• BIST 1.331
  • Altın 461,382
  • Dolar 7,8023
  • Euro 9,4809
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • İzmir : 18 °C
  • Trabzon : 15 °C
  • Antlaya : 0 °C

İddianame Kabul edildi

31.03.2008 18:16
İddianame Kabul edildi
Türkiye nefesini tutmuş bu toplantıyı bekliyordu. 4 saati aşan toplantı sonrasında karar açıklandı..


Gözler bugün Anayasa Mahkemesi'ndeydi. Büyük merakla beklenen karar için 4 saat 15 dakika sonunda geldi.

Anayasa Mahkemesi heyeti, AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianameyi oy birliği kabul etti.

GÜL HAKKINDA ÇATLAK OLUŞTU

Paksüt, toplantı sonrası basına şu açıklamayı yaptı:

''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Mahkememize bir iddianame sunmuş idi. Karar, iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oy birliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli'nin karşı oyları ve oy çokluğuyla karar verildi'' dedi.

SORU ALMADI

Başkanvekili Paksüt, açıklamanın ardından soru almayacaklarını belirterek, ''Soru veya yorum yapılmamasını özellikle rica ediyorum'' diye konuştu.

1 AY İÇİNDE ÖN SAVUNMA

Bu aşamadan sonra ön savunmasını yapması için iddianame AK Parti'ye gönderilecek. AK Parti yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını verecek. Ek süre talebinde bulunulursa bunu da Anayasa Mahkemesi değerlendirecek.

Ön savunmanın Anayasa Mahkemesine verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama; AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

ESAS HAKKINDAKİ RAPOR HAZIRLANACAK

Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

11 OYUN 7'Sİ YETERLİ OLACAK

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, temelli kapatma yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre Devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma kararı da verebilecek.
Haber Kaynağı: AA

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Mesut ER
02 Nisan 2008 Çarşamba 15:35
Rusyadayım 2 aya yakındır rüyamda görsem inanmam
Bu millet herşeyin farkında ne olacak nasıl olacak neden ve kimler türkiyenin istikbalini engelliyor herkez herşeyi biliyor. Umarım halk sükunetin korur zira bu olay ülkeyi ordu yönetimine kadar götürebilir. Allah türk halkının yardımcısı, köstekçilerinde belasını versin. O savcı dinini söylesin sora türklüğü savunsun...
bozkurt
01 Nisan 2008 Salı 11:47
Türkiye Cumhuriyeti ve Demokrasi
Konu Ak partinin yada adı her ne olursa olsun parti kapatma meselesi değildir.Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet baki ve payidar kalması meselesidir.Cumhuriyeti hazmedemeyen karanlık zihniyetlerin İşlerliğini engelleyici tedbir kararıdır.Türkiye Cumhuriyetinin Demokrasi çerçevesi içerisinde önünü açmaktır.Türkiye Cumhuriyetinin Muassır.modern uygarlık objesini yakalama ve medeniyete erişmesinin savaşıdır.Ekonomidir.Yakalanabilir kavramlardır.Türkiye dünyadaki kendi kendine yetebilen 20\\\\\\\'ye yakın ülkeden biridir.Kısaca malzeme vardır.İyi bir ustanın eliyle şekillenebilecek işlenmemiş bir elmastır.Gücüyle nufüsuyla ordusuyla ekonomisiyle Türkiye atılımlar yapabilecek bir ulusdur.Yeterki Yöneticiler gerçek Cumhuriyeti hazmeden Günün gereklerini iyi bilen aktüel misyon ve vizyon sahibi basiretli vatan millet sevgisine haiz kültürlü insanlar olsunlar........
taha
01 Nisan 2008 Salı 02:01
memleketimin hali?
AK Parti kapatılınca 13 Milyon işsiz iş mi bulacak? Türkiye Uzayamı çıkacak? Terörmü bitecek? Milli Gelir 20.000 Dolarmı olacak?
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim