Kağıt 500 TL'ler geliyor

Kağıt 500 TL'ler geliyor

2009'da piyasaya çıkması beklenen 200 TL'lik banknotlar uzmanlara göre enflasyon hedefini olumsuz etkilemeyecek.


2009'da piyasaya çıkması beklenen 200 YTL'lik banknotlar uzmanlara göre enflasyon hedefini olumsuz etkilemeyecek. 200 YTL'nin ardından ticari işlemleri kolaylaştırmak için 500 YTL'lik banknotlar bekleniyor.
Merkez Bankası'nın 2009 yılında 200 YTL'lik yeni banknotları piyasaya sürmeye hazırlanıyor olması enflasyon endişelerini yeniden gündeme taşıdı. Piyasada "Dolaşımda olan para miktarının artması, büyük küpürlü banknotların basılması enflasyonu artırır mantığının" yanlış olduğunu savunan uzmanlar, 200 YTL'lik banknotların enflasyonu körüklemeyeceğini belirtiyor.

200 YTL'lik banknotların daha çok gayrimenkul alım satımları gibi ticari işlerde ve bankalar arasında kullanılacağını belirten uzmanlara göre önümüzdeki dönemde 500 YTL'lik yeni banknotlar da piyasaya sürülecek. Ayrıca yeni bir banknot çıkarıldığı zaman en küçük birimli banknotun da piyasadan kaldırılacak olmasının para arzını dengelediği kaydediliyor.

ATM'LERDE KULLANILMAYABİLİR

200 YTL'lik yeni banknotların çıkması ile 1 YTL'lik banknotlar da kullanımdan kalkacak. Ekonomistler cephesinde Merkez Bankası'nın 2009 için koyduğu yüzde 4'lük enflasyon hedefinde 200 YTL'lik yeni banknotların olumsuz bir etkisi yaratmayacağı görüşü hakim.

Uzmanlar arasındaki bir diğer genel görüş ise 200 YTL'lik yeni banknotların diğer banknotlar gibi piyasada bolca dolaşmayacağı ve ATM'lerde kullanılmayacağı yönünde. 2009'da piyasaya sürülmesi planlanan 200 YTL'lik banknotların daha çok bankalar arasında veya finans kurumlarında kullanılacağını belirten Ak Yatırım Ekonomisti Hakan Aklar, "Günlük işlemlerde bu kadar büyük küpürlü banknotlar zaten kullanılmaz. Bundan dolayı 200 YTL'ler piyasada bol miktarda dolaşmayacaktır" diye konuştu.

100 YTL'lik banknotların bile piyasada çok fazla kullanılmadığına dikkat çeken Aklar, 200 YTL'lik banknotların enflasyonu artırıcı bir etkisinin olmadığını ifade etti. "Merkez Bankası enflasyonla mücadelede kararlı" diyen Aklar, 200 YTL'lik banknotların piyasaya sürülecek olmasının para arzının arttığının göstergesi olmadığını söyledi.

2009'DA YTL'NİN 'Y'Sİ DE KALKACAK

Fortis Yatırım Ekonomisti Erkin Işık ise Merkez Bankası'nın yeni para basmasının enflasyon ile bağlantılı olmadığını söyledi. 200 YTL'lik banknotların enflasyon üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmayacağını belirten Işık, "200 YTL değerindeki banknotlar ekstra bir para arzı oluşturmaz" diye konuştu. Oyak Yatırım Ekonomisti Mehmet Besimoğlu da piyasaya sürülecek olan 200 YTL'lik yeni banknotların enflasyon üzerinde önemli bir etki yaratmayacağını kaydetti. 200 YTL'lik yeni banknotların ATM'lere koyulmayacağını ifade eden Besimoğlu, söz konusu banknotların büyük çapta gayrimenkul alım satımları gibi ticari işlerde kullanılacağını ifade etti.

200 YTL'lik banknotların diğer banknotlar gibi piyasada bol miktarda dolaşmayacağını da belirten Besimoğlu, "200 YTL'lik banknotlardan sonra Avrupa Birliği'ne paralel paralel olarak yeni banknotlar da basılabilir. Fakat Merkez Bankası öncelikle 200 YTL'lik banknotun kullanımına bakarak bunun kararını verecektir" dedi. Bu arada Merkez Bankası, yıl sonunda Yeni Türk Lirası'nın (YTL) Y'sini de 2009 yılında piyasadan kaldırmaya hazırlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.