Ankara depremiyle ilgili korkunç iddia

Ankara depremiyle ilgili korkunç iddia

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Süleyman Pampal..

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Süleyman Pampal, Bala'da yaşanan depremlerle ilgili olarak, "Ankara'nın burnunun dibinde depremler oluyor ve bu depremler 6.6,5'a kadar çıkabilir. Bunun özelliklerini incelediğimizde bu potansiyeli görüyoruz. Ankara'nın etrafı çok riskli 7 ve 7'den büyük deprem yaratma riski olan çok fay bulunuyor" dedi.

Pampal, Bala'da yaşanan depremler konusunda açıklamalarda bulundu. Sabah saatlerinde meydana gelen depremin 4.5 olduğunu ve Bala için büyük bir deprem olduğunu belirten Pampal, "Ankara çevresinde 6 değil 7'den de büyük deprem yaratabilecek tehlike kaynakları var. Ankara deprem tehlikesi bakımından Türkiye'nin kötü yerlerinden birisidir ancak yıllardır bu gözardı edilmiş" dedi. Ankara'da deprem olmaz inancının bulunduğunu ifade eden Pampal, depremler oldukça insanların paniklediğini söyledi. Ankara'nın çevresinde 7'den büyük deprem yaratacak fayların bulunduğunu ifade eden Pampal, Kuzey Anadolu fayının Ankara'ya 50-80 kilometre uzaklıkta olduğunu, Niksar-Erbaa fayının bulunduğunu ancak Tuz Gölü fayının en önemli faydalardan birisi ve Ankara için önemli bir tehdit kaynağı olduğunu söyledi.

BALA'DA İKİ FARKLI FAY SİSTEMİ VAR
Bala'da Afşar kasabasının çevresinde 4-5 şiddetinde depremler olduğunu ve depremlere bakıldığında iki farklı fay sistemi olduğunu belirtti. Bur grubun Kuzeybatı güney doğrultulu fayların Tuzgölü fayına benzediğini anlatan Pampal,bu depremlerin olma biçiminin de farklı olduğunu kaydeden Pampal, "Aynı fay üzerinde bir ana şoku takip eden faylar görmüyoruz. Farklı karakterde birbirinden bağımsız fayların kırıldığını görüyoruz. İki farklı sistemin düğüm noktası gibi görünüyor. Bu faylar kırılarak depremlere neden oluyor. Ankara'nın hemen yakınında kerpiç yapılar oldukça fazla. Bu depremlerde bu yapılar hemen yıkılır" dedi. Ankara çevresinin deprem bakımından tehlikesiz olmadığının altını çizen Pampal, bunun en büyük nedenlerinden birisinin ise yapı stokunun deprem riski gözedilmeden yapılmış olduğunu dile getirdi. Ankara'da deprem olgusu dikkate alınmadan yapıların inşaa edildiğini belirten Pampal, "Ankara'nın burnunun dibinde depremler oluyor ve bu depremler 6.6,5'a kadar çıkabilir. Bunun özelliklerini incelediğimizde bu potansiyeli görüyoruz. Ankara'nın etrafı çok riskli 7 ve 7'den büyük deprem yaratma riski olan çok fay bulunuyor. Ankara'nın dört tarafında bu faylar var. Ona göre bu riskleri azaltmak için çalışmalara hızla girmemiz gerekiyor. Bizi en çok korkutan fay Tuzgölü fayıdır. Son yıllarda kırılmamış aktif bir faydır. Özellikle bu fay biriken enerjinin büyüklüğü dikkate alındığında Ankara'yı yıkacak bir depreme neden olabilir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.