Meslek Okulu Mezunlarına Müjde

Meslek Okulu Mezunlarına Müjde

MEB, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden Görüş Alarak Firmaları, Okul Sanayi İşbirliğine ve Meslek Okulu Mezunu İstihdam Etmeye Özendirecek Yasal Düzenleme Hazırlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) görüş alarak firmaları, okul sanayi işbirliğine ve meslek okulu mezunu istihdam etmeye özendirecek yasal düzenleme hazırlıyor.

TOBB ve MEB, işsizlik ve mesleki eğitim konusunu masaya yatırıyor. TOBB ile Milli Eğitimi Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü arasında mesleği eğitime yönelik olarak kaynak bulunması konusu tartışılacak.


-ARZ-TALEP BİLGİ SİSTEMİ KURULACAK-

Bakanlık, TOBB'dan görüş alarak firmaları, okul sanayi işbirliğine ve meslek okulu mezunu istihdam etmeye özendirecek yasal düzenlemeleri hayata geçirecek. Bakanlık ayrıca mesleki ve teknik eğitimin imajını da artırmayı planlıyor. MEB ve TOBB, bu amaçla sektörel ve bölgesel ihtiyaç analizi yapmayı planlarken, çıraklık konusunda da arz-talep bilgi sistemi kuracak.

-İŞSİZLERİN ENVANTERİ ÇIKARILIYOR-

iki kurum, mevcut işsizlerin envanterinin çıkarılması çalışmalarına da başlıyor. MEB ve TOBB işsiz envanterini çıkararak "eğitilmesi mümkün olan" kitlelerin eğitim seviyelerini de belirleyecek. Çalışmalar neticesinde mesleki eğitim tarafları arasında işbirliğinin artırılması ve yeni modellerin geliştirilmesi de amaçlanıyor.

-MESLEKİ EĞİTİMDE SÖZLEŞMELİ İDARECİ DÖNEMİ-

Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu çalışmalar kapsamında ise meslek öğretimi de sözleşmeli idarecilere devretmeyi planlıyor. Bu amaçla, mesleki öğretimde sözleşmeli idareci ve öğretmen uygulamasına pilot okullarda başlatılacak, ayrıca mesleki eğitim kurumlarında performans değerlendirme sistemine geçilecek. Bu kapsamda öğretim programlarının süreleri de yeniden gözden geçirilecek. (ANKA)


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum