Ankara Büyükşehir'den doğalgaz uyarısı

Ankara Büyükşehir'den doğalgaz uyarısı

Çağın en güvenilir yakıtı olarak kabul edilen doğalgazın, kurallara uygun kullanılmadığı takdirde büyük tehlikelere yol açtığı belirttildi.

Çağın en güvenilir yakıtı olarak kabul edilen doğalgazın, kurallara uygun kullanılmadığı takdirde büyük tehlikelere yol açtığı belirtilerek, doğalgazla ısınan aileler ventilasyonu kapatmamaları konusunda uyarıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, doğalgazın can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan, daha emniyetli kullanması için aboneler uyarıldı. Açıklamada, doğalgazın yanması için gerekli havayı temin eden ventilasyon aletinin üzerinin kağıt ve benzeri şeylerle kapatılmasının ölümcül bir hata olduğu belirtilerek, ayrıca baca temizliğine önem verilmesi de istendi.

ÖNEMLİ UYARILAR

Açıklamada, gaz kokusu alınması gibi acil bir durumda 187 No'lu telefonun aranması gerektiği belirtilerek, Doğalgaz abonelerinin güvenliği açısından alınması gereken önlemler şöyle sıralandı: - Binanızda çalıştırdığınız kalorifer yakıcılarının "Yetkili Doğalgaz Kalorifer Ateşçisi" sertifikaları olduğunu gösteren yakma sertifikası belgesi ve sigorta tahakkuk bildirimleri ile bağlı olduğunuz yerin Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü'ne her yıl başvuruda bulununuz, - Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanı yakıt dönüşüm projesinin ve tesisatın sertifikalı ve TSE belgeli olmasına dikkat ediniz. Sertifikalı kazancı ustası ve teknisyen bulundurunuz. Her yıl kalorifer kazanınız ile brülörünün yıllık periyodik bakımını ve baca gazı emisyon ölçümlerini ilgili servise yaptırınız, - Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanınızın doğalgaz dönüşüm ve tesisatını "İç Tesisat ve Servis Hatları" sertifikası almış firmalara yaptırınız, - Kuruluşumuzdan onaylı doğalgaz projesi ve test muayene raporu olmadan kalorifer tesisatı ve doğalgaz cihazlarınızı çalıştırmayınız, - Bina ve apartmanınıza yeni alacağınız kalorifer kazanlarınızda, meskenlerinize takılacak kombi ve şofbenlerde mutlaka TSE, CE sertifikası işaretinin bulunmasına dikkat ediniz.

"BACA TEMİZLİĞİNİ UNUTMAYIN"

- Doğalgaz cihaz seçiminde, (soba, kombi, şofben, kat kaloriferi vb) bacalı cihaz seçmeyi düşünüyorsanız, cihaz alım kararından önce bacanızı sertifika alan mücavir kontrol denetim firmalarına mutlaka test ettiriniz ve olumlu baca raporu alınız. - Zehirlenmelerin nedeni karbon monoksit gazının oluşumundan kaynaklanmaktadır. Bu da en çok bacaların tıkanıklığından meydana gelir. Doğalgaz yandıktan sonra çıkan gaz, su buharı ihtiva eder. Bu gaz bacaların içinde bozulmaya, sıvaların dökülmesine neden olur. Bu nedenle de bacalar tıkanır. Ayrıca, bacaların üzerinde şapka olmaması durumu, kuşların veya çeşitli eşyaların bacanın içine düşüp tıkamasına neden olmaktadır. Bu nedenlerle de bacanızı yılda en az bir defa mutlaka İtfaiye Daire Başkanlığı'na temizlettiriniz.

VENTİLASYON'UN KAPATILMASI ÖLÜMCÜL HATA

- Cihazınızın doğalgazı yakması için gerekli havayı temin eden VENTİLASYON cihazını can ve mal güvenliğiniz için kesinlikle kapatmayınız. Konutlarda en sık karşılaşılan durum, soğuk gelmemesi için ventilasyon cihazının kağıtla ve benzeri bir şekilde kapatılmasıdır. Bacalı bağlantılarda kombinin havalandırılması için kullanılan ventilasyon cihazının kapatılması ölümcül bir hatadır. Çünkü kombi, bulunduğu ortamdan oksijen alarak yanmakta ve kapattığınız takdirde dışarıdan oksijen gelmemektedir. Ventilasyonların kağıt veya örtülerle kapalı olması, Fleks boruların yırtık olması zehirlenmelere neden olmaktadır. - Kombi veya şofben takılı bacaya kesinlikle aspiratör bağlatmayınız. - Bacalı kombi ve şofbeninizde "Baca sensörü" yoksa servise mutlaka taktırınız. - Konutunuzda/binanızda doğalgaz, baca veya baca gazı kokusu hissettiğinizde; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarla karşılaştığınızda; doğalgazlı cihazlarınızı kapatarak, ortamı acilen havalandırınız. Size 24 saat hizmet veren 187 No'lu Acil Arıza servisini arayınız. Ayrıca doğalgazla ilgili soru ve sorunlarınızı da Mavi Masa'ya bildiriniz.

GAZ KOKUSU ALIRSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Evinizde ağır bir gaz kokusu alırsanız; - Bütün doğalgaz cihazlarını ve vanalarını kapatın, - Kapı ve pencereleri açarak, havalandırmayı sağlayın, - Ana vanayı kapatın, - Elektrik düğmelerine dokunmayın, ekipmanlarını açıp kapatmayın. Fişten çekmeyin, - Sigara içmeyin. Çakmak, kibrit ve ateş yakmayın. - Komşunuzdan veya en yakın bir yerden doğalgaz acil hattını (187 No'lu telefon) arayın. Ulaşamama durumunda itfaiyeyi (110 No'lu telefon) arayın. - Kapı zilini kullanmayın ve kullandırmayın. - Kıvılcım çıkabileceği için telefonunuzu kullanmayın. - Gaz kokusu olan mekanı derhal boşaltın. - Koku bodrumdan geliyorsa bodruma girmeyin. - Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayın. Apartman boşluğunda gaz kokusu alırsanız; - Ortamı havalandırmak için binaya giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencereleri açın. - Bina girişindeki ana doğalgaz giriş vanasını kapatın. - Elektrik düğmeleri ve kapı zillerini kullanmayın. - Asansör vb. cihazları çalıştırmayın. - Apartman yöneticisine haber verin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.