Polis maaşına ne kadar zam geliyor

Polis maaşına ne kadar zam geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimleri öncesi polise verdiği "zam" sözünü tutuyor. Maaş zammında aslan payı polisin olacak...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimleri öncesi polise verdiği "zam" sözünü tutuyor. Erdoğan'ın talimatı ile çeşitli rütbelerdeki 187 bin 938 polisi kapsayacak "özlük" hakları iyileştirmesi için yürütülen çalışmalar son aşamaya geldi. Rütbe, kıdem ve ek göstergeye göre 450 ile bin 51 YTL arasında değişen emniyet hizmetleri tazminatında yapılacak "iyileştirme", polislerin maaşında 200 YTL artış sağlayacak.

BAŞBAKAN ISRAR EDİYOR

Kulislere yansıyan bilgilere göre, kurmayları Maliye Bakanı Unakıtan'a, emniyet hizmetleri tazminatında yapılacak artışın 150 YTL olması gerektiğini söyledi. Unakıtan da Başbakan Erdoğan'a 150 YTL'lik artış önerisi götürdü. Ancak Başbakan Erdoğan'ın tazminatta yapılacak artışın en az 200 YTL olması için ısrar ettiği bildirildi.

Önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan'ın vereceği onayın ardından 187 bin 938 polisin emniyet hizmetleri tazminatında artış yapılacak. 200 YTL olması beklenen artışın polislerin Ağustos ayı maaşlarına yansıması tahmin ediliyor. Polisler ise, kendilerine bağlanan emekli aylıklarına yansımayan tazminatlarında değil çok düşük olan "çıplak" maaşlarında zam yapılmasını istiyor.

SEÇiM ÖNCESi SÖZ VERMiŞTi

Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz seçimleri öncesi polise zam isteyen eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal'a, "Seçim arifesinde polise zam yapamayız. Bu durum seçim yatırımı olarak algılanır ve doğru olmaz. Bu işi seçim sonrası hallederiz" demişti. Emniyet Hizmetleri Tazminatı'nda yapılacak "artış" ile ortalama bin 600 ile 2 bin 750 arasında değişen polis maaşları, 200 YTL yükselmiş olacak.

Emniyet Teşkilatı'nda 906 1.sınıf emniyet müdürü, 648 2.sınıf emniyet müdürü, 741 3.sınıf emniyet müdürü, bin 192 4.sınıf emniyet müdürü, 3 bin 168 emniyet amiri, 2 bin 730 baş komiser, 2 bin 863 komiser, bin 764 komiser muavini ile 173 bin 925 polis memuru görev yapıyor.

(Bugün)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.