Buğday hasat'ı başladı

Buğday hasat'ı başladı

Ankara ve ilçelerindeki kuraklık nedeniyle bu yıl buğday üreticileri sıkıntılı bir süreç geçirdi. Ancak son yağışlarla buğdayın kendini toparladığını belirten çiftçiler buğdayın fiyatın'dan şikayetçiler.


Ankara ve ilçelerindeki kuraklık nedeniyle bu yıl buğday üreticileri sıkıntılı bir süreç geçirdi. Ancak son yağışlarla buğdayın kendini toparladığını belirten çiftçiler buğdayın fiyatın'dan şikayetçiler.Hasat sezonu öncesi 44-45 YKr arasında seyreden ekmeklik buğday fiyatının hasadın başlamasıyla birlikte 38-40 YKr'ye düştüğünü söyleyen çiftçiler. Her yıl hasat sezonunda üretici aleyhine gelişen bu fiyat oyununu bozmak gerektiğini belirterek, piyasanın dengelenmesi için hükümetin "çiftçinin kara gün dostu" olarak gösterilen Toprak Mahsulleri Ofisi'ni (TMO) açarak, piyasanın üstünde bir fiyatla alımlara başlaması gerektiğini söylediler.
Çiftçiler yüksek maliyetle buğday ekip, yetiştiren üreticinin seçim arifesinde yüzünün güldürülmesini istediler. "Çiftçinin yıllardır yüzü gülmüyor. Özellikle son yıllarda akaryakıt, gübre, zirai ilaç ve tohumdaki yüzde 50'yi bulan zamlar, buğday maliyetini de artırdı. 40 YKr'ye mal edip, 35 YKr'ye buğday satan çiftçi ne yapacak? Şu durumda, TMO kırsaldaki çiftçiye-köylüye en az 45 YKr fiyat vermeli ki, çiftçinin yüzü güldürülmeli" diye konuştular
Buğday ve arpadaki yüksek maliyetin kendilerini zora düşürdüğünü ve hemen her yıl zarar eder hale geldiklerini söyleyerek, "Biz ekiyoruz, tüccar kazanıyor. Hükümet yetkilileri bu işe bir çözüm bulmalı. Tek kurtuluş yolu da TMO'nun bir an evvel açılması ve en az 45 YKr fiyatla alıma başlamasıdır" dediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum