• BIST 1.329
  • Altın 450,327
  • Dolar 7,8115
  • Euro 9,3377
  • Ankara : -7 °C
  • İstanbul : 4 °C
  • İzmir : 7 °C
  • Trabzon : 8 °C
  • Antlaya : 0 °C

Bir Kent Düşünün…

24.06.2008 09:25
Tarık Sezai Karatepe

Tarık Sezai Karatepe

 

Ahşap, kesme taş ve yeşilin kardeşliğinde sıra sıra dizilmiş beyaz evler, şehre ayrı bir sükunet veriyor... Hafif raylı tramvay, yamaçlara kurulmuş mahallelere yolcularını bırakıyor; Arnavut kaldırımından çıkan binlerce emekçi, egsoz dumanından uzak… huzur iklimlerinde; şehir içinde yeşilin değil, “yeşil içinde şehrin” tadını çıkarıyordu.

Yamaçların evlere, düzlüklerin ziraata ayrıldığı bereketli topraklarda, organik tarımdan elde edilen besinlerle kurulan sofralar, konu komşunun "bir vücudun organları gibi" kaynaşmasına vesile oluyordu.

Ayran ve süt, besiciliği şaha kaldırdıkça, içecek niyetine benzin(!) satanların yürekleri ağzına geliyor; lakin, sivil itaatsizliğin direnişiyle tabeladan geri dönüyordu.

Dumanını yelin, parasını elin aldığı tütün, halka açılmış bir savaştı; içten, sinsi, kalleşçe… Bu şehrin sakinleri, çimento fabrikasını andıran mekanları nicedir unutmuştu bile. Üç tiryaki sigarayı bıraksa, bir kişinin asgari ücreti ödeniyordu. Millet sevgisi bu demekti!

Diri gönüller, bir zaman sonra "kurtuluş çağrısı"na kulak veriyor; “En Büyük O; Başka Büyük Yok!” haykırışına gökyüzü korosunu şahit tutuyor; şadırvanda kurulan dost meclisleri, çay ocağından yükselen fokurtularla doyumsuz bir zevke ulaşıyordu.

Şehrin tek radyosu, dünyaya bağlanıyor; öyle alıntı değil, canlı canlı… Kurtuba"dan Çin Seddi"ne “vağtesimu” şuuruyla uzağı yakın ediyordu.

“Uykudan hayırlı olan”la başlayan fecr vakti, günün bereketli anını muştuluyor; tarım işçileri, tarlalarına… sanat erbabı atölyelerine… adalet ehli çarşılara dağılıyordu. Bir vakıa olmayagörsün, otokontrolün hakim olduğu kentte, Ahi Baba, daha mahkemeye düşmeden sulh yoluna gidiyor… tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmiyordu.

Güvenliği Yesevi ruhlar sağlıyor; tezgahlar akşam olunca toplanmıyor, “Tevekkeltü” nidalarıyla defterler kapanıyordu.

Şehrin yabancısı, daha ilk adımda, “Bu kentte bir şey var!” diyor; ırkı, milleti, soyu….  sorulmadan baş köşedeki yerini alıyor, seksen yıl var ki kaybolan değerleri ayağa kalkmış görüyor, umut tazeliyordu. Sanki tarih tekerrür ediyor, dıştan ve içten çökertilen Söğüt Kriterleri hayata geçiyordu.

Metro, tam da saniyesinde yolcularını alıyor; örümcek ağı misali, girmedik mahalle arası bırakmıyordu. Rüzgar enerjisi ile çalışan tabiat dostu santralle… yamaç aşağı akan kanyon, şehrin elektriğini sağlıyor; cağıl cağıl su değirmeninde öğütülen buğday, "özünü yitirmemiş somun"lara hammadde oluyordu.

Yediden yetmişe… cilt cilt külliyat hastası canlar, okumayı dinlenme sayıyor, öyle küçük ebadlı kitaplara rastlanmıyordu; sekiz yılın, on iki yılın pabucu dama atılıyor… “beşikten mezara” okuyor okuyorlardı. “Bütün kitaplar Bir Tek Kitap"ın anlaşılması içindi.”

Okurken seküler ayrımlar yapılmıyor, bilgi bir merkezde yoğunlaşıyor, “İlim mü"minin yitik malı” oluyor; nerede bulursa alıyordu.

Arıtılmış kuyudan çekilen sular, tabii soğukluğuyla yürek yangınına deva oluyor; “Arsenik var mı yok mu?” korkusundan azade, gölge keyfini kaçırmıyordu.

Kardeş kente yollanacak harçlıklar çocuk ve gençlik meclisinde birikiyor; Gazze"de ekmek, Lahor"da çadır, Dakka"da ilaç, Lima"da yorgan, Pekin"de köprü oluyordu, birdenbire.

Ak saçlılar, yarım asrı geçmiş karayağız delikanlılara “çoluk çoluk” demiyor; birinin tecrübesi, diğerinin vizyonu sentez oldu mu, kurumuş gönüllere bir Yesevi şelalesi oluyor; akıyordu, oluk oluk…

İnsan kaynakları en rantabl haliyle Hakk"ın emrine veriliyor; "yeryüzü nimetler haritası"yla, yüz yıllık kendi yağıyla kavrulma projesi seriliyordu orta yere…

“Sen bunları boşuna yaratmadın!” hikmetince yerde bitenin envanteri çıkıyor; İtalyan reçetesinin pabucu dama atılıyor; maydanozun suyu, pancarın dalı, meyanın kökü… kırk derde deva oluyor; kavruk topraklar suya doyuyor, vahalar çiçek açıyordu.

Olur ya, “İki harp görmüş yerküre, şeytana esir olur da, bir kez daha mazluma bela yağar… sığınaksız, korunaksız mesken kalmaz; "en iyisi hazırlanmış" savunma aletlerinin köküne kibrit suyu değer” diye, son çare Osmanlı tokadı nakşedecek üç nesil yetişiyor; inanana şefkatli, münkire izzetli bir duruşla çıkıyordu meydana…

“Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin / Sönüyor göğsünün altında o arslan neferin” çelikten iradesi Grenviç"ten selam yolluyordu, sırasını bekleyen Ademoğullarına…

Zaman ve mekan kavramı kalkmış; dokuz gezegen, rasathaneden ibret-i alem için izleniyor, uzay çağı asıl şimdi başlıyordu. Çeşit çeşit hayvanatın kör kurşuna gelmeden keyf aldığı büyük bahçede, kangurular, lamalar, çitalar… izleyene dudak ısırtıyor; doğal parkın dünyada ilk örneği oluyordu.

Diller bahçesinde, üç bin lisandan en nadide nağmeler kuş seslerine karışırken, kimse kimsenin dününü sormuyor; hayırda yarışmanın bin bir yolunu arıyordu her biri. Tahammülsüz, kerameti kendinden menkul toplum mühendislerine:

“Sen benim kanaatlerime önderlik yapamazsın; henüz kendime uzaktan kumanda taktırmadım!” diyecek kararlılıkta “öz”ünü “gür” leştirmiş bireyler gemileri yakarken…  yeni yurt, dosta güven, düşmana korku salıyordu dört bir yandan.

Esenboğa"ya inen Tanzanyalı kadar estetiğine düşkün, sadece kendine yakışanı giyiyor,  inancında tavizsiz; yaşayıp gidiyordu bu dünyada… Dışlanmaktan korkmuyor, aksine derin bir haz sarıyordu benliğini. Kula kulluğu reddediyor, O"nun kulu olmanın coşkusuyla başı göğe erecek kadar huzur doluyordu.

“Diploma avcısı” değil, kitap kurdu asiller yetişiyordu, mektebinin anfilerinde… İdeolojinin deli gömleğini çıkarmış; tek tipleştirmenin şirk batağından sıyrılmış Hanzele yürekli erler; hem süt satıyor alın teriyle, hem de “Sütçü İmam” oluyor, bu kez yerli işbirlikçiye inat…

Savaşı önce beyninde kazanmış yüz bin yürek, “Nice az topluluklar vardır ki çok topluluklara galip geldiler!”  hikmetince dünyayı yeniden kuruyordu. Ziyad"ın Endülüs"ü, Ertuğrul"un Selçuklusu, Selahaddin"in Kudüs"ü…

-Hayal kuruyorsun!

-Hayali olmayanın gerçeği olmaz!

Bu yazı toplam 1493 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
AHMET DOĞANAY
02 Temmuz 2008 Çarşamba 09:26
A
İŞ BU OLSA GEREK HAYATI HEP BU GÜZELLİKLERİ GÖRMEK VE YAŞAYABİLMEK....EĞER OLMASAYDI HAYALLER HOCAMIZIN DEDİĞİ GİBİ GERÇEKLERİ GÖREMEYECEKTİK....AĞZINIZA DİLİNİZE ELLERİNİZE SAĞLIK HOCAM ALLAHA EMANET OLUN İNAŞALLAH..
BARIŞ SUBAŞI
02 Temmuz 2008 Çarşamba 03:05
ÖYLE HAYAT DÜŞÜNÜN Kİ
ES SELAMÜNALEYKÜM ÇOK DEĞERLİ HOCAM HAKKINIZI HELAL EDERMİSİNİZ ANNEM HASTA OLDUĞUNDAN HASTANE İŞLERİ DERKEN AKLIMDA AMA YORUM YAZMA ZAMANIM OLMADI
YAZDIKLARINIZ ÇOK ETKİLİ HAYALDE OLSA DÜŞÜNMEK DÜŞÜNCE DARAĞAÇINDA CANLANMASI YARINLAR İÇİN ÜMİTTİR. HOCAM BİLMEM KATILIRMISINIZ KENT YADA ŞEHİRDENSE İÇİNDE BULUNAN İNSANLARI DÜŞÜNMEK VEDE BU İNSANLARA EŞİT HAKLARA SAHİP YAŞAM DÜŞÜNMEK DAHA FAYDALI OLUR ŞÖYLE Kİ
KENT YADA ŞEHİR YAŞANACAK KANUN YAŞAM ŞEKLİ OLMADIKCA ŞEHRİN BENCE HİÇ ÖNEMİ YOK. İNSANLAR İÇİNDE ZULÜM AZAP ELEM VEDE KEDER GÖRÜYORSA ŞEHRİ DÜŞÜNMEK NE KADAR DOĞRU OLUR?
ÖYLE ŞEHİR DÜŞÜNELİM Kİ HİÇ ZÜMRE AYIR ETMEKSİZİN AYNI YASALAR ÇERCEVESİNDE YAPTIĞI YANINA KAR KALMAYACAK ŞEKİLDE CEZASI NE İSE GÖRECEK KİM HANGİ MAKAMDA NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN BEDELİNİ ÖDEYECEK. BUDA ANCAK VEDE YANLIZ İSLAM ADALETİ İLE OLUR.
DÜN DEMOKRASİ VEDE HUKUKTAN SÖZ EDENLER BUGÜN DEMOKRASİ VEDE HUKUK İSTİYORLAR DAHA DÜN GİBİ HATIRLARIM ARDAHAN'A KADAR YANKISI GELMİŞTİ YENİ ŞAFAK GAZETESİNE YAPILAN BASKIN HAKSIZ YERE GÖZALTILAR GÖZALTINDA TUTULANLARA YAPILAN ZULÜMLER MUSTAFA ALBAYRAK BEY KENDİSİ SÖYLEMİŞTİ HER TÜRLÜ HAKARET İŞİTTİĞİNİ
80 YAŞINDAKİ ÇOK DEĞERLİ İNSANI 120 METRE KARELİK YERDE EV HAPSİ VERİLİRKEN BU ACABA ZULÜM DEĞİLDE NEDİR BEN ANLAMIŞ DEĞİLİM. İNANANLARA YAPILAN HAKSIZLIKLAR ZULÜMLER YAŞANIRKEN HUKUK DEMOKRASİ VARDI ŞİMDİ İSE GÜYA RÖVANŞ ALINIYORMUŞ. MAKAMLARINA İSİMLERİNE BAKILARAK SANKİ ONLAR FARKLI YASALAR ONLARA UYGULANAMAZMIŞ GİBİ TELEVİZYONLARDA BOY GÖSTEREN ŞAKŞAVANLARIN YAŞADIĞI ŞEHİRDE YADA ÜLKEDE ACABA HAYAL KURMAK BİLE YASALARA AYKIRIMI BİLİNMEZ AMA DÜŞÜNMEK BİLE HOŞ VE GÜZEL FAKAT "DÜŞÜN AMA BENİM DEDİĞİMİ UYGULA" DAYATMACI ZİHNİYET DÜŞÜNCELERİMİZE FRANGA HAZIRLAMIŞTIR. EĞER SUSARSAK SESİMİZİ DUYURMASAK YARIN BENİM SİZİN İNANANLARIN HAYAL KURDUĞU ŞEHİR YA MOSKOVA YADA DOĞU TÜRKİSTAN BENZERİ OLUVERİR
VuSLaTa_HaSReT
01 Temmuz 2008 Salı 22:43
:)
Hocam takip ediliyorsunuz.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim