• BIST 1.331
  • Altın 461,521
  • Dolar 7,8023
  • Euro 9,4809
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Trabzon : 11 °C
  • Antlaya : 0 °C

Anayasa Mahkemesi > TBMM'den

08.06.2008 14:52
Anayasa Mahkemesi  TBMMden
Çubuk Haber sitemize Sivas Barosu tarafından gönderilen basın bildirisini aynen yayınlıyoruz.

SİVAS BAROSU BAŞKANLIĞI


                                             BASIN BİLDİRİSİ


     Anayasa Mahkemesi'nden yapılan açıklamadan Anayasanın 10 ve 42. maddelerinde yapılan değişikliklerin iptal edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

     İptal kararına gerekçe olarak Anayasanın 2. 4 ve 148. maddeleri gösterilmiştir.

     Anayasanın 148.maddesinde, Anayasa değişikliklerinde Anayasa Mahkemesi'nin şekil bakımından denetleme yetkisinin teklif ve oylama çoğunluğuna ve ivedilikle görüşülemeyeceği şartına uyulup uyulmadığı hususları ile sınırlı olduğu hükmü yer almaktadır. İptal kararına ilişkin açıklamada Anayasanın 2 ve 4. maddelerinin yanı sıra 148.maddeye de atıfta bulunulmasını bu bakımdan ilginç buluyoruz. Anayasanın 148.maddesinde Anayasa Mahkemesinin yetkisine getirilen sınırlamanın hangi yorumla aşıldığını merak etmekteyiz.

     5 Haziran 2008 tarihi, Türk Hukuk Tarihi bakımından önemli bir değişimin başlangıcı olarak anılacaktır.

     Artık Türkiye'de gerçek anlamda kuvvetler ayrılığından bahsedilemeyecektir.

     Anayasa Mahkemesi bu kararı ile ve içtihadıyla Anayasa değişikliklerini de esastan inceleyeceğini ilan etmiştir. Çünkü Anayasanın 2.maddesinde ifadesini bulan ve 4.maddesinde değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği öngörülen temel ilkeleri ilgilendirmeyen hiçbir hüküm bulunmamaktadır. Anayasanın her maddesi bir şekilde demokratiklik, laiklik, sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri ile ilişkilidir.

     Anayasa Mahkemesi, kanunların Anayasaya uygunluğunun denetlendiği bir yüksek mahkeme olmaktan çıkmış, Anayasa değişikliklerini dahi VETO edebilen bir makam haline gelmiştir. Bu haliyle Anayasa Mahkemesi yasama organı olan TBMM'nin üstünde bir kurumdur.

     Son anayasa değişikliği Mecliste 411 oyla kabul edilmiştir. Bir parti hariç Mecliste temsil edilen bütün partilere mensup milletvekilleri Anayasa değişikliğine destek vermiştir. TBMM'nin bütün üyeleri ve tüm siyasal partiler yasama organının yasama yetkisine sahip çıkmalıdır. Siyaset kurumları çözüm üretmelidir. Şu ana kadar takip edilen hukuk siyaseti ve hukuk stratejisinin yanlışlığı ve yetersizliği ortaya çıkmıştır.

     Özellikle son bir yılda yaşanan gelişmeler yeni bir anayasa ihtiyacını bir zaruret haline getirmiştir. 1982 Anayasası eskimiş ve yıpranmıştır. Toplumsal uzlaşmaya dayanan yepyeni bir Anayasanın en kısa surede hazırlanarak halkın oyuna sunulması gerekmektedir.

     Anayasa ile birlikte köklü bir yargı reformu yapılarak yargı organları çağdaş ve gelişmiş ülkelerde olduğu şekliyle yeniden düzenlenmelidir. Yüksek yargı kurumları millet adına karar verdiğine göre bu kurumların üyelerinin belirlenmesinde millet iradesi etkili olmalıdır.

     Türkiye'de demokrasinin yerleşmesinin ve gelişmesinin önündeki en büyük engellerden olan Sıyası Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu Parti içi demokrasiye ve millet iradesinin tam olarak temsiline imkân verecek şekilde yenilenmelidir.

     Hukukun üstünlüğüne dayanan tam ve kamil anlamda işleyen bir demokratik düzenin en kısa zamanda yürürlüğe gireceği inanç ve umuduyla kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.06.06.2008
 
 
                                                                             Av. Mustafa COŞKUN
                                                                               Sivas Barosu Başkanı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
qzi06
10 Haziran 2008 Salı 07:47
oooooffff offffff
çok zoruma gidiyooo
içim sıkılıyo
ağırıma gidiyooo
elimizden bişi gelmiyooo.
Allah ıslah eylesinnn..
Allah sonumuzu hayırlı eylesinnn.. onlarında cezasını ....
adil keriz
09 Haziran 2008 Pazartesi 10:36
herkes haklı
eksik olan kanunlar yasalar degil ki bunu uygulayanların nasıl anladıkları ve yorumladıkları,herkes kendine gore anlarsa yazılan kanunlarda bir sürü suistimal edilecek yerler bulmak mumkundur bir hukukcu olarak siz bunları bizden daha iyi bilirsiniz ve hatta muvekkillerinizin yararına kanunların acıkta kalan yonlerini kullandıgınızdan da eminim.Herkes sadece kendi için adalet isterse ne olur ,şark kurnazlıgı olur degilmi?Anayasada yazan sosyal adaleti cok sayın siyasetcilerimiz uyguluyorlar mı yoksa sen ben birde bizim oglan paslasmaları ile işi goturmuyorlar mı?o yuzden devenin boynu ile ugrasmanın fazla bir onemi yok kanımca.
Adalet isteniyorsa herkes için istenmeli haksız mıyım?
Veli KAYIR
08 Haziran 2008 Pazar 22:22
CUMHURİYET
Ya kusura bakmayın ama cumhuriyet cumhuriyet diyerek feryat edenler şunu anlayın önce devleti çanakkalede,kurtuluş savaşında ve vatanı için savaşmaya giden ve savaşmadan ölen yüzlerce insanımız bu mişlletten değilde kimden ozaman anayasa üyelerinide bu devlet için savaşanlar cumhuriyeti kuran ATATÜRK'ÜN askerleri bu millet seçsin çünki bu milletin seçtiklerini yok sayanlar milletide yok sayıyor. çünki birisi çıkıp benim oyum çobanınkinden değerli diyeler bu devleti kurtaran cumhuriyeti kuranda çobanlar ve çiftcilerdir. EFENDİLER MİLLETİN EFENDİSİ KÖYLÜDÜR diyen KEMAL ATATÜRKTEN DAHAMI İYİ BİLİYORLAR.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim