Sağlık karnesine son

Sağlık karnesine son

2008 yılında sağlık ve sosyal güvenlik alanında önemli değişikliklere gidiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni yılla birlikte sosyal güvenlik ve çalışma hayatı mevzuatında yapılacak değişiklikler ve görevde bulunduğu 4 aylık süre içinde bakanlığının gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

YATAN HASTALARIN İLAÇ VE MALZEMESİNİ HASTANE KARŞILAYACAK

Faruk Çelik, sosyal güvenlik sisteminde bu yıl Sağlık Uygulama Tebliği ile önemli adımlar atıldığını söyledi. Çelik, şöyle konuştu: ''1 Ocak 2008'den itibaren yatan hastalara tıbbi malzeme, ilaç, laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri temini hastanelerce sağlanacak. Hasta sahipleri hastalarıyla uğraşırken tıbbi malzeme teminiyle uğraşmak gibi bir sorunla karşı karşıya kalmayacak.

SAĞLIK KARNESİ YERİNE TC KİMLİK NUMARASI

''Yeni yılda sağlık karneleri artık kalkıyor'' diyen Faruk Çelik, halen 12 milyon sağlık karnesinin işlem gördüğünü, bunlardan ilk etapta, SSK emeklilerine ait olan 4 buçuk milyon sağlık karnesinin yarından itibaren tarihe karışacağını bildirdi. Çelik, bu vatandaşların tüm sağlık işlemlerini yarından itibaren TC Kimlik Numarası ile yapabileceklerini, bundan başka bir şeye ihtiyaç duyulmayacağını kaydetti. Faruk Çelik, önümüzdeki süreçte sağlık karnelerinin tümüyle tarihe karışacağını söyledi.

AKILLI KART'' DÖNEMİ

Sağlık karneleriyle ilgili uygulamanın bir denetimi de beraberinde getireceğini anlatan Çelik, denetimlerin ''akıllı kartla'' gerçekleştirileceğini ifade etti.
Akıllı kartın, İçişleri ve Sağlık bakanlıklarıyla birlikte işlem göreceğini dile getiren Çelik, bu bakanlıkların teknik çalışmalarını bitirmesiyle kartla ilgili çalışmaların tamamlanacağını kaydetti. Çelik, ''Şubat ayı sonunda 'akıllı kart' uygulamasına geçilecek ve böylece daha sağlıklı bir hizmet sunumu ortamı, her türlü şaibeden uzak bir hizmet ortamına kavuşmuş olacağız'' dedi.

GEÇİCİ İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDENEĞİ ÖDEMELERİ KUYRUĞUNA SON

Faruk Çelik ayrıca, 18 Ocak 2008'den itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeyle ''geçici iş göremezlik ödeneği''nin ödenmesi konusunda kuyruklara son verileceğini bildirdi. Çelik, söz konusu ödemelerin bu tarihten sonra PTT ve bankalar aracılığıyla yapılacağını belirtti.
Yılda 1 milyon 800 bin ödenek uygulamasının gerçekleştirildiğini anlatan Çelik, her yıl ödenekten yararlanan yaklaşık 1 milyon 400 bin kişinin bundan böyle kuyruklarda beklemeyeceğini söyledi.

BAĞ-KUR'LUYA KOLAYLIK

Bakan Çelik ayrıca, Bağ-Kur'dan sigortalıların vergi kayıtlarının istenmesi uygulamasına da 1 Ocak 2008'den itibaren son verileceğini kaydetti. Bağ-Kur sigortalılarının emeklilik ve sigorta işlemleri yürütülürken vergi dairelerine gitmek zorunda kaldıklarını anlatan Çelik, bu bilgilerin bilgi-işlemde görüntülenmesiyle vatandaşların gidiş-gelişinin ve kırtasiyeciliğin ortadan kalkacağını ifade etti.
Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.