Büyük Dönüşümde Son Durum

Büyük Dönüşümde Son Durum

Kuzey Ankara Girişi’nde bulunan “Protokol Yolu” olarak adlandırılan alanda kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve çevre görüntüsünde son durum.04 Mart 2004 tarihinde kabul edilen “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu” kapsamında Kuzey Ankara Girişi"nde bulunan “Protokol Yolu” olarak adlandırılan alanda kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve çevre görüntüsünün geliştirilmesi, güzelleştirilmesi ve daha sağlıklı bir yerleşim düzeni sağlanması ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Kanun 05 Nisan 2006 tarihindeki değişikliklerle son halini almış. Bu değişikliğin en önemli kısmını ise kanunun ilk halinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı"na verilen onama yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi"ne verilmesi oluşturuyor.


Projelendirilmiş Alan


Proje Alanı

Kanuna ek olarak 14 Nisan 2006 yılında yasanın çalışma yöntemini belirleyen yönetmelik de Resmi Gazete"de yayınlanmış. Yönetmeliğin büyük bir kısmı bölgedeki hak sahipleri ile ilgili detayları içeriyor. “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu” ile Kuzey Ankara girişi ve çevresini kapsayan alanlarda kentsel dönüşüm projesinin yönetimi için, projedeki müşavirlik ve kontrollük hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla TOBAŞ adı verilen bir şirket kurulmuş. Sermayesi 10 milyon YTL olan şirketin, %49 lık hissesi TOKİ"ye, %49 Ankara Büyükşehir Belediyesi, %1"i Emlak Pazarlama Proje Yönetimi AŞ, %0,05 Ankara Elektrik Otobüs Havagazı İşletme Müessesi, %0,05 Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi"ne ait.

İlgili kanunlarla belirlenmiş olan proje alanı I. Etap ve II. Etap olmak üzere iki kısma ayrılmış. 380,81 hektarlık I. Etap Öncelikli Proje Alanı uygulamalarına 2005 yılının Mart ayında başlanmış.


Finansman Konutları

TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, proje kapsamında 650.000 m2"lik rekreasyon alanı ve büyük ticaret merkezi ile yaklaşık 8.000 adet hak sahiplerine, 9945 adet finansman amaçlı olmak üzere yaklaşık 18.000 konut üretmeyi planlıyor.

Özel rekreasyon alanı içerisinde, yaklaşık 5.000 kişiyi alabilecek kapasitede 1 kongre merkezi, 5 restoran, 2 açık amfi, 1 otel, 4 kafeterya, 1 alışveriş merkezi, pastane, çok sayıda büfe, 1 spor merkezi, çeşitli sosyal etkinliklere imkân verecek sosyal tesisler, 1 adet tanıtım ve sergi salonu, çeşitli sportif etkinliklere imkân verecek spor tesisleri (basketbol sahası, futbol sahası, tenis sahası, mini golf sahası), çok sayıda işyeri, yaşlılar, hanımlar ve gençler için aktivite ve kültür merkezleri yapılması planlanıyor.


Hak Sahibi Konutları

Bütün bu üstyapı projelerinin yanı sıra bölgede gerçekleştirilecek en büyük dönüşüm altyapı sistemlerinde gerçekleştiriliyor. 380,81 hektarlık bir alanı kapsayan Kuzey Ankara Girişi Protokol Yolu Kentsel Dönüşüm Projesi I. Etap Proje alanında ASKİ Genel Müdürlüğü, yaklaşık 40 km tali yol, yaklaşık 10 km yaya yolu, ayrıca atık su, yağmur suyu ve içme suyu, elektrik, telekom gibi altyapı hizmetlerini yapıyor. Ayrıca 3,5 km. uzunluğunda yol, viyadük ve tünelden oluşan yeni protokol yol da yine ASKİ tarafından yapılıyor.

Projenin bir diğer önemli ayağı ise hak sahiplerinin bu konutların yapımı esnasında ne yapacakları? TOBAŞ yetkilileri konuyla ilgili hak sahiplerine yönelik kira ve lojman yardımının konutlar teslim oluncaya kadar devam edeceğini belirtiyorlar. Hak sahibi konutlarıyla finansman konutlarının bütün bu sosyal donatıları ortak kullanmaları hedefleniyor. Bu iki konut tipi arasında m2 ve konut tipi dışında bir farklılık olmayacağı belirtiliyor.

TOBAŞ"tan aldığımız bilgiye göre planlı ve koordineli bir şekilde bölge bölge yürütülen çalışmalar kapsamında hak sahibi konutlarının 2009 yılında tamamen bitmesi hedefleniyor. Bahsedilen diğer bütün alanların ise projeleri tamamlanmış fakat yapımına başlanması için kanun gereği Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından ihale edilmesi bekleniyor. Proje oldukça büyük bütçeli olduğu için bu işe talip olan büyük gayrimenkul firmalarıyla görüşmelerin de hâlâ devam ettiği belirtiliyor. Finansman konutlarının konumlanacağı alanda genel altyapı ve yol uygulamalarına ise geçtiğimiz günlerde başlanmış.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum