Çubuk'ta Yeni Su Tarifesi...

Çubuk'ta Yeni Su Tarifesi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinin aldığı kararla Çubuk merkezinde suya %25 çubuk'un köylerinde %50'ye varan indirimde bulundu.

Ankara'da konutlara suyun metreküpü atık su bedeli dahil 2.70 TL'den verilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Danıştay'ın kademeli su tarifesini iptal etmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nce fiyat tarifesinin yeniden belirlendiği bildirildi.

Açıklamaya göre, dün akşamki meclis toplantısına başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, bazı sivil toplum örgütlerinin başvurusu üzerine özellikle suda tasarrufu ön plana çıkaran, dar gelirli aileleri koruyan kademeli su yönetmeliğinin Danıştay tarafından iptal edildiğini hatırlattı.

Konutları ve dar gelirlileri düşünerek yeni bir tarife belirlediklerini anlatan Gökçek, maliyeti 2 lira 97 kuruş olan suyu konutlara atık su bedeli de içinde olmak üzere 2 lira 70 kuruştan vereceklerini açıkladı.

Meclis görüşmeleri sürerken bir önerge veren Gökçek, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın hazırladığı Yardıma Muhtaç Dar Gelirli Aileler Listesinin her 6 ayda bir ASKİ'ye intikal ettirilerek, bu ailelerin konut sularıyla her faturasından 10 TL indirilmesini önerdi.

Daha önceki tarifeye göre 10 metreküpe kadar su kullanarak, indirimli fiyattan yararlanan dar gelirli vatandaşların, yeni su tarifesinden etkilenmemesini amaçladıklarını ifade eden Gökçek, bu indirimden 110 bin ile 165 bin arasında ailenin faydalanacağını söyledi.

Yeni ilçelere yüzde 25, köylere yüzde 50 indirim

Önergede, 5216 sayılı kanunla Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içine giren Çubuk, Bala, Elmadağ, Akyurt, Kalecik ve Ayaş ilçelerine tarifenin yüzde 25 oranında, yasayla mahalle statüsü kazanan diğer köylere de yüzde 50 oranında indirimli su verilmesi de benimsendi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan yeni su tarifesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Yeni tarifenin kabul edilmesinden sonra konuşan Gökçek, tarifenin kademeli olarak yapıldığı dönemdeki Ankara içme suyunun hem İstanbul hem de İzmir'den daha ucuz olduğunu belirterek, "Bizim Ankara tarifesi her iki tarifenin altında idi ama ne yapalım ki Danıştay kararıdır. Ancak yeni uygulama ile bir denge sağlayarak maliyeti 2.97 Lira olan suyu konutlara 2.70 liradan vermeyi kararlaştırdık" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum