• BIST 1.331
  • Altın 460,976
  • Dolar 7,7608
  • Euro 9,4277
  • Ankara : 3 °C
  • İstanbul : 6 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Trabzon : 12 °C
  • Antlaya : 0 °C

Kandiliniz Mübarek olsun

03.07.2008 09:06
Kandiliniz Mübarek olsun
Müminlerin heyecanla beklediği Üç Aylar'ın başlangıcı olan Recep ayı, bu akşam Regaib Kandili'yle başlıyor.

Recep ayı, Kur'an'da haram aylar diye anılan dört aydan biridir. Regaib Gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, bu gecenin önemini ifade etmektedir.
Regaib Kandili'ne mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzü oruçlu geçirmek, varsa dargınlarla barışmak, anne, baba ve diğer büyüklerin duasını almak, geceyi Kur'an okuyarak, salatü selamla, tövbe istiğfarla ihya etmek gerekir.

Regaib kandili dolayısıyla İlçe Müftülüğü tarafından Camii Kebirde Akşam Namazına müteakip Vaaz ve mevlid proğramı düzenlenecek.

İlçe Müftüsü Ali Canbolat Regaip Kandilinin ve üç ayların önemine değinerek şunları söyledi."Regaip, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Bu mübarek gecede, Yüce Mevla kullarına bol bol rahmet ve hibede bulunduğu için bu adı almıştır.

Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde "üçaylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Recep ayı Kur"an"da haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Konuya ilişkin ayette Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"Allah katında ayların sayısı onikidir Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah"ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.”(1)

Hz. Peygamber"in yaptığı şu dua üç aylara verdiği önemi belirtmektedir: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur."(2)

Bu mübarek günler ve geceler, Kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından çok önemlidir. Bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalı ve düşünmeliyiz.

Ey Allah'ı seviyorum diyen insan! Kulluk vazifeni yapabiliyor musun?

Peygamberimi seviyorum diyen Müslüman! O"nun sünnetini, ahlakını yaşıyor musun?

Kitabım Kur'an'dır dediğin halde emirlerine sarılıp yasaklarından sakınıyor musun?

Allah'ın nimetlerini yediğin halde, şükrünü yerine getiriyor musun? Aç, biilaç, yoksul, kimsesiz, fakirleri koruyup, gözetiyor musun?

Ölümün hak olduğuna şüphe yok. Şu anda ölüme hazır mısın? Kendi kusurlarını düzeltip tövbe ediyor musun?.

Geçen yılın bu mübarek gününde seninle beraber oldukları halde şu anda göremediğin eşin, dostun, akraba ve arkadaşlarını düşünüp kendine çeki-düzen verebiliyor musun?

Evet, bütün bunları kendimize sorup bir durum değerlendirmesi yapmak, bu mübarek günlerin ve gecelerin şuuruna varmak demektir.

Bu insanî ve İslamî ölçülerle düşünür, kötülüklerimizden, kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçer, tövbe eder, geleceğimizi daha iyi değerlendirmeye azmeder, karar verirsek; her günümüz kandil geceleri gibi başarılı, sonumuz da bayramlar kadar sevinçli olur.

Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzünü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olduğumuz kişilerle barışmak, anne ve babalarımızın, büyüklerimizin ellerini öpüp dualarını almak, geceyi Kur'an okumakla, ve salat-ü selam getirmekle, tövbe istiğfar etmekle ihya etmemiz uygun olur.Bu vesile ile akşam camii kebirde hazırlamışolduğumuz poğrama tüm halkımızı davet ediyor ve hepinizin kandilini tebrik ediyorum."dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
PELİT PASTANESİ
04 Temmuz 2008 Cuma 07:37
YILLARDIR VAZGEÇİLMEZİNİZ
MÜBAREK KANDİLİNİZİ KUTLAR TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLI VE HUZURLU KANDİLLER DİLERİZ.
ikbal
03 Temmuz 2008 Perşembe 20:52
tüm müslümanların kandili mübarek olsun
tüm islam aleminin kandilini kutluyorum.hayırlara vesile olsun inşallah.
serkan bilgili
03 Temmuz 2008 Perşembe 20:44
kandil
tüm dünya müslüman aleminin regaib kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını cenab-ı ALLAH'tan niyaz ederim.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim