ATATÜRK’Ü SAYGI, SEVGİ, ÖZLEM VE RAHMETLE ANDIK...

ATATÜRK’Ü SAYGI, SEVGİ, ÖZLEM VE RAHMETLE ANDIK...

Kurtuluş Savaşı Kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ölümünün 85. Yılında Saygı, Sevgi, Özlem ve Rahmetle andık.

Şuayip YAMAN

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, ölümünün 85. Yıldönümü’nde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de yapılan törenlerle anıldı.

 

Çubuk Anadolu Lisesi’nin organize ettiği, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümünün 85. Yıl Dönümü Anma ve ATATÜRK Haftası (10-16 Kasım) çerçevesinde hazırlanan program 10 Kasım Cuma günü gerçekleştirildi.

 

Sunuculuğunu Çubuk Anadolu Lisesi Öğretmeni Aydın KOCA’nın yaptığı Atatürk Parkı’ndaki Anma Töreni’ne,  İlçe Kaymakamı Âdem KELEŞ, İlçe Belediye Başkanı Av. Baki DEMİRBAŞ, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Nevzat GÖKDAŞ,  İlçe Emniyet Müdürü Recai AKBAY, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Caner KOCA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ ve şube müdürleri, İlçede faaliyet gösteren siyasi partilerin İlçe başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

ÇELENK SUNMA TÖRENİ...

 

 Tören, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunumu ile başladı.

 

Kaymakamlık Çelengi İlçe Kaymakamı Âdem KELEŞ, Belediye Başkanlığı Çelengi ise İlçe Belediye Başkanı Av. Baki DEMİRBAŞ tarafından sunuldu.

 

Saygı duruşuna geçildi. Saat 09’u 5 geçe çalan siren sesi ile hayat iki dakika durdu. Siren sesiyle birlikte bayraklar yarıya indirildi. 

 İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Parkı’ndaki tören sona erdi.

Buradan Anma programı için Çubuk Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’na geçildi.

 

Sunuculuğunu Çubuk Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Emine SAKİ’nin  yaptığı Çubuk Halk Eğitim Merkezi’ndeki Anma Programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

 

 Çubuk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Atıf ÇINAR günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; Çok yönlü ve üstün kişiliği olan Mustafa Kemal'in aramızdan ayrılışının üzerinden tam seksen beş yıl geçti. O, kısacık hayatında bir ulusun kötü talihini yenmesini sağladı ve dünya tarihinde de benzeri görülmemiş izler bırakarak bu dünyadan göçtü.

Atatürk, mensubu bulunduğu ulusu için canını ortaya koymaktan hiç çekinmedi. Her türlü zorluğa katlanarak kendini ulusuna adadı. Değişik cephelerde ön saflarda savaştı.

 

O’nun “ Gerektiği zaman, en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim.”

sözü vatanını ne kadar sevdiğini gösterir.

 

Mustafa Kemal. İleriyi gören bir liderdi. Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra ortaya çıkan tehlikeli durumu ilk o görüp milletinin dikkatini çekti. Erzurum Kongresi'nde Vatanın bölünmez bir bütün olduğunu tüm dünyaya ilan etti. Sakarya Savaşı sırasında söylediği: Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz. Sözü ve ayrıca

Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Senin için fedaiyiz.”  Sözleri onun vatan sevgisini ve kararlılığını göstermektedir.

Mustafa Kemal, idealist bir liderdi. Onun idealizmi yüksek vasıf ve özelliklerine inandığı milletinin hürriyet ve bağımsızlık aşkından geliyordu. En büyük ideallerinden birisi de milli sınırlarımız içinde milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı. Hür ve bağımsız ülke idealini gerçekleştirdikten sonra Türkiye'yi çağdaşlaştırmak için çağdaş medeniyet idealine yönelmiştir. Yaptığı devrimlerle de bunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır.

Atatürk, toplumun her kesimini kucaklayan bir halk adamıydı. Köylümüze, askere, polise, öğretmenlere, sanatçılara, sporculara, Türk kadınına, çocuk ve gençlere... Kısacası toplumun tüm kesimlerine değer vermiş ve destek olmuştur.

 

 O bir halk adamıdır; çünkü hep halkı için uğraşmış, halktan birisi gibi davranmıştır. Onun “Benim için en büyük makam ve ödül, Türk milletinin bir ferdi olarak yasamaktır.

Sözü de bunu kanıtlar.
 

O, eğitim, bilim, fen, sanat, spor ve kültüre çok önem vermiştir. En büyük emelim, milli irfanı yükseltmektir. Sözünü söyleyen Atatürk, çağdaş eğitim yöntemleriyle yetiştirilecek yeni bir nesile ihtiyaç olduğunu görmüş ve modern eğitim politikasının esaslarını belirleyip eğitim alanında büyük yenilikler yapmıştır. Çağdaş eğitimin ve dünyanın çok gerisinde kalan medreselerin, tekke ve zaviyelerin kapatılması yeni okulların açılması bunların en önemlisidir.
 

Atatürk, ömrü boyunca milleti için çalıştı, bunu bir görev saydı. O, Millete efendilik yoktur, hadimlik (yani hizmet etmek) vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. Sözüyle millete hizmet anlayışını ve Yöneticilerde bulunması gereken özellikleri vurgulamıştır.
 

O, hep milletine güvendi ve ona inandı. Tarihte büyük devletler kuran ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep gurur duymuştur.

 

Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip Türk ulusunun, çağdaş dünya içinde yer alacağına inandı ve bunun için çabaladı.

Kurtuluş Savaşı'nın ardından söylediği En büyük davamız, en medeni ve müreffeh bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir. Sözü bunu kanıtlamaktadır.
 

Savaştaki kahramanlıkları ve orduyu mükemmel yönetmesinin yanında, devlet kurup yönetmekteki ustalığı, ileri görüşlülüğü ve barışseverliği ile tarihte eşine az rastlanan yöneticilerdendir.
 

O, barışsever ve tüm dünya uluslarının mutluluğunu isteyen bir liderdi. Onun görüşüne göre, barışın bozulmasından tüm dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı. Dünya ülkelerinin mutluluğuna çalışmak, aynı zamanda kendi ulusunu mutluluğuna çalışmaktı.
 

Atatürk; çocuklara, gençlere ve kadınlara da çok değer veren bir liderdir. Çocukları hep sevmiş, onların iyi şartlarda yetişmelerine uğraşmıştır. Gençlere de hep güvenmiş, onları ülkenin aydınlık geleceği olarak görmüştür.

 

Bursa'da kendisini karşılayan çocuklara ve gençlere söylediği: Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz geleceğin birer yıldızı, gülü, mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sevgili öğrenciler, bu sözü hiç unutmayınız ve ona göre davranınız.”

Atatürk İlkeleri ve Atatürkçülük, Türk Milletinin ihtiyaçlarından doğan, gerçekçi, milli ve yenileşmeye açık, çağdaş bir sistem kurmayı amaçlar.

 

Atatürk demek; özgürlük demektir, aydınlık demektir, vatanseverlik demektir.

 

Atatürk demek, çağdaşlık demektir. O, bize 100 yıl önce kurduğu, bizim de yükseltmek zorunda olduğumuz pırıl, pırıl Cumhuriyeti ve ilkelerini bırakarak sonsuzluğa göçtü.

 

Yolundan ayrılmayacağımızı vurgulayarak, onun yüce anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

 

Arz ederim ifadelerini kullandı.

 

Çubuk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Kevser BAĞ ve Şeyda Sude CAN birlikte “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” adlı şiiri okudu.

 

Türk Tarih Kurumu’nun hazırlamış olduğu  ‘10 Kasım Son Yolculuk ‘ adlı video sunumu yapıldı.

 

Çubuk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Serpil ÜNÜVAR ve Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni İlyas ÖZÇELİK’in sunumu ile “Bir Devrin Hikâyesi” adlı gölge gösterisi Okul öğrencileri tarafından canlandırıldı.

 

ÖDÜL TÖRENİ

 

“Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası” münasebeti ile İlçemiz okulları arasında düzenlenen ‘Atatürk ve Vatan Sevgisi ‘temalı Şiir ve Kompozisyon Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül törenine geçildi.

 

 

 

Ortaokullar arası düzenlenen Şiir Yarışmasında;

 

1-Erva Elif NASIR- Hayri Aslan Ortaokulu

2-Cemre NAZLI- Çubuk Ortaokulu

3-Elmas GERÇEKÇİOĞLU-Yavuz Selim Ortaokulu

 

Liseler arası düzenlenen Kompozisyon Yarışmasında;

 

1-Gökçe GÜRLEK- Meliha Hasan Ali Bostan Fen Lisesi

2-Sevde Şevval METİN- Çubuk Anadolu Lisesi

3-Sevda TİRYAKİ- Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi.

 

* Şiir dalında Üçüncü olan Yavuz Selim Ortaokulu öğrencisi Elmas GERÇEKÇİOĞLU ile Kompozisyon dalında Üçüncü olan Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Sevda TİRYAKİ’ ye ödülleri İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Nevzat GÖKDAŞ tarafından takdim edildi.    

 

* Şiir dalında İkinci olan Çubuk Ortaokulu öğrencisi Cemre NAZLI ile Kompozisyon dalında İkinci olan  Çubuk Anadolu Lisesi öğrencisi Sevde Şevval METİN’ e

 

Ödülleri İlçe Belediye Başkanı Av.  Baki DEMİRBAŞ tarafından takdim edildi.

 

* Şiir dalında Birinci olan Hayri Aslan Ortaokulu öğrencisi Erva Elif NASIR ile

Kompozisyon dalında Birinci olan Meliha Hasanali Bostan Fen Lisesi öğrencisi Gökçe GÜRLEK’e ödülleri İlçe Kaymakamı  Adem KELEŞ tarafından takdim edildi.

 

Program sonrası Protokol üyeleri, programı gerçekleştiren Okul Yönetimi, öğretmenler ve öğrencileri tebrik ederek birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

*****

 

Atatürk'ün büyük eseri, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar bağımsız ve özgür yaşayacaktır.

 

O’nun deyişiyle, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

 

Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.

 

Ruhun şad olsun...

img-3650-tile1.jpgimg-3705-tile2.jpgimg-3729-tile3.jpgimg-3757-tile.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.