Baran: Coğrafi işaret tescilli ürün sayımız bin 186’ya yükseldi Kaynak: Baran: Coğrafi işaret tescilli ürün sayımız bin 186’ya yükseldi

Baran: Coğrafi işaret tescilli ürün sayımız bin 186’ya yükseldi Kaynak: Baran: Coğrafi işaret tescilli ürün sayımız bin 186’ya yükseldi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, 8-11 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacak “15. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali”nin tanıtım toplantısına katıldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, 8-11 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacak “15. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali”nin tanıtım toplantısına katıldı. Çubuk ilçesinin bir gastronomi ilçesi olma yolunda mesafe kat ettiğini belirten Baran, “Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali Coğrafi İşaretli Ürünlerin tanıtımı açısından çok önemli ve örnek bir etkinliktir” dedi.

ÜST DÜZEY KATILIM OLDU

Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü İbrahim Aydınlı, Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Erhan Kuşçu ve TAFED Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıköz'ün katıldığı programda ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Meclis Üyeleri Agâh Mamaloğlu, Aydın Erkoç, Faruk Elmalı, Muhammet Sarıtaş, Mustafa Tekeli, Ümit Kılıç, Sermurat Küçükgül ile Turan Öztürk yer aldı.

ÖNEMLİ BİR EKONOMİ

Çubuk Belediye Başkanı Av. Baki Demirbaş’ın ev sahipliğinde Çubuk Mesleki Eğitim Merkezi bahçesinde düzenlenen tanıtım toplantısının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO olarak coğrafi işaretli ürünlerin ekonomiye kazandırılması konusunda farkındalık oluşturmak üzere yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Coğrafi işaret alan ürünlerin bulunduğu yörede göçü önleme ve istihdamı artırma konusunda önemli görev üstlendiğini kaydeden Baran, coğrafi işaretli ürünlerin bulunduğu bölgelerin tanıtımına da katkı sağlayarak önemli bir ekonomi oluşturduğunu anlattı.

BİN 186 COĞRAFİ İŞARET TESCİLLİ ÜRÜN MEVCUT

Coğrafi işaretli ürünlere yurtdışından tescil almanın önemine de değinen Baran,  “Türkiye genelinde coğrafi işaret tescilli ürün sayımız bin 186’ya yükseldi. Tescil alabilecek ürün sayımızın toplamı 2 bin 500’ü aşıyor. Ama asıl önemli olan bu ürünlere yurt dışında da tescil alabilmek. Avrupa Birliği’nde şu an 37 üründe tescil müracaatımız var. 8’inin tescilini aldık; diğerleriyle ilgili bekleme süresi devam ediyor. Avrupa Birliği’nden tescillenen ürünlerimizin çok daha fazla değerlendiğini görüyoruz. Avrupa Birliği’nin önemli oranda gelirlerini de sağlayan tescil almış ürünleri biz de artırmak istiyoruz. Avrupa Birliği’nin bu konuda yaklaşık 77 milyar avroluk bir geliri var. Bunun içinde 26 milyar avroyla en büyük pay Fransa’nın. Bu rakamlara ulaşmak adına yapılan bu tanıtım çok kıymetli. 8 Eylülde başlayacak Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali, coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımı açısından çok önemli ve örnek bir etkinliktir. Bu festivalin şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

BU YILKİ FESTİVALİMİZİN TEMASI ‘GASTRONOMİ’ OLACAK

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş da konuşmasında festivalin Çubuk Turşusu’nun tanıtım, satış ve kapasite artırımına faydası olduğunu ifade etti. Dört gün boyunca sürecek festivalin içeriği ve coğrafi işaretli ürünler alanında sürdürdükleri faaliyetler hakkında bilgi veren Demirbaş, “Ülke olarak dünyanın en büyük mutfaklarından birine sahibiz. Çubuk mutfağı da bu büyük mutfağın içerisinde önemli bir paya sahip. İlçemizin vizyon, misyon ve hedefine bu yılki festivali ile birlikte gastronomiyi ekliyoruz. Sürdürülebilir kalkınma için gastronominin önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu yılki festivalimizin teması ‘Gastronomi’ olacak ve ilçemizi Başkent Ankara’nın Gastronomi merkezi yapmayı hedefliyoruz” dedi. 

DİLEK TURŞUSU’NDA SANAYİ BAKANI VARANK’A MEKTUP

ATO Başkanı Baran, programda Çubuk Belediye Başkanı Demirbaş ve diğer davetlilerle birlikte turşu kurdu. Adına “Dilek Turşusu” denilen turşular kurulurken, her bir katılımcı bir isme özel yazdığı mektubu, su geçirmez cam tüplere koyarak turşu kavanozların içine yerleştirdi. ATO Başkanı Baran da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yazdığı dilek notuyla birlikte turşu küpünü kapattı. Yöresel yemeklerin tanıtıldığı programda, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ile Çubuk Belediyesi arasında ilçede gastronominin geliştirilmesine yönelik iş birliği protokolü de imzalandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.