Sonbaharda Görücüye Çıkacak

Sonbaharda Görücüye Çıkacak

2009 Yılında Dolaşıma Çıkacak "Yeni" İbaresi Kaldırılmış "Türk Lirası" Banknotlar, Sonbaharda Görücüye Çıkacak.

2009 başından itibaren dolaşıma çıkacak "yeni" ibaresi kaldırılmış "Türk Lirası" banknotlar, Eylül sonu Ekim başı kamuoyuna tanıtılacak. "Yeni" ibaresi yer almayacak banknotları tanıtmak amacıyla bir firmayla anlaşma imzalayan Merkez Bankası, firmanın gerekli dokümanları toparladığını bildirdi.
Paradan 6 sıfır atılmasıyla kullanılmaya başlanan Yeni Türk Lirası'ndan üç yıl aradan sonra, yenhiden TL'ye dönülüyor. 2005 yılında altı sıfırın atılmasıyla birlikte tedavüldeki paraların karışmaması amacıyla "Yeni" ibaresi eklenen Türk Lirası özüne dönüyor. 2009 yılında "Türk Lirası" olarak piyasaya sürülecek olan banknotların tanıtımı için ise Merkez Bankası'nın çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir firma ile kampanya anlaşması imzalayan Merkez Bankası, firmanın çalışmaları sürdürdüğünü kaydetti. Merkez Bankası, banknotların Eylül sonu Ekim başı kamuoyuna tanıtmayı planlıyor.


Halen dolaşımda bulunan Yeni Türk Lirası banknotlar ise 1 Ocak 2010 tarihinde dolaşımdan kaldırılacak. 2009 yılında Yeni Türk Lirası banknotlar ile Türk Lirası banknotlar bir yıl süreyle birlikte dolaşımda kalacak. Yeni Türk Lirası banknotlar için 1 Ocak 2010 tarihinde işlemeye başlayacak olan 10 yıllık zaman aşımı süresi 31 Aralık 2019 gününe kadar devam edecek. 10 yıllık zamanaşımı süresince bu banknotlar Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilecek, 1 Ocak 2020 gününden itibaren ise değerlerini tamamen yitirecek.

Yeni Türk Lirası banknot ve madeni paralar, 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle çıkarılmış o dönemde tedavülde bulunan Türk Lirası banknot ve madeni paralar 2005 yılı boyunca Yeni Türk Lirası banknot ve madeni paralarla birlikte geçerli olmuştu. 2006 yılında ise Türk Lirası dolaşımdan kaldırılmıştı.,

(ANKA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.