• BIST 1.329
  • Altın 450,327
  • Dolar 7,8115
  • Euro 9,3377
  • Ankara : -8 °C
  • İstanbul : 9 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Trabzon : 10 °C
  • Antlaya : 0 °C

KUL HAKLARI NELERDİR?

09.02.2010 22:27
Emekli Müftü Abdurrahim Somuncu

Emekli Müftü Abdurrahim Somuncu

                                                                                                                                                                                  

               

            Kul hakkı, insanın sahip olması gereken haklardandır. Diğer bir anlatımla, kul hakkı; kulun maddi ve manevi haklarına verilen zararlardan doğmaktadır. İnsanlar; birbirinin haklarına saygı duymadıkları zaman, fert ve toplumda, huzur kalmaz. Peygamber efendimiz (sav) “Küllü zi hakkın hakkah” ,her hak sabinin (alacaklısında) hakkı vardır” buyurmuşlardır.  

          İnsanın, kendi nefsinin, kendisin dede hakkı vardır. Peygamber efendimiz (s.a.v) “Senin nefsin, senin binitindir, ona güzel muamele yap” buyurmuşlar. Bu hadis-i şeriften anlaşılıyor ki, kişi kendi, gücü dışında maddi ve manevi zorlukları, göğüslememelidir. Kuran-ı kerim Bakara süresi, ayet 286 da “Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar…” buyurmaktadır.                                                  

           Hz. Ömer (ra) kendi işinde çalışırken kendi parasıyla aldığı mumu yakar, Devletin işinde çalışırken de, devletin parasıyla aldığı, mumu yakarmış. İkinci bir örnekte, Kudüs şehri İslam ordusu tarafından kuşatılmış, içerdeki düşman çaresiz kalınca, “Kalenin, anahtarı, adaletine güvendiği Halife Ömer"e, teslim edileceği, bildirilmiştir”. Bu durum üzerine, Yola çıkan Hz. Ömer; yolda gelirken, köle ile nöbetleşerek, deveye binerek, kudüse kadar gelmişler. Halifeyi karşılayanlar; devenin üstündeki köle, önünden çekende, Hz.Ömer olduğunu görürler. “Devenin üstünde halifenin, olmasını beklerdik”, sorusuna, Halife Ömer; “Allah nezdinde köle ile devlet başkanı Arasında fark yoktur, cevabını vermiştir”.                                                                                                        

            Allah"ın    hakkından sonra, anne ve baba hakları gelmektedir.                                                                                                      İsra suresi ayet 23 “Allah kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti…” buyurmaktadır.                                                                                

        Kul hakkını üzerine geçiren kimseler, ahirette iflas eden kimselerdir. Bukonuda;                                                                                          Peygamber efendimiz ( s.a.v) “müflis kimdir bilir misiniz?” Sorusunu ashabına soruyor. Cevab olarak ta; “Allahın Resulü daha iyi bilir” diyorlar. “Müflis o kimsedir ki; başkalarının hakkını üzerine geçirir ve herkes o kimseden, kıyamette hakkını alır. Kendisinde sevab kalmayınca da, üzerinde kul hakkı olanların, günahı da, o kimseye yüklenir. Böylece, o kimse tüm sev abları gidince de, iflas etmiş olur” Buyurmuşlardır.                                                                 

           Değerli okuyucularımızla, kul haklarının bazılarını, birlikte paylaşmak isterim. Onlardan birkaç tanesi şunlardır:1-Ölçüde ve tartıda, eksik ölçmek veya tartmak 2-Ödünç alınan, bir metaı veya parayı süresinde ödememek.2-Varlıklı olduğu halde, çoluk, çocuklarının, yiyecek, giyecek... Masraflarından kısmak.4-Araçların ve insanların… Geçeceği yollara, kullanım alanlarına, geçişi ve yaşamı engelleyici maddelerin, bırakılması.5-Varlıklı olanların, fakir ve yoksul olanlara, yardımda, bulunmamaları “yanı başında aç yatan var iken, tok yatan bizden değildir” hadisi şerifini unutmak.6-Toplu mahallerde, başkalarını rahatsız edecek, soğan, sarımsak yemek veya sığara içmek gibi, rahatsız edici kerih rayihalı şeylerin, yenilmesi veya kullanılması.7-Üst katta, oturanlar, alt katta oturanların, hastasımı var, çocuğumu uyur yor, düşünmeden, rahatsız edici, davranışlarda bulunmaları.8-Düğün, derneklerde, davul, zurna, çalgı gibi sesli aletlerle, gürültü kirliliği yaparak, çevredekileri rahatsız etmek.9-İmal edilen bir malın, kalitesiz olanını, kaliteli gibi göstererek satmak ve başkalarını zarara somak.10-İyi ve kaliteli bir malı, pazarlık esnasında, kötüleyerek almaya çalışmak.11-Dedi kodu yapmak ve bir birini çekiştirmek.12-Rüşvetle iş yapmak.13-Fahiş fiyatla mal satmak.14-Trafikte, kuyrukta, insanları bekletmek.15-Kışın karda yiyecek bulamayan, kuşların, diğer havyaların, soğuktan ölmelerinden de sorumlu olduğumuzu unutmak.16-Komşu haklarına da saygılı olmalıyız. Peygamber efendimiz (sav) “Cebrail (as) her geldiğinde; bana sık sık, komşu hakkından sorardı, ben sanırdım ki, komşu bana varis olacak” buyurmuşlardır.17-.Kul hakkı Allahın hakkından önde gelmektedir. Allah(c.c) dilerse, kendi hakkından vaz geçer, çünkü Allahın afv kapısı kullarına her zaman açıktır. Ama kul hakkı üzerinde, olanlar cennete girememektedirler, Peygamber efendimiz (sav)  borçlu olup ta borcu, ödenmeyenlerinde, cenaze, namazlarını, kıldırmazdı. Allah"a, emanet olunuz.                                                                        .

 

Bu yazı toplam 2538 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
umudyolu
22 Şubat 2010 Pazartesi 11:22
Bende Hakkımı Helal Etmiyorum
Evet bende hakkımı helal etmiyorum sayın hocam, Daha önceki (Celaleddin Rumiyi Tanıyalım) yazınıza yorum yapmıştım. Ama olumlu yada olumsuz bir cevap ise alamadım. Pek az insanın daha önceden bildiği ancak büyük bir kesimin’Ceviz Kabuğu’ adlı proğramla haberdar olduğu ‘Mevla CelaleddinRumi’ gerçeği toplumu büyük bir şaşkınlığa uğrattı.Proğramın iki önemli boyutu vardı.1.Mevlananın eserlerindeki ahlak dışı örnekler.2.Mevlananın Moğol ajanı olarak gösterdiği faaliyetler.Günümüzde diyanetin yada Mevlevilerin de okuduğu mesnevi kitabında ki ahlak dışı örnekler başlık olarak affınıza sığınarak eşek kadın sapık ilişkisi,kadınlar vaazına çarşaf giyerek giden adamın sarkıntıları,hamamda düzülen adamın durumu gibi hikayelerler İslama, İslamın ruhuna hiç yakışmayan hikayeler mevlana celaleddin rumi tarafından eserinde bulunmaktadır.Ve her nedense hala İslam adı altında bir çok yerde ders olarak okutulan mesnevi bu.Tekrar etmek zorunda kalıyorum.Bize araştırmadan, yada asılsız kaynaklardan alıntılarla, kulakdan duyma yanlış bilgiler verip bizi yönlendiren siz sayın hocalarıma hakkımı helal etmiyorum ve ahrette hakkımı istiyeceğim sizlerden. İnsan hiç değilse bunların gerçek olup olmadığını merak eder de Mesnevi’den iki sayfa karıştırır ve tavrını ona göre belirler.Veya verceğim kaynaklara en azından bir göz atın bi zahmet.bir çok kaynak var elimde ama bir kaçını vereyim.umarım araştırma zahmetinde bulunup bir düzeltme yazısı yazma cüretkarlığında bulunursunuz. 1-Sosyal ve Siyasî Boyutlarıyla Ahi Evren- Mevlânâ Mücadelesi (Nüve Kültür Merkezi, Konya 2005) isimli 263 sayfalık bir kitap Pro. Dr. Mikail Bayram
2-( Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi, Mevlâna, M.E.G.S.B. Yayınları, İstanbul 1988 çeviren Veled İzbudak. Cilt 1. Önsözden).
3-(Mevlânâ Celâleddin, İnkılâb Kitabevi, İstanbul 1985, Dördüncü Basım. Abdulbâki Gölpınarlı, sayfa 203.)
4-Mevlânâ Celâleddin, sayfa 203).
5-Mevlânâ Celâleddin, sayfa 292
6-Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi, Cilt VI Mevlâna M.E.G.S.B. Yayını. 1988 Çeviren, Veled İzbudak sayfa 311 - 312, beyitler 3928-3929-3930-3931-3932.)
7-(Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi, Cilt I Mevlâna, sayfa 280 - , beyitler 3503-3504.)
8-Celaleddin RUMl, Mesnevf, Abidin Paşa Tercüme ve Şerhi, lst-1324, (Arapça Dibace)
9- Celaleddin RUMl, Mesnevi, Tahirul Mevlevi, Tercüme ve. Şerhi, Selam Y, lst-1963.
10- Celaleddin RUMl, Mesnevi, M.E.G.S.B. Y. İsi-1988.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim