Dünya basını kararı böyle gördü

Dünya basını kararı böyle gördü

Ak Parti'nin kapatılmaması yönündeki karar dünya medyasında geniş yer bulmaya devam ediyor: "Türkiye'yi yönetenler, laikçilerin meydan okumasını atlattı"


TELEGRAPH VE TIMES: "EŞİKTEN DÖNÜLDÜ"

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kararını, "Parti kapatılmaktan kurtuldu" şeklinde duyurdu.

Gazetenin internet sitesindeki haberde, "iktidardaki AK Parti'nin, mahkeme üyelerinin bir oy farkıyla kapatılmaktan kurtulduğunu ve Türkiye'nin içine girdiği belirsizliği ve siyasi krizi atlattığı" ifade edildi.

Bu sonucun, "Türkiye'nin laikler ile İslam yanlıları arasında olası bir ateşkes yolunu açtığı" yorumu yapıldı. Guardian sonucun ayrıca "Beş yıl siyaset yasağıyla karşı karşıya bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da rahatlattığını" belirtti.

Daily Telegraph gazetesi şimdilik uzlaşmanın sağlandığını, iktidarda kalmaya devam edecek AK Parti'ye, yaklaşımını yumuşatması için "ciddi bir uyarı" gönderilmiş olduğunu yazdı.

AK Parti'nin iktidara gelmesinden bu yana gösterdiği performansının etkileyici olduğu da vurgulanan haberde, partinin Türkiye'yi "ekonomik çöplükten" kurtardığı ve bir gün AB üyesi olmasına gidecek yola soktuğunu ifade edildi.

Times gazetesi de, kararı, Türkiye'nin "eşikten döndüğü" şeklinde değerlendirdi.

Mahkemenin kararının, aylardır süren belirsizliği sona erdirdiği ve Türkiye'nin bir kez daha uluslararası çıkarlarının peşine düşmesine giden yolu açtığı belirtilen haberde, "Ortadoğu barış görüşmelerinde kilit bir rol üstlenen parti kapatılsaydı Türkiye'nin AB üyeliği isteği de tehlikeye girecekti" denildi.

WASHINGTON POST GAZETESİ: "TÜRKİYE'Yİ YÖNETENLER, LAİKÇİLERİN MEYDAN OKUMASINI ATLATTI"

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, Ak Parti'nin kapatılmaması yönünde Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı, "Türkiye'yi yönetenler, laikçilerin meydan okumasını atlattı" başlığıyla verdi.

Gazetenin İstanbul çıkışlı haberinde, "İslami kökleri olan partinin hayatta kalmayı sürdüreceği ancak kararın ciddi bir uyarı niteliği taşıdığı" belirtildi. Washington Post kararın, "hükümetin laik karakterinin korunması niyetini taşıyan Türkler'i üzdüğünü" iddia ederek şöyle devam etti: "Parti'nin destekçileri davayı, yargı darbesi girişimi olarak niteliyor ve laik liderleri, sandıkta kazanamadıkları siyasi gücü yargı manevralarıyla ele geçirmekle suçluyordu."

Türkiye'de yargının daha önce de parti kapattığını ancak bu davada ilk kez en çok oyu almış iktidar partisinin böyle bir durumla yüz yüze kaldığı belirtildi. Kararın, Avrupa Birliği yolunda giden ve terörizme karşı savaşan Türkiye'nin yolunu değiştirmesini engellediği yorumu da yapıldı. Ancak gazete, bu olayların altındaki siyasi gerginliğin yerinde durduğunu, "Ak Parti'nin liderleriyle, ana muhalefet partisi, ordu ve yargıyı da içine alan laik yapının karşılıklı olarak birbirlerine derin bir husumet ve şüphe beslediğini" savundu.

Washington Post, "nüfusunun çoğunluğu Müslüman, demokratik ve laikliğin anayasada kutsal görüldüğü bir ülke" diye nitelediği Türkiye'de İslam'ın yerinin tartışıldığını yazdı. Görüşüne başvurulan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) Türkiye Projesi Direktörü Bülent Alirıza, Türkiye'de, laikliğin ne olduğu ve nasıl korunması gerektiği konusunda bir konsensüs bulunmadığını söyledi. Alirıza, ''AK Parti'nin laikliğin sürdürülmesini kabul ettiğini ve seçmeninin isteğine göre laikliğin sert yönlerini değiştirmeye çalıştığını'' ifade etti.

Gazeteye konuşan CHP Milletvekili Onur Öymen, ''iktidar partisinin mevcut politikalarına devam etmesi durumunda ciddi sonuçların doğacağını'' kaydetti.

Washington Post ayrıca, ''hükümeti devirme planları yapmakla suçlanan'' ve aralarında eski askeri yetkililerin de bulunduğu örgüt (Ergenekon) hakkında yasal işlemlerin yürütüldüğüne değindi.

Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ergün Özbudun, gazeteye açıklamasında "başörtüsü meselesinin, İslam'ın Türkiye'deki rolüne ilişkin tartışmada en büyük mesele ve siyasi sembol haline geldiğini" kaydetti. Özbudun, bazı kız öğrencilerin okula perukla gelmek gibi bir çözüm bulduğunu anlattı.

17 yaşındaki lise öğrencisi Büşra Kıdam, gazeteye açıklamasında, "başörtüsünün kendisine manevi kuvvet ve güvenlik verdiğini, gelecek yıl üniversiteye başladığında istemeden de olsa kapıda başörtüsünü çıkarmak zorunda kalacağını, ancak başörtüsünü çıkarmanın fikirlerini silmeyeceğini'' kaydetti.

Yazıda, Türkiye'nin, derin farklılıkların bir arada görülebileceği bir ülke olduğu belirtilirken, "İstanbul'da kolsuz bluzler ve yüksek topuklu ayakkabılarla kafelerde oturan kadınlara, kara çarşaflı kadınların eşlik ettiği, Türkiye'de kürtajın yasal olduğu" gibi ifadeler de yer aldı.

Siyaset bilimci Ali Çarkoğlu da gazeteye, ''bir uzlaşma ve tartışma döneminden geçmek zorunda kalacağız'' değerlendirmesini yaptı.

AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.