• BIST 1.329
  • Altın 450,327
  • Dolar 7,8115
  • Euro 9,3377
  • Ankara : 0 °C
  • İstanbul : 12 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Trabzon : 11 °C
  • Antlaya : 0 °C

Gökçek Çubuk Çayınada El Atmalı

19.06.2008 17:51
Gökçek Çubuk Çayınada El Atmalı
Av.İbrahm Taşkesti'nin yazısı.


Geçenlerde Birleşmiş Milletlerin dünya çevre günü ilan ettiği 5 Haziran tarihi civarında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan “ANKARA BÜLTENİ” nin manşet haberi dikkatimi çekmişti. Manşet şuydu;

“MOGAN"A DOYASIYA SU”

Manşetin altında Ankaralının hasret kaldığı borulardan şırıl şırıl akan su görüntüleri eşliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Melih Gökçek, gazeteciler, Gölbaşı halkı… yüzlerine vuran suyun aksi ve tebessüm eşliğinde “Göle Su Akıtma Töreninde” poz veriyorlardı.

Önemli bulduğum haber şöyle devam ediyordu;

“Kuraklık sonucu suları iyice çekilen Gölbaşı Mogan Gölü"ne Ankara Büyükşehir Belediyesince Kızılırmak"tan getirilen hattan önce günlük 25 bin daha sonra da çekilen ikinci hatla günlük 50 bin metreküp su verilmeye başlandı”

Açılışı yapılan bu hizmet; Ankara"da belki Türkiye "de doğal güzelliklerin korunması noktasında bir ilkti. Kızılırmak"tan, Ankara"ya getirilen suyun bir kısmı bir çevre felaketi yaşanmaması için önce Mogan Gölüne akıtılmaya başlatılmıştı. Çünkü Mogan Gölünde kuraklık nedeniyle bir metrenin üzerinde su eksilmişti. Daha fazla suyun eksilmesi gölde yaşayan canlılar ve doğal çevre açısından tehlike oluşturacak noktaya gelmişti.

Gölbaşının ekonomisi için hayati önemi olan Mogan Gölünde bir çevre felaketi yaşanmasına duyarsız kalmayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Dünya Çevre Gününün kutlandığı günlerde Kızılırmak"tan, Ankaraya getirilen suyun bir kısmını Mogan Gölüne akıtılmasına imza atıyor ve olası bir çevre felaketinin önüne geçiyordu.

Buradan konuyu kendi ilçemize getirmek istiyorum. Kuraklık nedeniyle Gölbaşındaki Mogan Gölünün benzeri bir felaket yıllardır Çubuk İlçesinde yaşanmaktadır. Yaşanan bu doğal felaket yıllardır Ankara"ya içme suyu temin edilmesinin karşılığı olan bir felakettir.

Ankara"nın belli başlı çaylarından olan ve Aydos Dağı ve çevresinden doğarak Çubuk Ovasına hayat vererek Ankara"ya akan Çubuk Çayı yıllardır suya hasret yanmaktadır.

Nedenini incelediğimizde 1960"lı yıllarda Ankara"nın su ihtiyacını karşılamak maksadıyla yapılmış olan ÇUBUK-II BARAJI"NDA suyun toplanması, çubuk çayından akan suyun kesilmesi bölgenin ekolojik dengesini bozmuştur.

Ancak çubuk-II barajından ÇUBUK-I BARAJINA yapılan su transferinin çubuk çay yatağı üzerinden yapılması bir nebze olsun çay boyu ve geçtiği noktalarda bu dengeyi korumuştur.

Ne var ki daha sonra kuraklık nedeniyle Ankara"nın su ihtiyacının hat safhaya ulaşması nedeniyle buharlaşmadan ve ova boyunca sulamadan kaynaklanan su kaybını önlemek için Ankara"ya su naklinin Boru hattı ile yapılmaya başlanması ve çay yatağına artık su bırakılmaması çevrenin ekolojik dengesini iyice bozmuştur.

Ankara"nın içme suyu ihtiyacının aciliyeti nedeniyle yıllarca çubuk çayına su verilmemesi hem Aşağı Çavundur'dan başlayarak Çubuklunun geçim kaynağı olan çaydan sulama yapılarak yapılan sebze meyve yetiştiriciliğine büyük darbe vurduğu gibi; özellikle Çubuk Barajı ile Çubuk Parkı arasında kalan Çubuk Vadisinin tabii yapısının bozulmasına neden olmuştur.

Zamanla Çubuk Vadisinde bulunan Çubuk ve Ankara halkının piknik yaptığı mesire alanlarındaki ağaçlar/ bitki türleri/yeşillikler… susuzluk nedeniyle kurumuş/kurumakta, o bölgede hala yaşamakta olan kuş türleri; sincaplar, sansarlar, porsukların… nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Çubuk Vadisinin daha fazla çevre felaketine maruz kalmaması için biran önce bir şeyler yapılmalıdır.

O bölgeyi yakından tanıyan biri olarak diyorum ki Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Melih Gökçek, MOGAN GÖLÜNE CANSUYU verdiği gibi biran önce ÇUBUK VADİSİNE DE CANSUYU vermelidir.

Bu yapılacak hizmet Hak ve Adaletin gereği olduğu gibi Çubuklunun ve Çubuk Ovasının hakkıdır.

Nasıl ki Baraj yapılmadan önce Barajda biriken sular Çubukluya ve Çubuk Ovasına hayat vermiş ise bugün de hayat vermeye devam etmelidir.

Bu nasıl olacaktır?

Gelinen noktada ANKARA"NIN ÇUBUK-II BARAJINDAN İÇME SUYU İHTİYACI KALMAMIŞTIR.

Ankara"nın içme suyu Kızılırmak"tan fazlasıyla karşılanmaktadır.

Artık Çubuk Vadisinin ve tarım yapan barajın sınırları içerisinde yer aldığı Aşağı Çavundur Mahallesi başta olmak çiftçilerin hakkı olan sulama suyu Barajdan çaya bırakılmaya başlanmalıdır.

Allah"a şükürler olsun geçen yıllara göre Barajda yeterince su birikmiştir. Ve Çubuk ilçesinin içme suyu ihtiyacının üzerinde su bulunmaktadır. (Ayrıca teknik olarak mevcut boru hattı kanalıyla tersine Kızılırmak suyunun da Çubuğa transfer edilmesi de mümkündür.)

Halk tabiriyle düzenli olarak Barajdan Çubuk Çayına bırakılacak üç/dört değirmenlik su; vadideki ekolojik dengeyi tekrar sağlayacak, onca yıldır susuzluğa ek olarak atık maddelerle de tahrip edilen doğal çevre yeniden hayat bulacak; su güzergâhında bulunup da su bırakılmadığı için terk edilen tarım faaliyetleri yeniden başlayacaktır.

Bu amaçla bu önemli konunun Çubuk halkını temsilen Belediye Başkanı, İlgili Resmi Kurumlar, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları,ilgili Komisyonlar… tarafından; şu anda Çubuk–II Barajının sevk ve idaresinden sorumlu olan MOGAN"DA YAŞANMASI MUHTEMEL BİR ÇEVRE FELAKETİNE SESSİZ KALMAYAN Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn. Melih GÖKÇEK"E taşındığında Çubuklunun haklı talebinin karşılık bulacağı şüphesizdir.

Yeter ki haklı talebimizi meşru zeminlerde istemeyi bilelim.

Yeşil Çubuk isminin sadece tabelalarda yer almaması ve yeşilliğiyle bilinen özelliğinin devam etmesi dileğiyle…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
angaralı
16 Ağustos 2020 Pazar 10:04
10:04
ÇUBUKLU isimli arkadaşa cevap

Sayın TAŞKESTİ iyi güzel yazıyorsunda yazdıkların çok doğru, ama Çubuğun hakkını kim arayacak.
Doğru söylüyorsun ovamıza da, suyumuza da, barajımıza da sahip çıkalım ama,aması var işte..
bir başıboşluk, sahipsizlik gidiyor işte, çubuğun kaderi bu heralde. bize çubuğu ve çubukluyu düşünen birileri çıksın diye dua etmek düşüyor sadece.

Çubuk halkı olarak birlikte hareket edin, hakkınızı arayın. Böyle ağlayıp sızlanmakla bir yere varamazsınız. Artık başınızı kuma gömmeyin, gerçekleri görün. UYANIN!!
Musti
22 Haziran 2008 Pazar 11:07
Orman Yağmur
Milliyetçi arkadaşım düşüncelerinde haklısın ama bir konuyu yanlış biliyorsun..

ORMANIN OLDUĞU YERDE YAĞMUR OLMAZ, YAĞMURUN OLDUĞU YERDE ORMAN OLUR.
VATANSEVER DELİKANLI
20 Haziran 2008 Cuma 20:07
İŞİMİZ DUAYA KALDI
BİR ÇUBUKLU OLARAK YAZILANLARA KATILIYORUM. KÖYLER YAĞMUR DUASINA ÇIKIYOR,FAKAT YAPILAN TEK ŞEY KURU KURUYA SADECE AMİN DEMEK,HEMEN ARKASINDAN TEK DÜŞÜNCEMİZ YEMEK!!!!!!!!
DUAYA ÇIKANLAR HERBİRİ,BİR AĞAÇ DİKSELERDİ ÇUBUK OZAMAN TAM ANLAMIYLA YEŞİL ÇUBUK OLURDU.KURU KURU DUAYA ALLAH BİLE RAZI OLMAZ EEEYYYY MÜMMİNLER...KIYAMETİN KOPACAĞINI BİLSENİZ BİLE ELİNİZDEKİ FİDANI DİKİNİZ...ORMANIN OLDUĞU YERDE YAĞMURDA OLUR (ÖRN.KARADENİZ BÖLGESİ,ALMANYA GİBİ...)
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim