Diyanet Yeterlilik Belgesi İlanı

Diyanet Yeterlilik Belgesi İlanı

Diyanet, yeterlik belgesi için ilana çıktı,Detaylı bilgiyi Diyanet İşleri Başkanlığının Sitesinden Öğrenebilirsiniz

T.C.
BAŞBAKANLIK
Diyanet İşleri Başkanlığı


Sayı : B.02.1.DİB.0.71.08.902/ 15 02/06/2009
Konu : Yeterlik Belgesi Sınavı.


D U Y U R U


Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ilgili maddeleri gereğince; Stajyer Vaizlik, Stajyer Kur"an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık yeterlik belgesi verilmek üzere aşağıda belirtilen konulardan yazılı, sözlü ve uygulamalı sınav yapılacaktır.


05/07/2009 tarihinde yapılacak olan yazılı sınav sonucu başarılı olanlardan sözlü ve uygulamalı sınavda da başarılı olanlara verilecek olan yeterlik belgesi;


1- KPSS sonucuna göre ÖSYM tarafından göreve yerleştirmelerde,

2- Halen herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlardan bu sınavlara katılıp başarılı olanlara verilecek Yeterlik Belgeleri ise, Başkanlığımızca açılacak unvan değişikliği sınavında,

3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu"na göre istihdam edilecek sözleşmeli personel alımlarında,


kullanılacaktır.


A-Sınava katılmak isteyen adaylarda aranan şartlar


657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu"nun değişik 48. maddesinde sayılan genel şartlar ile birlikte;


a) Stajyer Vaizlik için;


1- Dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak.

2- Bayan olmak.


b) Stajyer Kur"an Kursu Öğreticiliği için;


1- En az imam-hatip lisesi mezunu olmak.

2- Bayan olmak.


c) İmam-Hatiplik için;


1- Erkek olup en az imam-hatip lisesi mezunu olmak.

2- İmam-Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak.


d) Müezzin-Kayyımlık için;


Erkek olup lise veya dengi okul mezunu ve hafız olmak. (İmam-Hatip Lisesi mezunları için hafızlık şartı aranmaz.)B-Başvuru Şekli ve Diğer Hususlar


1. Yeterlik Belgesi yazılı sınavına müracaat edenler 40 TL (kırk TL KDV dâhil) sınava giriş ücretini, EĞİTEK Döner Sermaye İşletmesi"nin T.C. Ziraat Bankası Beşevler/ANKARA Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, bulundukları yerlerdeki anılan bankaların şubelerinden “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile 08/06/2009 – 17/06/2009 tarihleri arasında yatıracaklardır.


2. Şartları taşıyanlar müracaatlarını 08/06/2009 ile 17/06/2009 tarihleri arasında internet ortamında www.meb.gov.tr adresindeki “Merkezi Sistem Sınavları” bölümüne girerek başvuruda bulunacaklardır.


3. Adaylar sınav ücretlerini ilgili şubelerin hesaplarına yatırdıktan sonra, sınava giriş belgelerini de 08/06/2009 – 17/06/2009 tarihleri arasında www.meb.gov.tr adresindeki “Merkezi Sistem Sınavları” bölümüne girerek alacaklardır.


4. Adayların ilgili WEB sayfasından (www.meb.gov.tr, Merkezi Sistem Sınavları) alacakları giriş belgelerinde sınav yeri belirtilecektir.


5. Sınav ücretini yatırmayanlar yazılı sınav için müracaat edemeyecek ve sınav giriş belgesi alamayacaklardır.


6. Sınav ücretinin yatırılması esnasında ilgili dekonta “Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlik Belgesi Yazılı Sınavı” ibaresi mutlaka yazdırılacaktır. Yazdırmayanlar, giriş belgelerini ilgili siteden (www.meb.gov.tr, Merkezi Sistem Sınavları) alamayacaklardır.


7. Bunlar dışında hiçbir hesaba hiçbir şekilde (EFT, Posta Çeki vb.) sınav ücreti yatırılmayacaktır.


8. Adaylar yazılı sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgelerinden birini de (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.


9. Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 14 üncü maddesi gereğince yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az 70 puan almak şarttır.


10. Yazılı sınavda başarılı olanların sözlü ve uygulamalı sınav tarihleri ve sınavın yapılacağı yer ayrıca duyurulacaktır.


11. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar, geçerli puan alsalar dahi sözlü ve uygulamalı sınava alınmayacaklardır.


12. Daha önce yeterlik belgesi almış olanlar başka bir görev için sınava katılabileceklerdir. (Örneğin imam-hatip yeterlik belgesi olan müezzin-kayyımlık yeterlik belgesi için, vaizlik yeterlik belgesi olan K.Kursu Öğreticiliği yeterlik belgesi için)


13. Halen kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet Memuru olarak çalışanlardan duyuruda belirtilen şartları taşıyanlar da istemeleri halinde stajyer Kur"an Kursu Öğreticiliği ve İmam-Hatiplik Yeterlilik Belgesi Yazılı Sınavına katılabileceklerdir.


14. Verilen Yeterlilik Belgesi hangi görev için verilmiş ise o görev için geçerli olacaktır.


15. Adaylar yalnızca bir unvan için yeterlik belgesi sınavına müracaatta bulunabileceklerdir.


16. Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, başarılı olamayan, başvuru şartlarını taşımadığı halde sınav ücreti yatırmış olan adayların ödedikleri ücretler kesinlikle iade edilmeyecektir. Ancak; Adayın kendi kusuru dışında idari sebeplerle sınava giremeyen adaylar sınavın ait olduğu yıl içinde ve banka dekontu ödendi makbuzu ile EĞİTEK"e başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir.


17. Aday, özürlü olması halinde durumunu yukarıda belirtilen adrese (www.meb.gov.tr, Merkezi Sistem Sınavları) bölümüne yapacağı başvuruda belirtecektir.


18. Sınava başvuranlar arasında sınav öncesinde ve sınav anında EĞİTEK tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir özür durumuna sahip olan aday/adaylar var ise, adaya ait sağlık kurulu raporunun, özürlü kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın özür durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinin herhangi birini bir nüsha halinde adayın bağlı bulunduğu kuruma teslim etmesini, bir nüshasını da posta yolu ile en geç 25/06/2009 tarihinde EĞİTEK Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığında olacak şekilde gönderilecektir. Bu tarihten sonra EĞİTEK"e ulaşan belgeler dikkate alınmayacaktır.C- Sınav Konuları


1- Vaizlik Sınav Konuları:

Kur"an-ı Kerim, Arapça, Tefsir, Hadis, Kelam, Fıkıh, Dini ve Mesleki Kültür, Başkanlık ve Devlet Memurları ile İlgili Mevzuat ve Hitabet,


2- Kur"an Kursu Öğreticiliği Sınav Konuları:

Kur"an-ı Kerim, Akaid, Fıkıh (İbadet Konuları), Siyer ve Ahlâk, Hitabet,


3- İmam-Hatiplik Sınavı Konuları:

Kur"an-ı Kerim, Akaid, Fıkıh (İbadet Konuları), Siyer ve Ahlâk, Hitabet,


4- Müezzin-Kayyımlık Sınav Konuları:

Kur"an-ı Kerim, Akaid, Fıkıh (İbadet Konuları), Ezan ve İkamet,PERSONEL DAİRESİ BAŞKANLIĞI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.