Memurun fazla mesaisine zam

Memurun fazla mesaisine zam

Devlet memurlarının fazla mesai ücretleri yeni yılda yüzde 22,2 oranında artacak.

Devlet memurlarının fazla mesai ücretleri yeni yılda yüzde 22,2 oranında artacak.

2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre, memurların saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda 20 kuruş artış görecek. Halen 90 Kuruş olanfazla mesai ücreti, 1 Ocak 2009'dan itibaren 1 lira 10 kuruş olarak uygulanacak.

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de yeni yılda ayda 60 saati aşmamak üzere 1,10 TL yerine 1,20 TL fazla mesai ücreti ödenecek. Her bir makam için aylık toplam 450 saati geçmemek kaydıyla Kurul Başkanı, Genel Müdür ve daha üst birim yöneticileri, Strateji Geliştirme Başkanı,Vali, General ve Amiral rütbesine haiz olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki Daire Başkanı ve daha üst birim yöneticileri ile rektör ve il belediye başkanlarıyla çalışan personele de yine ayda 90 saatle sınırlı olmak üzere 1,20 TL fazla çalışma ücreti verilecek.

Kredi ve Yurtlar Kurumu ile üniversitelere bağlı yurtlarda, fazla mesai karşılığı izin kullanamayanlar da, ayda 90 saati aşmamak üzere yeni yılda 1 TL yerine 1,10 TL ek çalışma ücreti alacak. Söz konusu tutar, Tapu ve Kadastro GenelMüdürlüğü taşra teşkilatında görevli personel için de 1,10 YTL olacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında çalışan ve fiilen yaptıkları fazla mesai karşılığında kendilerine izin verilmesi mümkünolmayanlara da, her bir personel için ayda 60 saatle sınırlı olmak kaydıyla 90 kuruş yerine 2009'da 1 lira 10 kuruş ek çalışma ücreti ödenecek. Açıköğretimde ek görev üstlenenlere de, öğrenci katkı paylarından ödenmek ve her bir personel için 60 saati aşmamak kaydıyla saat başına 1,8 TL yerine 2 TL ödeme yapılacak.

AYLIK MAKTU FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ

Orman muhafaza memurlarının bu yıl 19,8 TL olan aylık maktu fazla çalışmaücreti ise yeni yılda 21,8 TL'ye çıkacak. Tasarı ile halen 64 TL olarak uygulanan edebi kurul toplantı ödeneği,yeni yılda 70,4 TL'ye, Türk Kodeks Komisyonu toplantı ödeneği 38,5 TL'den 42,35TL'ye yükselecek.

Tasarıya göre, Kamu Personeline Tayin Bedeli Verilmesi Hakkında Kanunuyarınca ödenen tayin bedelinin aylık tutarı, 2009'da 2100 gösterge rakamınınmemur maaş katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutarı geçemeyecek. Böylece,yeni yılın ilk yarısında, aylık tayin bedelindeki üst sınır 112,36 TL'yi, ikinci yarıda da 117,43 TL'yi aşmayacak. 375 sayılı Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerine Memuriyet TabanAylığı ve Kıdem Aylığı ile Ek Tazminat Ödenmesi Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname uyarınca ödenen ek tazminat tavanı da yeni yılda 80,3 TL olarak uygulanacak. Ancak Bakanlar Kurulu, bu miktarı yüzde 50'sine kadarartırabilecek. Ek tazminatın aylık tutarı, er ve erbaşlar için yeni yılın ilk 6 aylık döneminde 137 TL'yi, ikinci 6 aylık dönemde ise 143 TL'yi geçemeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.