• BIST 1.552
  • Altın 441,688
  • Dolar 7,3665
  • Euro 8,9421
  • Ankara : -6 °C
  • İstanbul : 7 °C
  • İzmir : 1 °C
  • Trabzon : 5 °C
  • Antlaya : 0 °C

Sigara Yüzünden İntihar Etti

07.03.2009 09:43
Sigara Yüzünden İntihar Etti
Çubuk'ta arkadaşları ile sigara içen ilköğretim 7. sınıf öğrencisi intihar etti.

Çubuk'ta mahallede arkadaşları ile top oynayan ve arkadaşları ile sigara içen ilköğretim 7. sınıf öğrencisi Ç.K. (12), saat 21.00 sıralarında evine geldi. Çocuk, sigara kokusunu fark eden annesiyle tartıştı. İddiaya göre, tartışmanın ardından banyoya giren Ç.K, aradan 10-15 dakika geçmesine rağmen dışarı çıkmadı. Durumdan şüphelenen anne banyoya gittiğinde, oğlunu, yüksekteki kalorifere bağlanmış bornozun kemeriyle asılmış halde buldu. Amcası tarafından Çubuk Halil Şıvgın Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırılan çocuğun öldüğü belirlendi. Cesedin, sabaha karşı hastanenin morgundan alınarak Adli Tıp Kurumuna sevk edildiği, soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ankarakalesi
09 Mart 2009 Pazartesi 17:39
alıntı...
yapılan araştırmalara göre, çocukların hemen hepsinde geçici intihar eğilimleri vardır. çocuklar, ölümlerinin diğerleri üzerinde yaratacağı etkinin düşüncesinden zevk almalarına rağmen, onunda uygulamayı reddederler.

çocukların intihar etme nedenleri;

-çocukların ölümün gerçek anlamını algılayamayışlarının da intihar girişimleri için bir risk faktörü olabileceği ileri sürülüyor.

-intihar girişiminde bulunan erkek çocukların sıklıkla ruhsal bozukluklara ilişkin belirtiler gösterdiği dikkati çekiyor.

-depresyonun yetişkinlerde olduğu gibi gençlerde de önemli bir risk faktörü olduğu vurgulanıyor.

-intiharın problem çözme becerilerinin yetersizliği, stres ve umutsuzluk duyguları ile de yakın ilişkisi olduğu belirtiliyor.

-çocuklar, 9 yaş ve üzerinde, ölümün geri dönülmezliğini ve evrenselliğini anlamaktadırlar. aynı zamanda, bu yaşlardaki çocuklar gelişimsel olarak zorlu bir dönem olan ergenliğe adım atmak üzere oluyorlar. ağır yaşam koşulları, kişisel etkenler ve beklenmedik olaylar bu yaş çocuklarının üzerindeki baskıyı artırıyor ve intihar risk oluşturuyor.

-mükemmeliyetçilik ve bilişsel faktörler de intihar girişimleri için risk kabul ediliyor.

-ülkemizde erken yaşlardan itibaren çocukların sınav hazırlıkları içine sokulmaları belki de hiç hazır olmadıkları bir yarışın bayrağını taşımak zorunda kalmaları da bu baskıyı ve riski artıran etkenler arasında yer alıyor.

-kendine gerçekçi olmayan standartlar ve hedefler koyma, başarısız olduğunda aldığı eleştiriye katlanamama gibi nedenler de çocuk ve gençlerin intihar girişimlerinde etken oluşturuyor.

-göçler, ailenin parçalanması ve tek ebeveynle sosyal desteklerden yoksun kalarak yaşamak da intihar girişimleri nedenleri arasında sayılıyor.

- işsizlik ve buna bağlı olarak yaşanan ekonomik sorunlar, ailenin ya da çocuğun bağlı olduğu yer ve kişilerden ayrılması, sosyal ilişkilerin kesintiye ve değişime uğraması da intihar girişimleri için risk sayılıyor.

-aile içindeki geçimsizlikler, ihmal ya da istismar da çocukların intihar girişimleri için risk faktörleri arasında yer alıyor.

-ayrıca, aile içi sorunlar, geçimsizlik, aile içi şiddet, ayrılık ve kayıp intihar riskini artıran öğeler arasında yer alıyor.

ölüm hakkındaki düşünceler çocuklarda genellikle 10 yaşından sonra oluşur. bu nedenle 10 yaşın altındakilerde intihar olaylarına pek rastlanmaz. 10 yaşındakilerden büyük olanlarda bile intihar oranları oldukça düşüktür. fakat, buna rağmen intihar girişimleri gerçek intiharlardan kat kat fazladır. bu oransal farklılığın başlıca nedeni seçilen yöntemmin ölümcül olmaması yanısıra, iki davranışın –daha öncede belirtildiği gibi- farklı dinamiklere sahip olmasıdır. “dorpat’ın bir araştırmasına göre, gerçek intihar grubunda dağılmış aile etkeninin oluşuması büyük bir oranda ana-baba ölümüne bağlıdır. intihar girişimlerinde ise ana-baba boşanması yüksek oranda bulunmaktadır.”

intihar girişimi ile çocu ailesindeki sorunları halletmeyi amaçlar. bu tür bir tepkiyle ebeveynlerini korkutarak dağılan aile birliğini eski durumuna getireceğini düşünür; bunda oldukçada başarılıdır. çünkü dağılmış ailelerin bir çoğu çocukları için tekrar biraraya gelirler.

gerçek intiharlarda ise, ana-babadan birinin kaybı ve ona kavuşmak isteği çocuğu ölüme sürükleyebilir. bunun yanısıra başkasına yönelik öfkenin suçluluk ve utanç duygusuyla içe alınması sonucu ortaya çıkan bunalımla da çocuk intihar edebilir.

çocuk intiharlarının sayısal olarak az olduğunu belirtmemize rağmen, bu intiharların yaklaşık % 75’i erkek çocuklar tarafından gerçekleştirilir. girişimlerdeyse kız çocuklar çoğunluğu oluşturur. kız çocuklar edilgen olmaya daha çok zorlandıkları için, bir şeyi elde etme amacıyla girişimlerde daha çok bulunurken, erkek çocuklar otoriteye karşı gelme, nefret, saldırganlığın kendine yöneltilmesi sonucu ölmeyi daha çok istemektedirler.

başkalarını yönetme, sevgi ve etkinlik kazanma, sevdiği insanları cezalandırma çocukları intihara sürükleyen nedenler arasında sayılabilir. çocuk daha önce, “beni kaybedince çok üzüleceksiniz” vb. uyarılarda bulunmuş, fakat gerekli ilgiyi yine de bulamamıştır; başvurulacak son çare iseintihar olabilmektedir. ailede meydana gelen intihar olayları da çocuğu bazen cezbedebilir. çocuklukta bu eğilim otaya çıkmasa bile, ilerde bazen kendini gösterebilir. burada önemli olan, eğilimin çocuklukta ortaya çıkmasıdır.

sonuç olarak çocuk intiharlarında en önemli etkenin aile olduğunu söyleyebiliriz. boşanma veya ölüm sonucu ailenin parçalanmasıyla çocuk, en çok ihtıyaç duyduğu savgiden yoksun kalmaktadır. ayrıca, aşırı ya da az ilgi göstermek de çocuk bu tür bir davranışa yönelebilir. şunu da belirtmek gerekir ki, çocuğun sosyalleşmesine çalışan aile bireylerinin yapması gereken en önemli şeylerden birisi de, yaşam ve ölüm hakkında az da olsa tatminkâr edici bazı bilgileri vermeleridir.
VELİ
09 Mart 2009 Pazartesi 13:27
BAŞINIZ SAĞOLSUN
ALLAHIN TAKDİRİLAHİSİ ÖNÜNE GEÇİLEMEZ
ALLAH GERİDE KALANLARA SABIRVERİRİNŞALLAH.NURİÇİNDEYATSINALLAHRAHMETEYLESSİN
katip
09 Mart 2009 Pazartesi 10:07
İNTİHAR ÜZERİNE
Gerçekten çok acı bir olay.ALLAH ailesine büyük sabır versin.Çok zor bir olay.Kabullenmek hiç kolay değil.Bu yaştaki çocuklarda sorunlar gerçekten çok ciddi.Ben öncelikle başta Milli eğitim müdürümüzü ve Sayın kaymakamımızı göreve çağırıyorum.Gerekli soruşturma yapıldığı söyleniyor.Ama öncelikle soruşturmaya Yavuz selim ilköğretim okulundan başlanmalı.Başta müdür müslüm demir,yardımcısı şenol bey,okuldaki ne işe yaradığı belli olmayan rehber öğretmeni derhal bu konuda bilgi ve açıklama yapmalıdır.Öğrendiğim kadarıyla bu öğrencimiz biraz yaramaz ve hareketli bir çocukmuş.Ama okuldaki idereciler tarafından tamamen dışlanıp,itilip kakılmış.Öğrenciye sevgi ve muhabbetle yaklaşılmamış.Devamlı azarlanıp,gerektiğinde dayak yediği bile olmuş.Lütfen butür olayların birdaha yaşanmaması için tüm yetkilileri ve sorumluları göreve çağırıyorum.Bu konuda ihmali olanlarda derhal cezalandırılmalıdır.Diğer anne ve babalarda sorumluluğunun gereğini yapmalıdır.Anne ve babasına ,ailesine ALLAH yardım etsin.Güzel günlerin geleceği dileğiyle.....
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim