Turşu hem lezzetli hem sağlıklı

Turşu hem lezzetli hem sağlıklı

Bilindiği üzere Turşu deyince akla Ankara’nın Çubuk ilçesi gelir. Çubuk Turşusu deyince de akla ev yapımı organik Bizim Çubuk Turşuları gelir.

Bilindiği üzere Turşu deyince akla Ankara’nın Çubuk ilçesi gelir. Çubuk Turşusu deyince de akla ev yapımı organik Bizim Çubuk Turşuları gelir. Bizim Çubuk Turşuları’nın lezzetli olmasının yanısıra sağlıklı olmasıyla da hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Turşu, seçici ortam içeriğin besleyici değerini yükseltir, bunun yanı sıra sindirim sistemi için gereken probiyotik kaynağı sağlar

bizim-koy-sepeti-tursu-08-002.jpgTurşu probiyotik kaynağı mıdır?

Doğru bir şekilde hazırlanmış turşu gerçekten iyi bir probiyotik kaynağıdır. Geleneksel yöntemlerle yapılan ev yapımı fermente turşuları mayalanma yöntemiyle yapılamaktadır. Turşu sera ürünü olmayan doğal yöntemlere yetiştirilen taze sebze ya da meyve ile kurulur. Salamura, yani mayalanma süresi tamamlandığında ürün insan vücudunda yapılamayan bileşikler açısından iyice zenginleş ve bunlara probiyotik denilir.

Bu nedenle turşu örneğin reçel gibi bir saklama yöntemi değildir, beslenme unsuruna dönüşür. Yemeklerin yanında bir miktar tüketilmesi hem sindirimin iyi çalışması hem de eksiklerin giderilmesi açısından büyük faydalar sağlar.

bizim-koy-sepeti-tursu-06-002.jpg

O halde turşu sadece bir sebze saklama yöntemi değil midir?

Turşu, katma değeri yükseltilmiş bir saklama yöntemidir. Aslında salamuranın prensibi bellidir. Maya ürünün üzerinde zaten vardır, bazen nohut gibi genel bir kaynaktan ayrıca ilave edilebilir.

Önce kaya tuzu kullanılarak ortam tuzlandırılır, sirke ya da limonla asitleştirilir. Bu uygulama çürükçül olarak adlandırılan sebze ve meyveyi çürütebilecek bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar. Bu ortam aynı zamanda “uçları seven”, yani “ekstremofil” mikroorganizmaların üremelerini sağlayan bir seçici ortam oluşturur. Sebze ya da meyveyi turşuya dönüştüren de bunlardır, lakin işlem yavaş gerçekleşmek zorundadır. Mikroorganizmalar mevcut kaynakları kullanarak bizde üretilemeyen başka maddelere dönüştürürler. Turşunun besleyici özelliği de buradan gelmektedir. Özellikle Bizim Çubuk Turşuları hem besleyici hem sağlıklı hem de lezzetlidir. 

bizim-koy-sepeti-tursu-12.jpg

Evde kurulan turşular sağlıklı mıdır?

Usulüne göre kaya tuzu, kaliteli sebze ve meyve kullanılmışsa evde kurulan turşu elbette en iyi şekilde layıkıyla sağlıklıdır. Kavanoz zaman zaman karıştırılarak içinde biriken gaz kabarcıkları uzaklaştırılmalıdır. Mevcut salamura ortamında diğer bakterilerin üremesi mümkün değildir, buna karşılık turşu suyunun yüzeyinde küf plakları oluşabilir. Bu doğal bir durumdur, turşunun bozulduğu anlamına gelmez, ürün yine güvenle tüketilebilir. Ne var ki turşu sirke gibi sürekli bir sistem oluşturmaz, yani ürünün zirveye eriştiği bir dönem vardır, sonrasında değer azalmaya başlar. Ancak bu süre yeterince uzundur, yani ev için hazırlanmış miktar zaten tüketilmiş olur. Özellikle fabrikasyon ve katkılı turşuları ev yapımı turşulardan ayıran bu özelliktir. Bizim Çubuk Turşuları da ev yapımı ve katkısız turşulardan olduğu için suyu biraz bulanıktır. 

Turşunun sağlığa katkıları nelerdir?

Seçici ortam içeriğin besleyici değerini yükseltir yanı sıra sindirim sistemi için gereken probiyotik kaynağı sağlar. Salamuranın içeriği olasılıkla sindirim sistemi salgısını uyarır, dolayısıyla diğer yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır.

Turşuya ilişkin tek endişe tuzlu olmasıdır. Bunun çözümü ise basittir, biraz suda bekletmek tuzun fazlasını alır, ama lezzeti de değiştirir. Diğer seçenek ise en makul olanıdır, yemeğe ayrıca tuz ilave edilmeden gereksinim turşudan karşılanır, çok fazla tüketilmediği takdirde tuz yüklenmesi diye bir durum da söz konusu olmaz.

imgl3000.jpg

Bütün turşular aynı mıdır?

Günümüzde Anadolu’da yapılan ve bildiğimiz geleneksel fermente turşuların yanında daha hızlı oluşturulan katlı maddeleri ile işleme tabi tutulan endüstriyel üretim biçimleri de bulunuyor. 

Fabrikasyon yöntemlerde de üretilen ürün yine turşuya benzer, kıvam olarak daha yumuşak, lezzet olarak da daha az tuzludur. Probiyotik içeriği hemen hemen yok gibidir. Yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de bu taraz üretim yapan fabrikalar bulunmaktadır. Daha çok standart tat gereken ürünlere çeşni olması amacıyla üretilir. 

Sorunun diğer yanıtı ise her sebzenin turşusunun aynı bileşime sahip olmayacağı şeklindedir. Lahana turşusu, salatalık turşusundan farklıdır. O nedenle sofralarda karışık turşu tüketilmesi daha mantıklı bir seçenek gibi görünür, farklı lezzetler de tadılabilmiş olur. 

imgl2997.jpg

En iyi turşu sirkeyle mi, limonla mı kurulur” sorusunun yanıtı ise asla bulunamayacaktır, ama Adile Naşit ve Münir Özkul’u saygı ve sevgiyle hatırlamamıza vesile olduğundan, turşulu ve neşeli sofralarımızın vazgeçilmez sohbet unsuru olarak kalacaktır. Bu tamamen damak lezzetiyle de doğru orantılı. Kimi sirkeli turşuyu seviyor kimi de limonlu turşuyu seviyor. Yani limonlu da sirkeli de turşu olur. Ancak Bizim Çubuk Turşuları üzüm sirkeyle kurulur ve içerisinde belirli oranda limon da ilave edilir. Böylece lezzeti ve kıvamı da çok daha güzel olur.

Bizim Köy Sepeti ( www.bizimkoysepeti.com ) genç kadın girişimci Yağmur Yiğiner tarafından oluşturulan ve kendi üretimi ürünlerinin satışa sunulduğu çok güvenilir bir alışveriş sayfasıdır. 

a38d68da-90b5-478c-8e19-ef50b364908c.png

Sayfada Satılan Ürünlerimiz:

-Bizim Çubuk Turşuları

-Bizim Köy Sucukları

-Bizim Köy Tarhanası

-Bizim Köy Eriştesi

-Bizim Köy Salçası

-Bizim Köy Marmelat ve Reçelleri

-Bizim Köy Baklavası 

-Bizim Köy Şalgam Suyu

-Bizim Çubuk Turşusuyu

-Meşhur Bizim Çubuk Turşusu 

 

Üretim Yerimiz Ankara’nın Çubuk ilçesi

Bizim Köy Sepeti 

SİPARİŞ ve BİLGİ İÇİN

www.bizimkoysepeti.com

-0552 808 35 37

Yağmur Yiğiner

8-mart-bizim-koy-sepeti.jpg

#bizimkoysepeti #bizimcubuktursulari #cubuktursusu #tursu #evyapımı #köyürünleri #Organik #Doğal #Sağlıklı #bizimkoysucuklari #Çubuk #yoreselurunler #Yöreselürünler #saglikli #Ankara #İstanbul #İzmir #Muğla

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.