• BIST 1.299
  • Altın 454,217
  • Dolar 7,8720
  • Euro 9,4291
  • Ankara : 4 °C
  • İstanbul : 7 °C
  • İzmir : 13 °C
  • Trabzon : 15 °C
  • Antlaya : 0 °C

Cumhuriyeti Yaşatmalıyız

03.11.2008 15:43
GÖRÜNEN KÖY...   Şuayip Yaman

GÖRÜNEN KÖY... Şuayip Yaman

 

Her birey Cumhuriyeti; benimsemek, bağlı kalmak ve korumak zorundadır. Bu tarihi bir görevdir.

 

Atatürkçü Düşünce doğrultusunda Atatürk ilkelerine uymak zorundayız. Bu ilkeler hiçbir şahsın ve siyasi gücün tekelinde değildir. Atatürkçü Düşünce ve Türk Devrimi altı ilkeye dayanır. Cumhuriyetçilik, laiklik, inkılapçılık, halkçılık, milliyetçilik ve devletçilik..

 

Atatürk bu ilkeler hakkındaki açıklamalarından çok önce, Samsun"a çıktığından itibaren, bu ilkelere de ruh ve can veren, onları anlamlı ve aktif kılan temel öğeleri vurgulamıştır. Bunlar Tam Bağımsızlık, Millet Egemenlik, Hukukun Üstünlüğü, Akılcılık ve Bilimciliktir.

 

Altı ilke, bağımsızlık ve egemenlik gibi unsurlar olmadan anlamlarını yitirir. Bağımsızlık ve egemenliği eksik bir Cumhuriyet, Atatürk"ün kurduğu Cumhuriyet değildir. Bunun gibi bağımsızlık ve egemenlikten yoksun Cumhuriyetçilik, Devrimcilik, Laiklik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Devletçilik yaşayamaz, yaşatılamaz.

 

Bütün bu ilkeler hukukun üstünlüğü, akılcılık, bilimcilik benimsenmeden var olamaz. Atatürk, “ Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir” diyerek, bağımsızlık ve egemenliği kendisi ile devrimi ile ülkesi ve ulusu ile özdeşleştirmiştir. Atatürk"e göre “ Bağımsızlık mukaddestir.”

 

Atatürk gençliğin korumasına herhangi bir Cumhuriyeti değil, bağımsız Cumhuriyeti vermiştir.

 

“ Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” Atatürk gençliğe seslenişinde dört defa Cumhuriyetten söz etmiş, hepsinde bağımsızlık kavramını eklemiştir.

 

Cumhuriyet değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

 

Hukukun kişiselleştirilmesi ve özelleştirilmesi düşünülemez. Hukukun işlerlik kazanmadığı bir ortamda kişi hak ve özgürlükten bahsedilemez.

 

Cumhuriyet ilkesi, fertlerin değil, milletin bütünlüğünün benimsendiği bir ilkedir ve Türk milletine aittir. Cumhuriyetçilik ilkesinin öngördüğü Cumhuriyet rejiminin demokrasi ile doğrudan ve yakından ilgisi vardır. Bu ilgi sebebiyle Cumhuriyet, demokrasinin en gelişmiş şeklidir. Atatürk de bunu “ Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir.” Diyerek ifade etmiştir. Cumhuriyet adına birer kıymet hükmü olan; “Milli Hâkimiyet” , “ Milli Bağımsızlık”, “ Milli Birlik” ilkeleri Türkiye Cumhuriyetinin temelinde var olan unsurlardandır.

 

Milli Hâkimiyet; milletin kendi kendini idare etmesi, kendine hükmedecek heyeti veya meclisi seçmesidir. Bu durumda hâkimiyet bir kişiye, gruba veya çoğunluğa değil, bütün millete aittir. Milli Bağımsızlık; bir başka devlete veya milletlerarası herhangi bir kuruluşa bağlı bulunmamak demektir. Türk milleti için bağımsızlık vazgeçilmeyerek, taviz verilmeyecek bir karakterdir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleri milletlerarası arenada yerini “Lozan Barış Antlaşması” ile almış ve kazandığı Milli Mücadele zaferi, milletlerarası bakımından da bu antlaşma ile teyit edilmiştir.

 

Milli Birlik ve beraberlik; Milletçe bir arada yaşamayı ve bütünlüğü ifade eder. Milli birlik ve beraberlik, Türk Devleti"ni oluşturan kişilerin karşılıklı sevgi ve saygı ile birbirlerine bağlanmasını, ortak amaçlara yönelik olarak varlığını devam ettirmesini belirtir. Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür. Bugün küreselleşen dünyada milli birlik ve beraberliğin önemi daha da artmıştır. Özellikle tarihi hatıralar, ortak geçmiş ve mevcut şartlar bir arada yaşamak azim ve kararlılığını zorunlu kılmaktadır.

 

 

Cumhuriyet kolay kazanılmadı. Çok kan ve çok can kaybedildi. Bu gidişle, kaybedilmeye de devam edecektir. Cumhuriyet in bekçileri; Atatürk"e inanan ve sadık olan Türk Ulusu ve Türk Ordu"sudur. Vatan hainleri, provokatörler (kışkırtıcılar), işbirlikçiler, satıcılar ve Türkiye"de gözü olan yabancı ülkeler bunu böyle bilsinler…

 

Yüce Türk Milleti ve Yüce Türk Ordusu Cumhuriyetin ilelebet koruyucusu ve kollayıcı olacaktır. Dünya var oldukça Cumhuriyeti kutlamaya devam edeceğiz. İç ve dış düşmanlar bunu böyle bilsinler…

 

 

 

Bu yazı toplam 1869 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ASİLBEY
04 Aralık 2008 Perşembe 19:15
TEKELMİ DEĞİLMİ
Cumhuriyet ilke inkilapları hiçbir kimsenin veya siyasi temislcinin tekelinde değildir dendiği zaman Türkiyede buna kargalar güler.Halbuki PHC partisi Atatürkçülük,cumhuriyet ilke ve inkilapları benim tekelimde demektedir.Bir başka kişi veya kurumun gerçek Atatürkçü,laik ve cumhuriyetci olduğu ancak bu partinin ....ölçer cihazından geçtikten sonra icazet alınıyor.Birileri ben Atatürkçüyüm,laikim, cumhuriyetçiyim desede beyhude,bu partiden mühürlü belge alması lazımdır.Bununla ilgili örnekmi istiyorsunuz.
İşte örnek:Şimdiye kadar insanların dini inançlarına ve giyimine kuşamına saygı gosteren partileri istismarcılıkla suçlayan bu parti 411 vekille alınan meclis kararını hiçe saydıran bu parti şimdi başörtüyü bırakın karaböcük giysili dedikleri kişilere rozet takarak istismarın danışkasını yapmaktadır.Eğer insanların inanç ve giyimlerine saygılı iseler bununla ilgili Anayasa değişikliğine destek versinler,rüştünü ispatlasınlar bu partiye hayatımda oy vermediğim halde ilk oy verecek kişi ben olurum.Ama bu çıkışlarını seçimlerdeki oy kaygısıyla yapıyorsa,günü kurtarma hesabı tutmayacak bir dahaki seçimlere baraj hesabı yaparak girecektir.İktidarmı olmak istiyorlar.Eğer cevapları evetse,geçmişteki kulağı duymayanlar gibi davranmadan halkın sesine kulak vererek inancına giyimine kuşamına saygı göstererek olabilirler.Yoksa bu kafayla askere giderlerse ilelebet asker olarak kalırlar teskere alamazlar.
M.DEMİREL
18 Kasım 2008 Salı 09:43
MERSİN'DEN MERHABA
KARDEŞİM SEN BİLDİĞİN YOLDA DEVAM ET SENİ ANLAYAN ANLAR, SENİ ÇEKEMEYENLERİ KAFANA TAKMA VE ÇUBUK SPORUN TARİHİ VE EFSANE KADROSUNUDA SERİ BİR DİZİ YAZI İLE YAZABİLİRSEN ÇOK İYİ OLUR SELAMLAR
Orhan ÇELİK
17 Kasım 2008 Pazartesi 21:24
Yazılar Güncel Olsun
Öncelikler Çubuk Haber'e hoş geldiniz. Bir Çubuk'lu olarak, Çubuk'luların ve ülkemiz insanlarının güncel sorunları ile çözümleri üzerine yazı yazmanızı bekliyoruz. Şu anda en büyük sorun Çubuk-Ankara ulaşımı,Elektrik ve Doğalgaz zamları bu zamların topluma ve üretime etkileri, ülke genelindeki işsizliğin ilçemizdeki durumu, Ekonomik durgunluğun esnafa etkileri, toplumun yapılan bu zamlara karşı ne yapabileceği, işsizlik gibi... Bu konularda yazarsanız bizlerde yazılarınızı okuyarak sizin ve yazılarınız hakkında yorum yapabiliriz. Köşe yazarları güncel olayları takip ederek, buna göre makaleler yazarlar. Okuyucularda bu yazıları okuyarak daha bilinçli bir toplum haline gelir. Sizden güncel makaleler yazmanızı bekliyoruz.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim