklerde tam başarı sağlanamayabilir. Vücuda direkt temas eden kükürt, insan sağlığına zarar verebilir. Özellikle cilde direkt temas eden iç giyim, çorap, gömlek, kazak, eşofman gibi tekstil ürünlerindeki bu toz ve boya artıkları yıkamayla uzaklaştırılmazsa cildi tahriş edip kaşıntı yapabilir, alerjik bünyelerde rahatsızlık hissi uyarır ve terle beraber kötü koku oluşturabilir. Vücuda direkt temas eden yeni kıyafetlerin yıkanmadan giyilmesi iş görüşmesi, sınav gibi önemli durumlarda kaşıntıya yol açıp konsantrasyonun dağılmasına sebep olabilir.

Ne yapmalı?

Yeni alınan tekstil ürününü, giyilmeden önce makinenin en kısa programında tersinden yıkayın.

İç giyim, çorap ve cildi daha hassas olan bebek ve çocukların kıyafetlerinde bu hususa mutlaka uyulmalıdır.

Yeni doğan bebek kıyafetleri her ihtimale karşı yıkama sonrası orta ayarda ütülenirse hassas ve çok ince olan ciltlerine daha uygun hale getirilmiş olur.

Yıkama işlemi sayesinde ürün üzerindeki toz ve boya artıklarından kurtulmuş oluruz. Yeni kıyafetimiz bu haliyle daha hijyeniktir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.