Nasıl oy kullanacaksınız? VİDEO

Nasıl oy kullanacaksınız? VİDEO

Bu seçimlerde 3 ayrı oy kullanılacak. İşlem biraz karışık görünüyor. O yüzden bir tanıtım videosu hazırlandı. İşte nasıl oy kullanacağınızı gösteren o film...

YSK, 29 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde, seçmenlerin nasıl oy kullanacağını anlatan bilgilendirici film hazırladı. Bu seçimlerde il genel meclisi, belediye başkanığı ve muhtarlık olmak üzere üç ayrı oy kullanılacak.

YSK'nın, seçimlerin kuralına uygun yapılması, seçmenin oyunun geçersiz sayılmaması ve oyların demokratik ortamda kullanılabilmesi için “oyların nasıl kullanılacağına dair” hazırladığı film, TRT ve isteyen özel televizyon kanallarında yayımlanacak.

DİKKAT! SEÇİMDE 3 AYRI OY KULLANILACAK! İŞTE NASIL OY KULLANACAĞINIZI ANLATAN O VİDEO!

KİMLİK NO ŞARTI DEĞİŞTİ

Tiyatrocu Levent Ülgen'in canlandırdığı bir karakter filmde, ilk defa oy kullanacak bir gence nasıl oy kullanacağını anlatıyor. Seçmen kartına göre nerede oy kullanacağına önceden bakılması, sabah erken saatlerde oy kullanmaya gidilmesi, mutlaka üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan bir kimlikle oy vermeye gidilmesi, aksi halde oy kullandırılmayacağı gibi bilgilere yer veriliyor. Ancak bu şart dün YSK'nın aldığı bir kararla değişti. YSK, nüfus cüzdanlarında T.C. Kimlik No'su bulunmayan seçmenlerin nüfus idarelerinden alacağı kayıt örneklerinin de yeterli olacağını açıkladı.

Filmde, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve muhtarlık seçimlerinde oyların nasıl kullanacağı, oy kullandıktan sonra mürekkebin başka yerlere dağılmaması için neler yapılacağı, oy kullanırken, yaşlı, engelli ve hamilelere öncelik verilmesi gibi uyarılar da yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.