Abdurrahim Somuncu   (Emekli Müftü)

Abdurrahim Somuncu (Emekli Müftü)

RAMAZAN AYININ FAZILETİ

            Ramazan ayı onbir ayın sultanıdır.Ramazan ayı kur"an ayıdır.Ramazan ayı rahmet,bereket ve  günahlardan arınma ayıdır.Ramazan ayı ibadetlerin ve daha çok hayırların yapıldığı  ve yoksulların gözetildiği bir aydır.Ramazan ayı gelince Müslümanlarda sevinçler artar ve  hareketler başlar,ölü kalpler, gönüller huzura kavuşur.İbadetler coşkuyla yapılır, Camiler dolar taşar.

           Ramazan ayı sosyal yardımlaşma ayıdır.Ramazan ayı nefisle mücadele ayıdır.Ramazan ayı Müslümanların yardım duygularının coştuğu,fıtra ve zekatlarla

fakirlerin,kimsesizlerin  gözetildiği bir aydır.

           Müslümanlar bir, birleriyle ramazanımız hayırlı ve uğurlu olsun…dilekleriyle tebrikleşirler.Ramazan ayının gelmesiyle açlığa ve susuzluğa açılan kapının;  Allah"ın rızasına dolaysıyla cennete açılan bir kapı olduğu düşünülür ve Cenabı Haktan böyle umulur.

           Müslümanlar: ruhlarında dirilik ve dinçlik hissederler.  Ramazan ayı şeytanların bağlandığı cehennem kapılarının kapandığı cennet kapılarının açıldığı bir aydır.Ramazan ayı nefisle şeytanla kötü duygularla mücadele ve cihat edildiği bir aydır.Müminler  ramazan ayında oruçlu iken yemezler içmezler ve orucu bozucu şeylere karşı nefsani duygu ve istekleriyle  mücadele ederler.

           Müminler; bu duygu  ve düşünceleriyle adeta  meleklerle yarış ederler.Çünkü melekler yemezler içmezler cinsi harekette bulunmazlar, onların yaratılışları bu yöndedir.Fakat oruç tutan Müslümanlar ise oruç tutarken susayınca susuzluğun ıstırabını, acıkınca da açlığın kendilerine verdiği sıkıntısını çekerler; işte Müslümanlar bu sıkıntılara Allah"a kul olmak  ve Allah"ın rızasını kazanmak,cennetin sayısız ve sonsuz nimetlerine kavuşmak  için katlanırlar.

            Müslümanlar bu güzel tutum ve davranışlarıyla adeta meleklerle yarış ederler.Müminler  ramazan ayında tutulan oruçlar sayesinde  iradeyi güçlendirme eğitiminden geçerler ve  bu eğitimin  yararı ise oruç tutanlarda onbir ay devam eder.Oruç tutan Müslümanlar Yapılan  bu irade eğitimi sayesinde haramlardan yalanlardan, yalancı şahitliklerden  ve başkalarına zarar vermekten kaçınan , güvenilir itimat edilir,olgun bir Müslüman olduğu  kazanımını elde ederler.

 

           Ramazan ayının orucunun tutulması mükellef her  Müslüman için  farzı ayındır (yanı islamın olmazsa olmazlarındandır). Ramazan ayında tutulan orucun sevabı ve mükafatı diğer ayların hiç birisinde yoktur. Peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadislerinde ” Essavmü li ve ene eczi bihi= Oruç benim rızamı kazanmak için tutulur ve onun mükafatını da ben veririm” buyurmuşlardır. Peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadis-İ şeriflerinde “Ramazan ayının evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden azat olmaktır.”buyurmuşlardır.Yüce Rabbimiz bizleri ramazan ayının bereketin rahmetinden ve mağfiretinden layıkıyla istifade eden bahtiyar kullarından eylesin.  Bütün Müslümanların ramazanlarını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenabı haktan niyaz ederim.                                                                                                                                                                       

                                                                                                            

 

 

                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                               

 

 

 

Bu yazı toplam 2574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.