Efsane TİM'lere Doğu emri

Efsane TİM'lere Doğu emri

11 yıl aradan sonra özel timler yeniden gündeme geldi. Karargah, 7 bin özel tim için düğmeye bastı ve bitirin emri verdi!

Terör olaylarının artması üzerine, çözüm arayışına giren Genelkurmay çareyi özel timde buldu. 11 yıl sonra özel tim polisi tekrar Doğu'da görev yapacak.

Genelkurmay'ın isteği üzerine 7 bin özel tim polisi Güneydoğu'nun önemli noktalarında askerin emrinde görev yapacak. 1997 yılında Doğu ve Güneydoğu bölgesinden Genelkurmay'ın isteğiyle çekilen özel timler tekrar geri dönüyor. Hakkari'de bulunan Aktütün Karakolu'na yapılan silahlı saldırıda 17 askerin şehit edilmesinin ardından çözüm arayışına giren Genelkurmay Başkanlığı, çareyi özel harekat polislerinde buldu.

11 yıl aradan sonra yeniden
Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı'nın talebi üzerine Güneydoğu'ya rekor seviyede özel harekat polisi gönderme kararı aldı. İlk grup, Ankara Gölbaşında bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı'ndan bugün yola çıkacak. Bu yılın sonuna kadar 7 bin özel tim polisi Hakkari, Şırnak, Van, Mardin, Tunceli, Bingöl ve Siirt ile ilçelerinde görevlendirilecek. Özel tim polisleri, ikinci bir emre kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kalacaklar. Polislerin çetelerle kirli ilişkilerinin ortaya çıkmasının ardından Susurluk skandalının da patlak vermesiyle Genelkurmay Başkanlığı özel timleri istememişti. Böylece 1997'de çekilen özel tim, 11 yıl aradan sonra yine Genelkurmay'ın isteğiyle tekrar dönmüş olacak.

'ASKER İSTEDİĞİ İÇİN PASİFİZE EDİLMİŞTİ'
Emniyet eski İstihbarat Daire Başkanvekili Bülent Orakoğlu ise Özel Tim'in kırsal ke-simde biraz da asker istediği için pazifize edildiğini ifade etti. Orakoğlu, terörle mücadele etmek amacıyla kurulan Özel Tim'e yeniden ihtiyaç olduğunu ve PKK'nın etkisizleştirilmesi konusunda timin çok ciddi katkılar sunacağını söyledi.

Özel Tim'in yeniden örgütlenmesini isteyen bir diğer isim ise eski Olağanüstü Hal Bölge Valisi ve eski Bakanlardan Ünal Erkan. Özel Tim'in her yönüyle hazır hale getirilmesi için dua ettiğini belirten Erkan, “Yakın zamanda sayıları bir miktar azaltılan Özel Harekat Timleri, Emniyet'in diğer birimlerine kaydırılmaya başlandı. Muhafaza edilmeliydiler. Başarılı olabilmesi için Özel Tim'in moral ve motivasyonu yerinde olmalı, iaşe, mühimmat açısından imkanlar en iyi şekilde sağlanmalı. Özel Tim'e 'işiniz bitti, hadi güle güle' denilmemeli” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.