Küçük kızların ruj ve oje sürmeleri tehlikeli!

Küçük kızların ruj ve oje sürmeleri tehlikeli!

Plastik oyuncak, çocuğu erken erginleştiriyor

Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocuklarda oldukça sık görülmeye başlayan erken ergenliğe, hormonlu gıdaların yanı sıra, kullanılan plastik malzemeler, oyuncaklar, rujlar ve ojeler gibi nesnelerin de sebep olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Çetinkaya, “Bütün bunlar bir nebze de olsa endokrin sistemini ve hormonal aktivasyonu bozucu unsurlar. Ve erken ergenliğe sebep olabiliyorlar” dedi.


Çocuk Sağlığı ve Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, ANKA"ya yaptığı açıklamada, çocuklarda erken ergenliğin son dönemlerde sıkça görülmeye başladığını bildirdi. Doç. Dr. Çetinkaya, bu konuda toplumun çok fazla bilgi sahibi olmadığını ifade ederek “Çocuklarda erken ergenlik oldukça sık görülüyor. Bir kısmı gözden kaçıyor. İnsanlar bilmedikleri için doktora gelmiyorlar; hatta doktorlar bile tanı koymada zorluk çekebiliyorlar” dedi. Erken ergenliğe hormonlu gıdaların yanı sıra kullanılan malzemelerin de neden olduğunu belirten Doç. Dr. Çetinkaya, “Plastikler, oyuncaklar, rujlar, ojeler... Bütün bunlar bir nebze de olsa endokrin sistemini, hormonal aktivasyonu bozucu ve bir şekilde bizim dengemizi etkileyici olan unsurlar. Ve erken ergenliğe sebep olabiliyorlar” dedi. Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Çetinkaya şunları söyledi:
“Erken ergenlik, kızlarda göğüs büyümesi, kıllanma ve ardından adet görme işleminin zamanından erken olması anlamına geliyor. Ki bu zaman anlamında dünyaca kabul edilen sınır 8 yaştır. 8 yaşından önce eğer bir kız çocuğunda göğüslerde büyüme, genital bölgede kıllanma varsa, bir de lekelenme tarzında da olsa bir adet kanaması söz konusuysa bunun hemen incelenmesi gerekiyor. Erkek çocuklarında da erken ergenlik yine genital bölgedeki kıllanmanın yanı sıra yumurtalık boyutlarının belli bir büyüklüğün üzerinde çıkması anlamına geliyor.”

-ERKEN ERGENLİK EŞİTTİR PSİKOLOJİK ÖRSELENMELER VE KISA BOY-
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, erken ergenliğin çocukta hem fiziksel hem de psikolojik yönden etkilerinin büyük olduğunu bildirdi. Ergenliğin erken başlaması durumunda, çocuğun boyunun kısa kalacağını ifade eden Doç. Dr. Çetinkaya, “Ergenliğe erken giren çocukların boyu önce uzun olur. Hatta bu ailenin de hoşuna gider. Halbuki kemikler hızlı büyüdüğü için, o anda uzun boylu olan çocuğun uzaması erkenden durur ve diğer arkadaşları onu gelip geçer. Yani nihai sonuçlarından biri, erken ergenliğe giren çocuğun boyunun kısa kalmasıdır” dedi.
Çocuğa bir başka etkisinin ise psişkolojik olduğunu bildiren Doç. Dr. Çetinkaya, “Bir başka önemli etkisi ise psikososyal açıdan değerlendirilebilir. Çocukta psikolojik örselenmelere yol açabilir. 5-6-7 yaşında çocuğun göğüslerinin büyümesi, hele hele adet görmesi onun psiko-sosyal olarak kaldıracağı bir şey değil” diye konuştu.

-AYDA BİR YAPILAN İĞNE İLE ERKEN ERGENLİK TEDAVİ EDİLİYOR-
Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çocuğa olumsuz etkileri olan erken ergenliği tedavisi mümkün. Çocuk Sağlığı ve Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocuklarda bulguların görüldüğü anda hemen incelenmesi gerektiğine işaret ederek, gerekirse bu erken başlayan ergenliğin durdurulması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Çetinkaya, “Bu etkilerden kurtarmak için ayda bir yapılan bir iğnesi var. Bu iğneyle belli bir yaşa gelene kadar, yani ergenliğin normal olması gereken yaşa kadar durduruyoruz. Sonra ergenlik tekrar başlıyor” dedi.

ANKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.