Gökçek-Kılıçdaroğlu'nda ağır ithamlar

Gökçek-Kılıçdaroğlu'nda ağır ithamlar

Canlı tartışmada iddialar havada uçuştu, Dündar sık sık müdahale etti. Gökçek ve Kılıçdaroğlu ağır ithamlarla birbirini suçladı.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''doğal gaz okuma sayaçlarından milyonlarca Avroluk yolsuzluk yaptığını'' iddia ettiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile tartışmak üzere bir araya geldi.

Gazeteci Uğur Dündar'ın yönettiği Star TV ana haber bültenindeki tartışma yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Programın ilk başlarında, Kılıçdaroğlu'ndan fatura göstermesini isteyen Gökçek, Uğur Dündar'ın Kılıçdaroğlu için ısrarcı olmaması adeta çıldırdı ve 'Konuyu başka yönlere saptırmasına izin vermem' diyerek sık sık Kılıçdaroğlu'nun sözlerini kesti ve 'O belgeyi göstereceksin, aksi halde iftiracı ilan edileceksin' dedi.

Gökçek ve Kılıçdaroğlu'ndan siyasi etiğin gerekli kıldığı üsluba özen göstermelerini ve birbirlerinin sözlerini kesmemelerini isteyen Dündar, iki tarafa da yeterli sürenin verileceğini söyledi.

Dündar ayrıca, doğal gaz okuma sayaçları, Ankara'daki bazı aydınlatma direklerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yakınlarına ihalesiz verildiği iddialarının dışına çıkılmaması ricasında bulundu. Dündar, daha sonra ilk sözü Gökçek'e verdi.

Gökçek, yolsuzluk yapılmasını ''şerefsizlik'' olarak değerlendirdi ve önceden öne sürülen iddiaların dışına çıkılmasına müsaade etmeyeceğini söyledi.

Dündar, daha sonra sözü Kılıçdaroğlu'na verdi. Kılıçdaroğlu, Gökçek'in, ''tartışma programına çıkmaması halinde kendisini billboardlarda teşhir edeceğini'' söylediğini anımsatarak, billboardlar için ödenecek ilan bedelinin 2 milyon YTL'yi aşacağını, bu rakamı Gökçek'in nasıl karşılayacağını sordu.

Gökçek'in müdahalesi üzerine Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ön ödemeli doğal gaz okuma sayacını 224,4 dolara satın aldığını, dünyada bu kadar yüksek bedele sayaç satın alan bir belediye olmadığını öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, Ankara, İstanbul ve İzmir'de mekanik sayaç kullanan abonelerden tahsilatta sıkıntı olmadığını, buna karşın Ankara'da mekanik sayaçtan ön ödemeli sayaca geçildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Gökçek'ten, bunun nedenini açıklamasını istedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, ön ödemeli doğal gaz sayacını aldığı firmaya, bakım-onarım, kart ve pil değişimi ile 10 yıllık sayaçların değişimi işini de verdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, bu firmaya bu işler için fazladan para ödendiğini öne sürdü.

Bunun üzerine Gökçek, ''Beyefendiye taktik verdiler. Yalan söylüyor. Bakım-onarımın, kartların sayaçlarla ne ilgisi var'' diyerek Kılıçdaroğlu'na müdahale etti.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Sayaçlar mekanik olsaydı Ankaralı 138 milyon dolar daha az ödeyecekti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, '150 Dolardan yüksek fiyata sayaç satamazsınız' diyor. Neden Ankaralı 150 dolar ödemesi gereken sayaca 300 dolar ödedi. İstanbul'da 190, İzmir'de ve Erzurum'da 180 dolar. Sadece Ankara'da 300 dolara satılıyor. Sayaçlar aynı firmadan alınıyor. Aynı firma denetliyor, aynı firma bakım onarım yapıyor, aynı firma değiştiriyor. Belediyenin gazla ilgili özelleştirmesinde yine bu firma ikinci sırada talip.''

Gökçek, mekanik ve ön ödemeli doğal gaz okuma sayaçlarını masaya koyarak, iddialarla ilgili şu yanıtı verdi:

''Kılıçdaroğlu'nun dünyadan haberi yok. Biz ön ödemeli sayacı 63 Avroya aldık. Peşin ödemelide bürokrasi ortadan kalkar. Para kasaya peşin girer, kullanma imkanı olur. 168 değil 63 Avrodur. Yalan söylemiştir. İstanbul'un 23,5 Avroya aldığı mekanik sayacı biz 18 Avroya aldık. Karayalçın aynı sayacı kaça aldı? '224 dolara alındı' dediğiniz sayaç ilk aldımız sayaçtır. Teknoloji ilerledikçe fiyat düşer biliyorsunuz. Karayalçın dönemide bin 300 dolara mal olan doğal gaz aboneliği benim döneminde 500 dolara mal olmuştur. 224 dolara alınan sayaç 1995 yılında alındı. 2003'te 145'e düştü, yani 63 Avrodur.''

Melih Gökçek, ''İstanbul'la mukayese ettiğinizde Ankara'nınki daha ucuzdur. Suiistimal söz konusu değildir. Yolsuzluk yapmak şerefsizliktir'' diyerek sözlerini sürdürdü.

Gökçek, 300 dolara sattıkları her sayacın 150 doları ile Ankara'ya yatırım yaptıklarını,belediyenin doğal gaz satışından elde ettiği gelirin yatırım için kullanılmasının geçmişe oranla artık yeterli olmadığını savundu.

Melih Gökçek, birçok cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanla çalıştığını, belediye başkanlığı sırasında 14 soruşturma geçirdiğini, Sayıştayın her yıl denetlediğini belirtti.

Gökçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yakınlarından ihalesiz aydınlatma direği alındığı iddiasının da ''iftira'' olduğunu kaydetti.

CHP'li birçok belediye başkanı ve Kılıçdaroğlu hakkındaki iddiaları sıralayan Gökçek, Kılıçdaroğlu'ndan bunları cevaplamasını istedi.

Kılıçdaroğlu, belediyelerin temel görevlerinin halkı korumak olduğunu vurguladı. Doğal gaz konusunda Gökçek'in yanıtlaması istemiyle TBMM'de önergeler verdiği ancak sağlıklı yanıtlar alamadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Milletvekilinin öngergesine sağlıklı yanıt vermeyen belediye başkanı Ankaralının sorusuna nasıl doğru yanıt verecek'' sorusunu yöneltti.

Gökçek'in, Ankaralı doğalgaz abonelerinden ''haksız'' tahsilat yaptığını öne süren Kılıçdaroğlu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu raporuna göre belediyenin resmi kuruluşlardan ve diğer 800 bin aboneden 14 milyon YTL'yi aşkın fazla tahsilat yaptığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, Gökçek'e, ''tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorsunuz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, doğal gaz abonelerinden fazla tahsil edilen miktarların vatandaşa ödenmesi konusunda mahkeme kararları bulunduğunu, buna rağmen belediyenin ödeme yapmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''hayatında bir kenti soyup, kendini haklı çıkarmak için konuşan bir belediye başkanını ilk kez gördüğünü'' ifade ederek, ''Yine ilk kez bir belediye başkanı için yasa çıkarıldığını görüyorum. AKP özel yasa çıkardı. AKP bütün bu yolsuzlukları kapatıyor. Dünyanın en pahalı sayacını Ankaralılara dayatacaksınız ve 'bununla yatırım yapıyorum' diyeceksiniz. Bütçe var. Ankara dünya kadar bütçe alıyor. Ankara, Türkiye'nin en borçlu belediyesi. Halkı soyuyorsun. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını alıyorsun'' dedi.

    VİDEO -1-


VİDEO -2-

VİDEO -3-

 

VİDEO -4-

VİDEO -5-

 

VİDEO -6-

 

VİDEO -7-

 

VİDEO -8-

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.