İnternette aramanın püf noktaları

İnternette aramanın püf noktaları

’Aramakla bulunmaz; bulanlar ancak arayanlardır’ demiş eskiler. İnternette de pek çok şey var arayınca bulunan. Ama nasıl bulacağınız bilmek gerek.

"Aramakla bulunmaz; bulanlar ancak arayanlardır" demiş eskiler. İnternette de pek çok şey var arayınca bulunan.

İnsanlar pek çok yitiğini arıyor, merakını gideriyor internette. Arama motorları da bu mecrada en büyük yardımcımız... "Bir de Google efendiye sor" cümlesi pek de yabancı olmasa gerek.

Ararsan internetten ara, merhem olur yarana :)

İnternetin, hayatımıza girdiği günden beri en çok kullandığımız hizmet alanı "arama". Önceleri "acaba bu da var mıdır?" diye çekince ile yaklaşıyorduk. Artık o günler geride kaldı. Hatta bir bilgi aranıyorsa "Google efendiye de soralım" deyişleri türedi. Bugünlerde, neredeyse herkes kaybettiğini internette arıyor.

İnternetin ilk kullanıcılarının en büyük yardımcısı Altavista.com"du. www.av.com adresinden de ulaşılabilen site uzun zaman popülerliğini korudu, ta ki Google çıkana kadar. Google"ın ayrıntılı ve hızlı arama hizmeti sunması, ardından Türkçe gibi yerel içeriğe kapılarını açması, reklam alanında önemli bir mecra oldu. Buna e-posta hizmeti vermesini de ekleyince internetin vazgeçilmezlerinden oldu. Arama motorlarının efendisi Google"da aranan bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanın yolları var. Google"da PDF olarak belge arayan bir kullanıcının anahtar kelimeyi yazdığı kutucukta kullandığı kelime ve işaretler çok önemli. Bilgi aramadan öte PDF, DOC gibi dokümanlar arayanların [PDF: Çevre Raporu] şeklinde yazması durumunda aranan belgelerin sayısı ve içeriği değişiyor. Bu arada köşeli parantezleri yazım şekli belli olsun diye kullandık. Arama yapılırken kullanılması gerekmiyor. Sorguda "filetype:" kelimesini kullanarak dosya tipi uzantısını belirtebiliyoruz. Eğer aradığınız bilginin eğitim alanında olduğuna inanıyorsanız ve o tür sitelerde aranmasını istiyorsanız; [Çevre ÇED filetype:pdf site:edu.tr] şeklinde yazarak arama yapabilirsiniz. Mesela, .JPG formatındaki kedi resimlerini görmek için arama kutusuna [ kedi filetype:jpg ] yazdığımızda kedi resimlerinden JPG uzantılı olanlar gelecektir.

Ses dosyaları findsounds.com"da

Farklı formatlarda ses dosyası arama imkanı sunan findsounds.com, bir sunum veya web sitesi tasarımı yaparken çok iş görüyor. AIFF, AU, MP3 veya WAVE formatlarında ses arama, mono veya stereo tercihinde bulunmak mümkün. Hatta çözünürlük ve dosya büyüklüğüne göre de arama yapabilirsiniz. Sitedeki arama kutucuğunun altında yer alan Need Examples? http://www.findsounds.com/types.html linkine tıkladığınızda örnek hayvan, kuş, özel günleri temsil eden sesler, böcek, ev aletlerinden testere, çekiç sesine, pencere sesinden çamaşır makinesi sesine, müzik aletlerinin sesine kadar birçok alanda ses örnekleri görebilirsiniz.

İnternet, fotoğraf aramanın tam yeri

Hazırlayacağınız bir web sitesi veya sunum için ihtiyacınız olan resimleri başta Google"ın image.google.com bölümünde olmak üzere Corbis.com ve Images.com gibi sitelerden edinebilirsiniz. Bu sitelerde fotoğraf ve resimle ilgili ayrıntılı arama yapmak mümkün. Bazı resimlerden ücret talep edilirken bir kısmı özellikle küçük kullanılacak olanlar ücretsiz. Arama yaparken ücretli, ücretsiz ara veya resim, illüstrasyon ara demek de mümkün.

Google"la da alternatif geliyor

Google"ın eski çalışanları tarafından hizmete sunulduğu belirtilen yeni arama motoru Cuil.com çok sade bir görünüme sahip ama güzel bir arama hizmete sunuyor. Hızlı araması ile Google"a rakip olacağı tahmin ediliyor. İnternet kullanıcıları, Cuil.com"un web sayfalarını indeksleme işini Google"a kıyasla daha hızlı ve verimli biçimde yaptığını belirtiyor.

Hakia.com Türkçe aramayı öğreniyor

Yerli mühendisler tarafından yazılan, merkezi Amerika"da olan Hakia.com, Türkçe içerik aramasına ağırlık vermeye başladı. Rakiplerinden semantik olmasıyla ayrılan Hakia.com, öğrenen bir arama motoru. Kelimeden çok “dünyanın çevresi kaç km?” sorular da sorulabiliyor. Kendisine aynı soran kullanıcıları tanıştırıp konuşturma ortamı da sunan Hakia"da web sitesini ekleme, arama galerisi yapmak da mümkün.


Zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.