Esnafa Ölçü ve Tartı Aletleri Uyarısı

Esnafa Ölçü ve Tartı Aletleri Uyarısı

Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürü, ölçü ve tartı aleti kullanarak alım satım işlemi yapan esnaflara uyarıda bulundu.

Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürü, ölçü ve tartı aleti kullanarak alım satım işlemi yapan esnafların, ölçü tartı aletleri beyannamelerini şubat ayı sonuna kadar doldurması gerektiğini açıkladı.

Yapılan uyarıda 3516 sayılı Ölçüler Kanunu"nun 9. maddesi gereğince ölçü ve tartı aletleri sahiplerinin, yıllık muayene ve damgalarını yaptırabilmek için Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürlüğü"ne bağlı Grup Ölçüler ve Ayar Memurluğu"na müracaat etmesi gerektiği bildirildi. Esnaflar, Grup Ölçüler ve Ayar Memurluğu"ndan alınacak beyannameleri doldurarak, 02 Mart 2009 tarihine kadar aynı birime teslim edebilecek.

Kullanılacak ölçü ve tartı aletlerinin damga ve kontrolünün mutlaka yapılmış olması gerektiğini vurgulayan Zabıta Müdürü Orhan Ünal, damgası geçmiş ölçü ve tartı aletlerini kullanan işyerlerine cezai işlem uygulanacağını hatırlatarak, ""Beyanname verilme süresi ocak ayından itibaren başladı. 02 Mart 2009 tarihine kadar esnafımız, beyannamesini doldurmak zorunda. Damga süresi geçmiş, kontrolü yapılmamış ölçü ve tartı aleti kullananlara para cezası uygulanacak.""şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çubuk Belediyesi Grup Ölçü Ayar Memuru Pınar Gürel; ""3516 Sayılı Ölçü Ayar Kanunu'na göre 2009 yılı ölçü tartı aletleri beyanname verme işlemi 01 Ocak 2009 itibariyle başlamış olup, halen devam etmektedir. Ellerinde elektronik, mekanik ölçü ve tartı aletleri bulunan esnaf, pazarcı, işyeri sahipleriyle, resmi ve özel dairelerin 02 Mart 2009 günü mesai bitimine kadar memurluğumuza müracaat etmeleri gerekmektedir. Kanunen muayene ve damgaları yaptırılmayan ölçü tartı aletleri kaçak sayılacağından, kullananlar hakkında cezai işlem uygulanacaktır"" dedi.H.Yiğiner

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.