Hacı adayları için son gün yarın

Hacı adayları için son gün yarın

Hac organizasyonuna katılmak isteyenler için başvurular, yarın sona eriyor. İşte adayların yapması gerekenler

Bu yıl hacca gitmek isteyenlerle ilgili müracaatlar, geçen yıl kuraya katılanlar için ''kayıt yeniletme'', ilk defa müracaat edecekler için de ''ön kayıt yaptırma'' olarak iki ayrı kategoride yapılıyor.

Kayıt yenileten veya ön kayıt yaptıran hacı adaylarından kuraya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler, ek dilekçe ve formla yarın mesai bitimine kadar il ve ilçe müftülüklerine müracaat edebilecek.

Hac planlamalarına ve kesin kayıtlara esas olması için hacı adaylarının, organizasyon tiplerinden birisini mutlaka tercih etmeleri gerekiyor. Yapılan tercihler bağlayıcı olacak ve daha sonra hac tipi değişikliğine izin verilmeyecek.

Müracaatlarda, sadece eş, anne, baba, kardeş, çocuk ve varsa refakatçileri ile birlikte tek numarayla kuraya katılma talepleri karşılanıyor, bunun dışında kuraya birlikte girmek isteyenlerin talepleri kabul edilmiyor.

Kuraya birlikte katılıp beraber hacca gitmek isteyenlerden birinin kayıt yeniletmesi diğerinin ise ön kayıt yaptırması halinde bunların müracaatları birlikte alınıyor, kuraya tek numarayla ve birlikte girecekler ilk defa müracaat edenler statüsünde değerlendiriliyor.

Geçen yıl müracaat eden kadınlardan tek başına hacca gidemeyecek durumda olanlar, hacca hiç gitmemiş ''mahremiyle'' birlikte müracaat etmesi halinde ilk defa müracaat eden, kayıt yenileten kadının yanında birleştirilerek kuraya dahil ediliyor.

Bu yıl ön kayıt yaptırmak isteyen kadınlardan ''mahremsiz'' olarak hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş ''mahremleriyle'' birlikte yapabiliyor. Tek başına hacca gidemeyecek durumda olan engelli vatandaşların müracaatları, hacca hiç gitmemiş refakatçileriyle birlikte kabul ediliyor.

Daha önce vekaleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten hacca gitmek isteyenlerle daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmiyor. Müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve ön kayıt ücreti yatırmışlarsa iade edilmeyecek.

Yurt dışındaki anne, baba, eş ve çocukları ile birlikte hacca gidebilecek durumda olanların, bu kayıt döneminde müracaatlarını yapmış ve formda yer alan yurt dışıyla ilgili bölümü doldurmuş olmaları gerekiyor.

KAYIT YENİLETENLERDEN HERHANGİ BİR ÜCRET ALINMIYOR
Geçen yıl kayıt yeniletmek veya ön kayıt yaptırarak kuraya katıldığı halde, bu yıl kaydını yeniletmeyenlerin, geçmişteki kayıtları müktesep hak teşkil etmeyecek ve izleyen yıllarda müracaat etmeleri halinde bunların durumları ilk defa müracaat edenler statüsünde değerlendiriliyor.

Kura sonucunda kesin kayıt hakkı elde edenlerden kaydını yaptırmayanlara, gerek kayıt süresinde ve gerekse izleyen yıllarda bir hak verilmeyecek.

Kayıt yeniletenlerden herhangi bir ücret alınmıyor, ön kayıt yaptıracaklardan ise kırtasiye, telefon, faks, tebligat, kura, noter, ulaşım ve benzeri masraflar için kişi başına ön kayıt ücreti olarak 15 TL alınıyor, ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlerle hacca gidemeyenlere bu tutar iade edilmeyecek. Kayıtlar, T.C. kimlik numarası ile yapılıyor, kimlik numarasını ibraz edemeyenlerin diğer bilgileri sisteme girilmeyecek.

Normal, müstakil odalı ve otel tipi olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilecek hac organizasyonu için başvuracak hacı adayları, ön kayıt ücretlerini Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, TC. Ziraat Bankası ve Akbank T.A.Ş. şubelerinde müftülüklerce açılacak ''Müftülük TL. Hac Hesabı''na yatırabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.