Ten renginiz hastalık habercisi olabilir

Ten renginiz hastalık habercisi olabilir

İşte cildimizin düşmanı olan 3 ana etken ve korunma yolları...

Özellikle son yıllarda cilt dendiği zaman onu takiben ilk akla gelen şey kozmetik ağırlıklı ürünler oluyor. Oysa cildin ikinci derecede önem taşıyan beden güzelliğine hizmetinden çok beden sağlığına sunduğu hizmetler daha önemlidir ve bunları göz ardı etmek büyük hatadır.

Deri bedenimizi dış etkenlere karşı koruyan, vücut hararetini düzenleyerek ısı ve sıvı dengesinin sabit kalmasını sağlayan, mikroplara karşı kalkan oluşturan, oksijen sunan hayat kaynağıdır. Derimiz gözenekler aracılığıyla vücut ısısını sabitlemek için terler; böylelikle zararlı toksinleri de vücuttan atar. Tüm bunların yanında en az onun kadar önemlisi derimiz dış dünya ile iletişimimizi sağlayan dokunma organıdır.

Dokunma, basınç, sıcak, soğuk ve acıyı algılar. Kusursuz bir cilde sahip olmak kırışıklıkların önüne geçmek, gece-gündüz bakımını yapmaktan daha öte bir önem gerektirir. Deri organizmanın sağlamlığının göstergesidir. Cildinizi korumanın yolu onun düşmanlarını tanımaktan geçer.

İŞTE DÜŞMANLAR!
Cilt sağlığını tehdit eden pek çok düşman var fakat öncelikle en tehlikeli üç düşmanı liste başında belirtmekte fayda görüyorum.

Aşırı ve dengesiz beslenme

Güneş

Sigara ve alkol

Kireçli, aşırı sıcak su

Düzensiz uyku

Stres

Kir

Kimyasal ürünler

BOZULAN HÜCRELERİ ONARMANIN YOLU
Sağlık yolunda her sokak besinlerin seçimine ve kaliteli beslenme alışkanlığına çıkıyor. Cilt sağlığının korunmasında da olmazsa olmazımız sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için besinlerinizi seçebilirsiniz. A vitamini cildi güçlendirme, besleme ve nemlendirme özelliği taşır. Bozulan hücrelerin onarılmasında ve yenilenmesinde C vitamini etkin rol oynar. Serbest radikallere karşı savaşan en iyi antioksidanlardan biri olan E vitamini yaşlanma etkilerine karşı cildin savunma mekanizmasını güçlendirmektedir.

TEN RENGİNİZ HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR
Bazı ten renkleri yaşam saçar bazı ten renklerini gördüğünüzde ister istemez neyin var diye sorarsınız. Rengin sapsarı hasta mısın? Rengin bembeyaz oldu neyin var? Ten renkleri çoğu zaman bazı sorunların göstergesi olabilmektedir. Kabızlık çekenlerin genellikle tenleri toprak rengine çalarken, karaciğer hastalarının sarı, kansızlık sorunu olanların soluk ten renkleri dikkat çekicidir. Tıpkı ten renginde olduğu gibi bazı cilt sorunları hastalıklarında habercisi olabilmektedir.Yine karısarı renk enfeksiyon hastalıklarının işaretçisi olabilir.

bugün


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.