• BIST 1.325
 • Altın 461,707
 • Dolar 7,8511
 • Euro 9,4838
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 9 °C
 • İzmir : 12 °C
 • Trabzon : 13 °C
 • Antlaya : 0 °C

Kâbe'nin kapısı niçin yerden yüksek

07.11.2008 23:03
Kâbenin kapısı niçin yerden yüksek
Hz. Ayşe, Peygamberimize sordu, Kabe'nin kapısı neden yüksekte? Verilen cevap, Türkiye'ye deki bazı durumlara da ışık tutucu nitelikte. Nasıl mı?

Hiç düşündünüz mü, Kâbe"nin kapısı yerden neden daha yüksek.
Doğrusu yıllardır merak ettiğim bu sorunun cevabını yakın zamanda okuduğum bir kitapta öğrenme fırsatı buldum. Nedense, okuduklarım Türkiye"nin içinde bulunduğu çağrıştırdı zihnimde. Bilmem katılır mısınız?
Kâbe kapısının yerden yüksekliği yaklaşık 2 metre. (1 metre 97 cm.) Yani ortalama insan boyundan 25–30 cm. daha yüksek. Nitekim gerek Kâbe ziyaret edildiğinde, gerekse de çekilen fotoğraflara göz atıldığında, Kâbe kapısı önünde dua ve niyazda bulunan insanların ellerini yukarıya kaldırdığında ancak kapının eşiğine dokunabildiği görülür.
Kâbe"nin kapısının yerden neden daha yüksek olduğu konusu kitapta şu şekilde yer alıyor.
Hz. Ayşe rivayet ediyor:
“Peygamber (sav)"e sordum:
- Kâbe"nin kapısı neden yüksekte kalmış dedim.
- Kureyşliler, diledikleri kimselerin Kâbe"ye girmelerine izin vermek, istemedikleri kimseleri de engel olmak için böyle yaptılar. Kureyş, cahiliyet dönemini henüz geride bırakmış olmasaydı ve itirazlarından çekinmeseydim, Kâbe"nin kapısını yer seviyesine indirirdim” buyurdu. (Ahmet Bayer, Fotoğraflarla Kutsal Yolculuk, Bursa 2008)
Peygamber Efendimizin cevabında iki nokta dikkati çekiyor.
Birincisi, Kâbe"nin kapısı, anahtarları elinde bulunduran Kureyşliler tarafından özellikle yüksek yapılmış ki, isteyen herkes içeriye giremesin, ancak diledikleri ve izin verdikleri girebilsin. Buraya girmek bir imtiyaz, birilerine sunulan lütuf gibi algılansın.
İkinci nokta da, her şeyin bir vakti saati olduğudur. Zamanından önce yapılan bazı işlerin bir takım hazımsızlıkları da beraberinde getirebileceğidir. Benim yukarıda satırlardan anlayabildiğim budur.
Bir fotoğrafın anlattıkları…
Hiç kimse üzerine alınmasın ve yanlış anlamasın. Yukarıdaki satırları ilk okuduğumda, Beyaz Türkler kavramını ilk ortaya atan isimlerden olan Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut"un gazetesinin manşetine taşıdığı bir fotoğrafla, “Beyaz Türklerin tasfiyesi mi?” başlıklı bir yazı ile bu fotoğrafı analiz eden satırlar kaleme alan Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök"ün yazdıkları geldi aklıma.
Akşam gazetesi 20 Nisan 2006 tarihli haberinde, o günlerde Merkez Bankası Başkanlığına yeni atanan Durmuş Yılmaz"ın oturduğu evin kapısının önünde çekilen bir fotoğrafa yer vermiş, kapı önünde duran ayakkabılardan yola çıkarak, eve ayakkabısız girilmesini dikkatlere sunmuştu. Fotoğrafta, Durmuş Yılmaz"ın tesettürlü eşi Duriye Hanım"ın, evlerine gelen misafirleri içeri buyur ettikten sonra, kapı önündeki ayakkabıları düzelttiği görülüyordu.
Durmuş Yılmaz"ın kapısının önündeki görüntü aslında milyonlarca Anadolu ailesinin kapı önü görüntüsünden farklı değildi. Ama bu fotoğrafa yüklenen anlam çok farklı oldu.
Türkiye'nin en "beyaz" genel yayın yönetmeni, evine ayakkabıyla girilmeyen Durmuş Yılmaz hakkında ertesi günü (21 Nisan 2006) ibretlik bir yazı kaleme aldı. Aslında çok da haksız sayılmazdı. Çünkü Merkez Bankası Başkanlığı, Cumhuriyet elitlerinin gözünde, sembolik önemi çok yüksekte olan bir makamdı.
Ertuğrul Özkök, “Beyaz Türklerin tasfiyesi mi” başlıklı konuyla ilgili yazısına, “Merkez Bankası Başkanı'nın eşi Duriye Yılmaz'ın dünkü Akşam Gazetesi'nde yayınlanan fotoğrafını uzun uzun seyrettim” satırlarıyla başladı. Yazının sonunu ise; “Acaba köylerden ve varoşlardan gelen bir "garibanizm ihtilali mi" yaşıyoruz. Acaba bu ihtilal "Beyaz Türklerin tasfiyesi sürecini mi başlattı? Acaba "Beyaz Türkler" tasfiye edilince bu ülke daha mı güzel olacak?” sorusuyla bağladı.
Özkök, Durmuş Yılmaz"ın evine ayakkabısız giriliyor, üstelik eşi de tesettürlü diye, bir Anadolu evladının Merkez Bankası Başkanlığına gelişini garibanizmin ihtilali ve Beyaz Türklerin tasfiyesi olarak değerlendirmekte mahzur görmedi.
Temel gerçek…
Şu an Türkiye"nin yaşadığı temel sıkıntı işte budur. Ülkenin siyasi, ekonomik ve bürokratik yönetimi sadece bazı "özel" hususiyetleri olan seçkinci sınıfın elinde olması istenmektedir. Eğer bir baskıdan söz edilecekse, realitede var olan en temel ve dışlayıcı baskı budur. Azınlığın iktidarı çoğunluğa dayatılmakta ve böyle gelmiş böyle gitsin arzu edilmektedir.
Bir noktaya dikkatinizi çekerim. Ertuğrul Özkök, Durmuş Yılmaz"la ilgili satırları kaleme alırken, Çankaya"da henüz Sayın Abdullah Gül oturmuyordu. Cumhurbaşkanlığı seçimine tam yıl vardı. Şimdi anladınız mı, bir tornacının evladı olan eşi tesettürlü Sayın Gül"ün Çankaya"ya çıkışının neden bu kadar dirençle karşılaştığını. Sayın Gül"ün seçilmesine engel olunamayacağını anlayınca, Ertuğrul Özkök"in neden, “gel bir şovalyelik yap, bu işten vazgeç” diye yazdığını.
Merkez Bankası Başkanlığı"na Sayın Yılmaz"ın yakıştırılamaması gibi, Çankaya"ya da Sayın Gül yakıştırılamadı… Diğer görevler hakeza… Bir vatan evladı bir göreve gelmeye görsün, o göreve atanması için tüm yasal şartlara haiz olduğu halde, belirsiz nedenlerle çeşitli dirençlerle karşılaşılıyor ve bir takım sıfatlar yakıştırılıyor. Birileri sürekli, kilit noktaların anahtarları kendi ellerinde olsun, makam mansıpları sadece kendileri dağıtsın istiyor.
Cumhuriyet Halk Partisi"nden Erzurum ve Rize milletvekilliği de yapan Kemalettin Kamu"nun, Kâbe"nin yerine Çankaya'yı koyduğu o meşhur şiirini, Kâbe kapısını bazı seçkinci Arapların neden yükseltme gereği duyduğu, Sayın Abdullah Gül"ün Çankaya"ya çıkışının önüne de neden bazı maniler konulduğu ekseninde bir daha ibretle okuyunuz ve sembolik de olsa bazı konuların neden önemli olduğunu bir kez daha hatırlayınız.
Ne demişti şiirinde Kemalettin Kamu;
Ne örümcek ne yosun / Ne mucize ne füsun
Kâbe Arabın olsun / Çankaya bize yeter
Tesettürlü hanımefendilerin eğitim hakkından neden mahrum edilmek istendiğini, bunun gerçekte ne anlama geldiğini ve ne amaçlandığını, Anayasa Mahkemesi"nin gerekçeli kararının satır aralarını, Kureyşlilerin Kâbe kapısını neden yükselttikleri bağlamında bir kez daha düşününüz.
Tarihi okurken lütfen ayrıntıları gözden kaçırmayınız.
Kişisel çıkar ve sosyal pozisyonlarını kaybetmemek için kutsal Kâbe kapısına bile engel koyan zihniyetin izdüşümünün, tarihin her döneminde her yerde egemen olmak isteyebileceğini hatırdan çıkarmayınız.
İbret alınırsa, tekerrür etmeyebilir ve dahi artık etmemelidir.


PROF. OSMAN ÖZSOY - HABER 7

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
anahro
30 Nisan 2010 Cuma 22:27
çankaya ve kabe
Cumhuriyet dönemi şairi Kemalettin Kamu\'nun dörtlüğünden alıntıdır.

Ne mucize Ne efsun
Ne örümcek ne yosun
Çankaya yeter bize
Kabe Arab\'ın olsun...
ŞİİRİNE.....
Kâbe, Suud\'un değil, bütün bu mevcudatın
Başlayışı, bitişi orasıdır hayatın

Çankayasız yapamam, Kâbesiz yaşayamam
Birinin hatırına, birini yok sayamam.

Çankaya bir gözümse, Kâbe diğer bir gözüm.
Çankaya bir elimse, Kâbe diğer, bir elim

Çankaya yarı kalpse, Kâbe diğer yarısı
İnanmaya muhtaçtır kainatın yapısı

Neden bu çelişkiler yaradılış hakkında…
Ölüm denen bir gerçek nefes kadar yakında.

Ölüm olmasa eğer, hayat asla olmazdı..
Canları bırak belki, ruhlar yaratılmazdı..

İnansan, inanmasan da Allah var, Allah bir…
Ruhlar âleminin, beden olmuş hali Kabir.

Herkese kabre girmek nasip olmaz kefenle,-
Kavgayı bırak artık boş yere kendinle

İnanmamakla dünyadaki kazancın ne….?---
Ebedi bir hayatta kendine bu hıncın ne..?


ORHAN AFACAN

wwwgönüldamlası com
Diğer Haberler
 • İslam Ülkeleri BM'yi 15'e Katladı10 Eylül 2013 Salı 17:29
 • Kimyasal Katliamdan Sonra 1280 Kişi Daha Öldü04 Eylül 2013 Çarşamba 19:47
 • MISIR NASIL KARIŞTI, NASIL KAN GÖLÜNE DÖNECEK?16 Ağustos 2013 Cuma 22:36
 • HAY-DER’DEN MISIR’A DUA DESTEĞİ15 Temmuz 2013 Pazartesi 23:16
 • ABD, ESAD’IN YERİNE KARDAVİ’Yİ GETİRECEK29 Haziran 2013 Cumartesi 13:02
 • İRAN’IN 25 TANE ATOM BOMBASI VAR27 Mayıs 2013 Pazartesi 23:33
 • ANTİ İRANCILIK.NEREYE KADAR?16 Şubat 2013 Cumartesi 13:01
 • Çubuklu Gençler Bosna Yolcusu07 Şubat 2013 Perşembe 21:32
 • Tayvanlı Öğrenciler Çubukta Kültürlerini Tanıttı23 Temmuz 2012 Pazartesi 23:38
 • KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ZİYARET05 Temmuz 2012 Perşembe 13:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim