Çubuk Milletvekilini İstiyor Toplantısı

Çubuk Milletvekilini İstiyor Toplantısı

Çubuk Platformu ve Çudef işbirliği ile düzenlenen "Çubuk Milletvekilini İstiyor" İstişare Toplantısı 21 Nisan 2007 tarihinde yapıldı.

              Çubuk Platformu ve Çudef işbirliği ile düzenlenen "Çubuk Milletvekilini İstiyor" İstişare Toplantısında, Çubuk Platformu Başkanı Dr.Tuncay ACEHAN'ın açılış konuşması ile başladı. ACEHAN'ın konuşması :
             Sayın Başkan, ilçemizin siyasi partilerinin sayın başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşları mensubları, basınımızın kıymetli üyeleri, hepinize canı gönülden hoşgeldiniz diyorum. Bu toplantımızın başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyorum.
            Malumunuzdur, ülkemiz en geç 4 Kasım 2007 tarihi itibari ile 23. Milletvekili Genel Seçimini yaşayacaktır. Ülkemiz adına hayırlar getirir, inşallah. Konuya Çubuk özelinde baktığımızda, geçtiğimiz 22 Genel Seçimde güzel ilçemizi büyük mecliste temsil eden, durumdan vazife çıkararak çubuğumuzun genel idare, yasamave bütçe faaliyetlerinden hakettiği payı almasını temin eden bir milletvekilimiz hiç olmamıştır.
           Çubuk ve çevresi için buna Kazan, K.Hamam, Kalecik, Akyurt, Saray, Pursaklar dahildir. İçimizden bir milletvekili gereklimidir? Bunun cevabını bu güzide topluluk önünde vermeyi dahi boşa zaman harcamak olarak görüyorum. Çubuk ve Çubuklu için devlet kapısını çalanların hangi sıkıntı ve badirelerle yüzyüze geldiklerini birazdan dinleriz., sanıyorum…
Bu toplantı ortak bir niyet ve eylem kararı ile sonuçlanırsa, ki öyle ümit ediyorum, zor ve bir kaç aşamalı bir yol haritası bizi bekliyor.
           Kendimi rahatlatmak adına şahisi bir açıklamada bulunmak istiyorum: Milletvekili adaylıı ve başka bir temsil makamı adaylığı için meydana çıkmak kesinlikle onur duyulacak bir harekettir; yürek isteyen, fedakarlık isteyen bir iştir. Ancak, benim böyle bir girişimim kesin olmayacaktır. Bu beyan veya itirafı kullanma nedenim şudur: Çubuk Platformu ilk kurulduğu günden beri, özellikle vitrinde görünen arkdaşların bu STK hareketini, siyasi bir ikbal beklentisi için kurdukları şeklinde haksız bir ithamla karşı karşıya kalınmıştır. Bugün bu sisleri dağıtmak, kendi adımıza bir talebimizin olmadığını duyurmak, Çubuk’tan meclise girecek her partiden milletvekillerine omuz ve güç vermek için karşınızdayız. Başlangıç olarak, parti ve aday ismi telaffuz etmeden, içimizden birisini meclis çatısı altına nasıl gönderebiliriz sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.
           Şu an, ülkemizde % 10 Genel Barajlı, ayrıca İl Seçim Çevre Barajlı D’Hont Seçim Sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem güçlü ve tek başına iktidar getirmekte, ancak temsilde adaleti sağlamamaktadır. Pek çok siyasi görüşün meclise giremeyişi bir tarafa, küçük illerde 25.000 kişi ile bir milletvekili seçilirken, İstanbul’da 100.000 seçmen; Ankara’da 84.000 seçmen bir milletvekili seçebilmektedir. Ancak bu şekliyle de dar bölge seçim sistemi ile de Çubuk en az bir milletvekilini haketmektedir… Seçmen sayısı 18 yaşı dolduranlar için, seçmen listeleri, önümüzdeki aylarda bir kez daha güncellenecektir. Ülkemiz toplam seçmen sayısı takriben 48 milyon, İlçemiz seçmen sayısı yaklaşık 50.000; Ankara 2. Bölgede oturan ve Çubuk nüfusuna kayıtlı olanlar, bu rakamın birkaç katıdır. Ülke çapında, 130.000 nüfusa bir milletvekili veya 87.000 seçmene bir milletvekili düşmektedir. Altındağ ve Keçiören ilçelerindeki Çubuklu nüfusu dikkate alındığında, Çubuğumuzun, her halükarda en az bir milletvekili hakettiği açıktır.
           Nasıl bir aday?... elbette, kendi parti teşkilatında hizmet vermiş, emek vermiş, taşın altına elini koymuş bir kişi… Parti tabanında ve toplumda sevilen, dürüst, fedakar, midesi-gönlü tok bir aday gerek… Bunlar tamam… Başka… Devlet ve bürokrasi tecrübesi ve vizyonu olan bir aday… Başka… Halkın nabzını tutan, Halkla içiçe yaşayan, kapısını her an çalabileceğimiz, dert dinleyecek, sorun çözecek, biz istemeden ilçemize Kamu ve Özel yatırım girişimlerini ve imkanlarını yönlendirebilecek... İş, Aş, Kültür ve Kentleşmede Çubuğumuza yüksek standart kazandıracak bir aday…
Arkadaşlar…! Eğer Çubuk bir Çankırı, bir Bartın, bir Kırşehir olsaydı,, Bu niteliklere sahip bir çok Çubuklu arkadaşımızdan bir tanesini meclise gönderirdik... Ama burası ANKARA…!!! Türkiye’nin Başkenti…! Parti Genel Merkezi veya Parti kurmayları ve hatta Parti Genel Başkanı tarafından işaret almadıkça seçilebilir bir sıradan aday olmak mümkün değildir. Bu gerçeği görmeden yol haritamızı doğru çizemeyiz ve başarıyla sonuçlandıramayız.
           Hasbel kader, iki defa milletvekili seçim yarışına katıldım. Aday belirlenme sürecinde, Kalecik’ten Nallıhan’a kadar tüm sahayı harmanlayan aday adayları, Aday listeleri açıklandığında ortada ve hesapta hiç olmayan isimleri listenin üst sıralarında şaşkınlıkla gördüler….. Onlar, Ne Parti Teşkilatlarını gezdiler, Ne bağış yaptılar… Ne de Teşkilat yoklamları, Anket çalışmaları gibi sanal yarışlara katıldılar… İsimleri ve kendileri hiç ortada görünmediler… Onları, Yüksek Seçim Kurulu Aday Listeleri açıklandığında duyduk. Hatta İl örgütü bile, bazı aday isimlerini ilk kez duydu. Bunların kimisi müstakbel Bakan Adayı, kimisi Parti Kurmayı, kimisi Genel Merkezin has adayı idi. Bu durum, bir partiye ve seçime özel bir karakter olmayıp, genel bir aday belirleme yöntemidir, Ankara ve diğer büyük şehirler için...
            Şimdi, Çubuk’tan her parti için çıkaracağımız adayların en önemli vasfını iyi kavramış olmamız lazım. Açıkçası bu işi tepede bitirecek ve tabanda kabul görecek adaylar gerekli…. Yani, Parti Genel Başkanına veya Parti Kurmaylarından bir isme çok yakın adaylar, ya da Parti Üst Yönetiminin dikkatini çekecek akdemik-bürokratik kariyere sahip adaylar… Bu noktayı gözardı edersek, 23. Milletvekili Seçiminde de havanda su döğmüş oluruz.
           Burada bulunan ilçe parti başkanları ve yönetim kurulu üyeleri açısından hassas bir konu olduğu için ifade etmem gerekir ki, “ÇUBUK MİLLETVEKİLİNİ İSTİYOR” Kampanyamız, Siyasi partilerin disiplin ve hiyerarşisine müdahil olan ya da parti tüzük ve gayelerine aykırılık taşıyan bir tavır, hiç bir şekilde içermeyecektir. Partilerimiz, aday tespit etme ve seçim çalışmaları hususunda bilinen usullere göre çalışmalarını tabi ki yürüteceklerdir. Sivil Toplum Kuruluşları olarak, bizler partilerimizin Çubuklu aday konusunda elini güçlendireceğiz; onlara destek olacağız, omuz vereceğiz. Afiş, Medya, İnternet, İnteraktif Toplantı ve Mitingler vasıtası ile kamuoyu oluşturmak ve siyaset zirvelerini etkilemek hedefli faaliyetler yapacağız.
           Son olarak, bu toplantının buradaki STK ve Parti Teşkilatları tarafından kabul edilecek ortak bir bildiri ile sonuçlandırılmasını temenni ediyor, bütün katılımcılara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

          Daha sonrasında söz alan Eski Belediye Başkanlarından Süleyman HAKSEVER yaptığı konuşmasında belirlenecek olan adaya elinden gelen tüm desteklerini vereceklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum