Telefonun sahte mi öğren

Telefonun sahte mi öğren

Orjinalinden ayırt edilmesi neredeyse imkansız. Çakma telefonlar mantar gibi türedi. Peki nasıl anlayacağız..Sahte cep telfonu satışları yaygınlaştı. Özellikle Çin ve uzakdoğudan gelen taklit telefonlar mantar gibi türedi.

Peki telefonun sahte olup olmadığını nasıl anlayacağız. Gayet basit aslında. Bilmeyenler için hatırlatalım:

Cep telefonunda ekranda çıkan seri numarası ile cihazın arkasındaki numaranın birbirini tutup tutmadığı kontrol edilmeli. Eğer tutmuyorsa bu sahte olduğunu gösterir. Cep telefonunuza *#06# yazarak IMEI (seri) numarasını öğrenebilirsiniz...

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül'e göre Türkiye'de sahte cep telefonu satışı birkaç yüz bini geçti.

Kendilerinin bile bu telefonları asıllarından ayırt etmekte güçlük çektiğini, tüketicinin bunu ayırt etmesinin zor olduğunu ifade eden Özgül, "Maalesef sahte cep telefonu cihazları Türkiye'ye yağmur gibi yağıyor. Tahminim şu anda Türkiye'de sahte cep telefonu satışı bir kaç yüz bini geçmiştir" diye konuştu.

TAKİBİ ÇOK ZOR

Özgül, bu sahte cep telefonlarının Türkiye'ye ya kaçak olarak sokulduğunu ya 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve çoğu kullanılmaz hale gelen cep telefonlarının elektronik kimlik numarasının (IMEI) bu cihazlara yükleyerek sanki ithal edilmiş cihazmış gibi sisteme gösterildiğini ya da adı sanı duyulmayan bir marka adı ile ülkeye sokulduğunu, Telekomünikasyon Kurumunun mobil cihaz kayıt sisteminin elektronik ortamda takip yapması nedeniyle bunu denetlemesinin mümkün olmadığını kaydetti.

'ÇAKMA' TELEFONLAR 200 YTL

Özgül, şu anda Türkiye'de her ilde bu cihazların satıldığını, tüketicinin bir şekilde kandırıldığını, halk arasında "çakma" olarak da tabir edilen cihazların 200 YTL civarında satıldığını kaydetti.

GARANTİ SORUNU...

Sahte cep telefonlarında çok ciddi sorunlar yaşanacağını, pilleri orijinal olmadığı için farklı bir şarj aleti ile kullanılması durumunda yangına sebebiyet verebileceğini, cihazın arızalanması halinde servislerden faydalanılamayacağını ifade eden Özgül, tüketicileri uyarılardı.

İHBARSA İHBAR HAYKIRIYORUZ

Bu cihazların sahada alenen satıldığını söyleyen Özgül, ilgili kurumları ve kolluk güçlerini, gerekli müdahaleleri yapmaları için göreve davet etti.

Özgül, "İhbarsa ihbar, haykırıyoruz. Bu iş çığırından çıkmış durumda. Müdahale etmek için bunun birinin elinde patlaması, birinin yaralanması mı lazım? Aynı zamanda devletin burada çok ciddi vergi kaybı var. Sektörde kayıt dışı çalışanlar kollanmış, kayıtlı çalışanlar cezalandırılmış oluyor. Bu ciddi bir haksız rekabet" dedi.
Haber Kaynağı: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.