TÜRKİYE’DE BİR İLK;  “HASTANE’DE GÜZELLİK KURSU”

TÜRKİYE’DE BİR İLK; “HASTANE’DE GÜZELLİK KURSU”

Türkiye’de bir ilk; Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesi’nde “güzellik kursu” açıldı.

Şuayip YAMAN

Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesi’nde görev yapan kadın personelin (doktor ve hemşire) moral ve motivasyonunun artırılması amacıyla "Mutlu Hemşire Mutlu Hasta" sloganıyla Hastane Yönetimi ve Çubuk Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Hastane’nin bir odasında uygulamalı “güzellik kursu” ile birlikte İşaret Dili kursu açıldı.

 

Bir müddet sonra da yabancılarla iletişimi artırmak için Arapça ve İngilizce dil kursları açılacak.

 

Hastanenin poliklinikler bölümünde ayrılan ve özel olarak dizayn edilen (tasarımlamak)  bir serviste verilecek kurs için açılış töreni yapıldı.

Hastane yönetiminin talebi üzerine Çubuk Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kursta, 65 hemşire ve kadın doktora uygulamalı kişisel bakım ve güzellik kursu verilmeye başlandı.

Başhekim Yardımcısı Dr. Olgun Konak yaptığı açıklamada, “Oluşturulan özel bölümde açılan güzellik kursunda, ilk etapta 65 hemşire ve kadın doktorumuz faydalanacak.

Böylece yoğun mesai ve iş stresiyle kendine yeteri kadar zaman ayıramayan sağlık çalışanlarımız kursla birlikte kişisel bakımlarına daha fazla özen gösterecek, özgüvenleri ve moral motivasyonları artacak.

Kişisel bakım ve güzellik konusu sağlıkla iç içe olan bir konudur. En önemlisi de personelimiz bu konuda bilgilenmiş olacak. Ayrıca kendilerine güvenleri artacak. Çünkü İnsan güzel olunca kendine güveni artar. Mutlu personel, güler yüzle verilen hizmetten mutlu olan insan demektir."

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Mine İş, “Hastane yönetimi olarak çalışanları motive etmek amacıyla böyle bir kursun açılmasına karar verdik.

Sağlık çalışanları hem iş yükü hem de nöbetler nedeniyle sürekli yıpranıyor.

Biz de 'çalışanlarımız için ne yapabiliriz’ diye düşündük ve bu kursu açmaya karar verdik. Kursla çalışanlarımız hem kendilerini iyi hissedecekler hem de zihinsel anlamda hastane ortamından uzaklaşmış olarak kendilerine vakit ayıracaklar. Bu konuda motivasyonlarının kesinlikle artacağını düşünüyorum. Her zaman için 'mutlu hemşire mutlu hasta' demektir.

Kurslar vardiya çıkışlarında haftada 5 gün, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 ayrı etapta verilecek” dedi.

Açılışta tatbiki cilt bakımı yapılan Hemşire Hamide Kıran, “Hastane çalışanları olarak böyle bir kursun açılmasından dolayı çok mutlu olduk.  Kendimize çok fazla zaman ayıramıyoruz. Kurs sayesinde kendimize güvenimizin artacağı inancındayım.

Hastalarımızın yanında öncelikle biz kendimizi mutlu hissetmeliyiz ki hastalarımıza da iyi bakalım" dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Özdemir, “Kursların açılması ile ilgili görüşmeler Çubuk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nevzat Kılınç ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Mine İş’in, Kurumumuzu ziyaretleri ile başladı.

Bu görüşmede Başhekim Dr. Nevzat Kılınç bizden personelinin moral ve motivasyonunun artırılmasına yönelik bir kurs talebinde bulundu. Bizde Kumumuzda düzenlediğimiz kurslarla ilgili bir slayt gösterisi sunduk, birlikte çeşitli bilgileri paylaştık.

Hastane personelinin doldurmaları amacıyla başvuru formları verdik. Formların incelenmesi sonucu Hastane personeline (öncelikle bayanlara yönelik) Cilt Bakım ve Estetiği (70 kişi) ile  İşaret Dili (65 kişi) kurslarına mesai saatleri sonrası başlanmasına karar verdik.

Hastane de yer temini tespiti ve çalışma alanının hazırlığının ardından ‘Cilt Bakımı ve Estetik Kursu’na başlandı.

Öğretmenimizi Emel Demirci tarafından verilmeye başlanan kursun süresi 80 saat olup, mesai saatleri sonrası önce teorik, sonra da uygulamalı olarak veriliyor.

Burada izlenen amaç, Hastane personelinin moral ve motivasyonunu en üst seviyeye çıkartarak hastalarına daha verimli hizmetlerde bulunmalarına yardımcı olmaktır. Bu kursta cilt bakımının yanı sıra nefes terapileri ve bölgesel zayıflama seansları da verilmektedir.

Yine Hastane personeline Öğretmenimiz Erhan Çiçek tarafından İşaret Dili ile ilgili eğitim verilmeye başlandı. Bu kursta, çalışan personelin İşaret Dili’ni benimsemeleri, kavramaları uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. 

İşaret Dilinde amaç, işitme engelli ve konuşma güçlüğü çeken insanlarla iletişimi kolaylaştırmak ve sağlamaktır. Bu konuda 65 Hastane personeli başvuru da bulunmuştur. Sayı fazla olduğu için bunu iki gruba ayırdık.

İlk gruptaki kursa 30 kişi ile başladık. Kurs süresi 120 saat olup, 16.00-18.00 saatleri arasında verilmektedir. Bu kurs 12 Ağustos’ta bitecek.

İkinci grupta yer alan 35 kişinin eğitimi ise 12 Ağustos’tan sonra başlayacak.”     

Çubuk Halk Eğitim Merkezi Güzellik Uzmanı ve Kurs Koordinatörü Emel Demirci, “ Hastanede açılan 3 aylık bu kursla Türkiye'de bir ilki, Çubuk’ta hayata geçirmiş olduk. Kurstan amacımız Hastane’ deki kadın çalışanlarımızın hem formlarını korumalarını ve hem de morallerini artırmak olacaktır. Çalışan kadınlarımızı mutlu edebilirsek ne mutlu bize...”

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Müslüm Gözil, “Kurslarımız mesai sonrası yapılacak olup, hitap edeceğimiz kesim;

 

  • Vardiyası biten,
  • Nöbet çıkan,
  • İzinde olan kadın çalışanlar olacak.”

 

Ayrıca, ilçemizde ikamet eden Suriyeli ve diğer yabancılar ile iletişimde güçlük çeken Hastane personeli için de Arapça ve İngilizce kursları açmak istiyoruz. Bu konuda Hastane yönetimi ile görüşmelerimiz devam ediyor.” 

hastane-vert.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.