Ekmeğe zam geldi

Ekmeğe zam geldi

Zam sinyali önceden gelmişti. Bugün de ekmeğe zam haberi geldi. 300 gramlık ekmeğin fiyatı artık "el yakıyor"...

Ekmek fiyatları zamlandı. Fırıncıların un fiyatlarındaki artıştan dolayı yaptıklarını söyledikleri zamma göre 300 gramlık ekmek 75 YKr oldu. Böylece ekmek makarnadan daha pahalı hale geldi.

MAKARNADAN PAHALI

Ekmek fiyatları sonunda zamlandı. Dün bu konuda bir açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, maliyetlerdeki artışlar nedeniyle esnaf odalarına yeni maliyetler ve fiyat tarifelerinin gönderildiğini söylemişti.

Balcı zammın en fazla yüzde 25 olacağını kaydetmişti. Bugün ise zam haberi kesinleşti. Fırıncılar Federasyonu'nun yeni belirlediği tarifeye göre 300 gramlık ekmeğin fiyatı 75 YKr'ye yükseldi.

500 gramlık makarnanın fiyatı ise markasına göre 50 kuruş ile 1 YTL arasında değişiyor. 300 gramlık ekmeğin fiyatı, makarnadan daha pahalı hale geldi.

ZAMMIN GEREKÇESİ UN FİYATLARI

Ocak ayında 38-40 YTL olan un fiyatının Şubat ayı sonunda 45-46 YTL olduğunu belirten Balcı, bunun fırıncı esnafını zora soktuğunu, bunun üzerine olağanüstü toplanarak federasyonun yönetim ve denetim kurulu üyeleriyle birlikte değerlendirme yaptıklarını söylemişti. Balcı, un fiyatlarının 38-40 YTL arasında seyrettiğini, bugünkü rakamlara göre ekmeğin kilogram fiyatının 2.5 YTL olması gerektiğini öne sürerek, bunun da önceki rakamlara göre yüzde 25 fiyat artışını zorunlu kıldığını savunmuştu. Girdilerin bu boyutta kalması halinde 2008 yılını yüzde 25 artışla tamamlamak hedefinde olduklarını kaydeden Balcı, un fiyatları 45 YTL'nin üzerine çıktığı takdirde konuyu hükümet nezdinde görüşeceklerini kaydetmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum