• BIST 1.329
  • Altın 449,174
  • Dolar 7,8115
  • Euro 9,3377
  • Ankara : 1 °C
  • İstanbul : 9 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Trabzon : 11 °C
  • Antlaya : 0 °C

Adaylardan neler bekliyorum

12.01.2009 23:56
Adaylardan neler bekliyorum
Bir Çubuk’lu olarak başkan olacak adaylardan neler bekliyorum .....

Kırkı deviren yaşımla Yeşil Çubuk"umuzun yaklaşık son 30 yılına şahitlik ettiğimi hatırlıyorum. Çarşı içi hariç mahallelerinin tamamına yakını bahçe içlerinde çoğu iki katı geçmeyen yeşillikler arasında bir ilçeydi benim çocukluğumda Çubuk.
Yukarıdan aşağıya her iki tarafı da söğütlüklerle, yemyeşil çimenliklerle kaplı Çubuk çayında yüzdüğümüzü söylesem şimdi kimse inanmaz. Belediye binasının bulunduğu yerde söğütlerin altındaki çay bahçesinde çay, kahve içenlerden acaba kaçı hayatta kaldı? Anlattıklarım uzun değil 35 sene önceki yeşil Çubuk"un durumu. Aradan geçen bunca zamandan sonra bunları neden anlatıyorum? Evet şimdi o günlerden eser yok. Benim Çubuktan ayrı kaldığım özellikle son 15-20 yılda ilçemiz çok değişmiş. Eski toprak damlı evlerin yerinde 5-6 şar katlı binalar yükselmiş. Yeni yeni caddeler, bulvarlar oluşturulmuş. Sokaklara varıncaya kadar her taraf asfaltlanmış veya parke taşlarla kaplanmış. Çubuk 1980"li yılların 20 bin nüfuslu mütevazi kasabası olmaktan çıkıp 100 bini aşan nüfusuyla metropol ilçe olmuş.
Olmuş ama büyürken bir çok güzelliğini de maalesef kaybetmiş. Kurban tepesinden bakıldığında yemyeşil bahçeler içinde şirin evleriyle tebessüm eden yeşil Çubuk gitmiş yerine betonlara bürünmüş asık suratlı binalarla dolu bir ilçe gelmiş. Bahçelerdeki ağaçlar sökülüp binalar dikilirken bir standart ta gözetilmemiş. Parası olan kafasına göre yapmış yapacağını.
Bunun yanında güzel şeyler de olmuş. Çay üzerine yapılan yürüyüş yolları ve parklar betonarmeye gömülen Çubuk"u birazcık olsun rahatlatıp ayrı bir hava katmış. Mahalle aralarına küçük de olsa çocuk parkları serpiştirilmiş. Caddeler ve bulvarlar ağaçlandırılmış. Yok edilen yeşillikler bir nebzecik olsun telafi edilmeye çalışılmış.
Üniversite tahsilim ile birlikte 20 yıla yakın zamandır yaşamımı Çubuk dışında sürdürüyorum. Memleketime yılda en fazla 5-6 gün yaz tatilinde, sürekli olmasa da birkaç gün bayram tatillerinde gidebiliyorum. Ama her gidişimde Çubuğa girerken heyecanımı bastıramayıp, kalp atışımdaki ritim değişikliğini hep hissederim. Güldarpı"dan itibaren "acaba bu yıl ne değişiklikler olmuş" diye yol kenarlarına daha bir dikkatle bakarım. Fırsat buldukça çocukluğumda gezdiğim sokakları gezer, Kurban tepesinden Çubuk"u seyrederim.
Şimdi bir seçim arifesindeyiz. Beş yıl boyunca hizmete talip olan başkan adaylarından bir Çubuklu olarak elbette beklentilerim var. Artık ilçeme her gittiğimde yolların Bağdat sokakları gibi değil Bağdat Caddesi (İstanbul"daki) gibi olmasını istiyorum. Çocukluğumuzda övündüğümüz içme suyumuzun tekrar eski tadını bulmasını arzu ediyorum. İnanın ki 15 milyonluk İstanbul"un musluklarından akan su bile benim memleketimin sularından daha tatlı ve güzel kokulu. Yatırımlar yapılırken mahalle farkı gözetilmesin. Çok yerde ara sokaklara varıncaya kadar parke taşlarla yollar kaplanmışken benim Barbaros Mahallesi"ndeki ana yolun hala stabilize olmasını anlayışla karşılayamıyorum. Güzel caddeler yapsanız da alt yapı uygun değilse kışın çamurdan yazın tozdan kurtulmazsınız. Artık Çubuk"u bir ilçe olarak değil, Anadolu"daki bir vilayet gibi görmenin ve ona göre plan yapmanın vakti geldiğine inanıyorum.
Netice-i kelam ben ilçemin adının ve itibarının tekrar eski günlerdeki gibi güzelliklerle anılmasını istiyorum. Yaşadığımız iletişim çağında artık hiçbir şey yerinde kalmadığını hepimiz biliyoruz. İstanbul"da bile “Neler oluyor sizin Çubuk"ta” sorularıyla sık sık karşılaşmak istemiyorum artık. Hangi partiden kim aday olursa olsun benim istediğim Çubuk için en iyisi başkan olsun. 

                                                               Mükremin Albayrak,

                                           Zaman Gazetesi Başbakanlık Muhabiri, İstanbul

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
selda
20 Ocak 2009 Salı 11:30
boşuna...
sayın okurumuz yapılan yorumlarınız kriterlerimize uymadığından yayınlanmamaktadır....
mehmetdeniz
16 Ocak 2009 Cuma 22:59
çubuk için şunları yapabilirler
geleceğe yönelik olarak mesela,

esenboğa hava alanı metro ulaşımına açılmalı hafif raylı sistemle de çubuk Ankaray'a sahip olmalı...

çubuk bir kör nokta, çıkmaz sokak olarak kalmamalı,çankırı, sirkeli ve akyurt başta olmak üzere mahalle olmuş köyler öncelikli olarak ring otobüs seferleri düzenlenmeli,

istihdamı artırıcı bir çalışma içine girilmeli ve fabrikalar için belediye teşvik edici arsaları 20 30 yıllık satabilmeli sonra kirası alınmalı...

tarihi eser olarak yıkıma ve çürümeye terkedilen evler restore edilip ailelerin gidebileceği belediye dinlenme ve kültür merkezleri yapılmalı...

belediyeye borç bırakan kim varsa tam bir adaletle işin üzerine gitmeli, kimse rüşvet almamalı vermemeli,

alt yapı sorunu tamamen halledilmeli,

her ev yapıldığında belediye belirli sayıda ağaç dikme zorunluluğu getirmeli, Çubukta bulunan gazi yüksek okulu üniversite haline getirilmeli...

eğer bunlar gibi onlarca proje yapılıverirse artık çubuk arada sırada uğranılacak bir memleketten yatırım yapmaya, çalışmaya, dinlenmek ve eğlenmek için Türkiyenin bir ucundan bile olsa gelmeye müsait bir ilçe haline gelecektir.
FURKAN İRŞAT ALBAYRAK
13 Ocak 2009 Salı 18:03
ÇUBUK GÜZEL OLSUN
AMCA YAZIN ÇOK GÜZEL OLMUŞ DEDİĞİN GİBİ ÇUBUK İNŞALLAH ÇOK GÜZEL OLUR. SEN DE BURAYA GELİRKEN GÜZEL BİR ÇUBUK'A GELMENİN SEVİNCİNİ YAŞARSIN GÜZEL BİR ÇUBUK GÖRÜRSÜN. BEN DE İLERDE AMCAM GİBİ ÇUBUK'TAN UZAKTA BİR YERDE YAŞAMAK İSTİYORUM VE ÇUBUK'A GELİRKEN GÜZEL BİR ÇUBUK'A GELMEK İSTİYORUM. YAZI ÇOK GÜZEL AMCA. ÇUBUK'U ADAM EDİCEK OLAN BİR BAŞKAN İSTİYORUZ. ÖZELLİKLE BİZİM EVİMİZİN ÖNÜNDEKİ YOLUN YAPILMASINI İSTİYORUZ. SAYGILAR

FURKAN İRŞAT ALBAYRAK,

ÇUBUK ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim