Çubuk'taki tarihi 'Melikşah Hamamı'nda arkeoloji kazısına başlandı

Çubuk'taki tarihi 'Melikşah Hamamı'nda arkeoloji kazısına başlandı

Melikşah mahallesindeki tarihi hamamda, restorasyon çalışmaları kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi başkanlığında kazı çalışmalarına başlandı.

Çubuk Melikşah mahallesindeki tarihi hamamda, restorasyon çalışmaları kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi başkanlığında kazı çalışmalarına başlandı. Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilen hamamın inşa tarihin kazıda ortaya çıkacak kitabeler ve sikkeler ışığında belit

Melikşah Mahallesi'nde şifa ve sağlık merkezi olarak kullanıldığı bilinen yaklaşık 2 bin yıllık Roma dönemi eserlerinden Melikşah Hamamı'nda kazı çalışmalarının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Törene AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu ile Çubuk Kaymakamı Adem Keleş de katıldı.

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, törendeki konuşmasında, ortaya çıkarılacak eserlerin, ilçenin turizmine büyük katkısının olacağına inandığını söyledi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Albayrak ise hamamın isminin, kazı çalışmaları ile bulunma ihtimali olan sikke ve yazıtların ışığında değişebileceğini belirtti.

Albayrak, hamam kompleksinin sıcaklık, ılıklık, havuz, tedavi ve masaj kısmı olarak farklı bölümlerden oluştuğunu ifade etti.

Kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Anadolu Medeniyetleri Müzesi başkanlığında AYBÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından yürütülecek.

Kazılarla, ana hamam kompleksinin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

Hüseyin Yiğiner - AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.