“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” ÇOŞKUYLA KUTLANDI...

“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” ÇOŞKUYLA KUTLANDI...

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü”, Çubuk Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programla kutlandı.

Şuayip YAMAN

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” ile çeşitli nedenlerle toplumsal yaşam alanlarında, çeşitli engellerle karşı karşıya bırakılan bireylere yönelik farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.

Dünya Engelliler GünüBirleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık'ta kutlanan uluslararası bir farkındalık günüdür. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

3 Aralık Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul ediliyor. Böylece engellilerin politik, ekonomik, sosyal ve kültürel hayattaki görünürlüğünü sağlamak, daha rahat bir yaşam sürmeleri için çözüm üretmek, sahip oldukları haklara dair farkındalığı artırmak, yaşadıkları zorluklara son vermek hedefleniyor.

Böylece dünyanın her yerinde engellilerin istihdamı, eğitimi, sosyal ve kültürel hayata katılımı için farkındalık yaratılmaya çalışılıyor...

İlçemizdeki Etkinlikler...

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Türk Telekom İlkokulu, Türk Telekom Ortaokulu ve Şehit Selahattin Şişman İlkokulu/ Ortaokulu iş birliği ile düzenlenen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık programı, 3 Aralık Pazar günü Çubuk Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Programa; İlçemiz Kaymakamı Âdem KELEŞ, Belediye Başkan Yardımcısı Harun OLMUŞ, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Öğretim Üyesi Dr. Bahattin CİZRELİ, İlçe Emniyet Müdürü  Recai AKBAY, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Caner KOCA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ, İlçede faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Çubuk Engelliler ve Engelli Dostları Derneği Başkanı Sebahattin KARAHANLI ve yönetim kurulu üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Sunuculuğunu Türk Telekom İlkokulu Özel Eğitim öğretmeni ‘Sibel YILDIZ’ın yaptığı program; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Çubuk Engeliler ve Engelli Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Bünyamin ÇEVİK günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;  “Eğitimde, ulaşımda, erişimde ve hayatın her alanında var olursak  o zaman engelleri aşmış oluruz.

 

Engelleri en başta bakış aşısından bilinçaltından kaldırmak gerekiyor.

Örnek verecek olursak, “her engelli çocuk özeldir” deriz. Ama ne hikmetse çoğumuzun kaynaştırma sınıfında olmasını istemeyiz. Veya sınıfta bir engelli öğrenci olduğunda ön yargılı yaklaşırız.

Tabii bu konuda biz engellilere sunulan fırsatların yanında görülmeyen sorunların  giderilmesi ve görülmesi için bizim hayatın her alanında var olduğumuzu göstermemiz gerekiyor.

Engelsiz yarınlara sevgi ve saygılarımla...” ifadelerini kullandı.

            ETKİNLİKLER;

  • Türk Telekom İlkokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencisi Ayşe Hira KAPLAN’ın annesi Meral KAPLAN’ın konuşması,
  • Türk Telekom İlkokulu öğrencilerinin geri dönüşüm malzemeleri ile hazırlamış olduğu “Geri Dönüşüm Defilesi” ilgiyle izlendi.
  • Türk Telekom Ortaokulu Müzik öğretmeni ve öğrencilerinden oluşan koronun hazırlamış olduğu müzik  dinletisi, .....
  • Şehit Selahattin Şişman İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Denizciler” adlı gösteri,
  • Türk Telekom İlkokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Ata barı” adlı müzikli gösterinin ardından “Heykel” adlı dans gösterisi ile devam etti.

Farkındalık Programı...

Etkinlikler, Protokol üyeleri, programda sahne alan öğrencilere hediye takdim ederek, öğretmen ve idarecileri tebrik etmeleri ile sona erdi.

Program sonrası protokol tarafından, öğrenci eserlerinden oluşan resim sergisi ziyaret edildi..

ENGELLİLERİN SORUNLARI SADECE BİR GÜN VE HAFTA DA DEĞİL SÜREKLİ ELE ALINMALI...

Engelliler Haftası, bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleridir. Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır.

Engellilerimizin hatırlanması, onların sorunlarının çözümlenmesi ve seslerinin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir.

Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Bu sorunların çözümü kadar engelliliği ortadan kaldıracak tedbirleri almak da önemlidir. Bu konuda devletin yanı sıra sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düşmektedir.

Ülkelerin gelişmişlikleri, vatandaşlarına verdiği değerle ölçülmektedir. Bir devlet, bütün vatandaşlarını kucaklayabiliyor, onların hayat kalitesini yükseltiyor ve sıkıntılarını giderebiliyorsa, sosyal devlettir.

Devlet, özellikle dezavantajlı vatandaşlarına pozitif ayrımcılık yapmalı, onların hayat şartlarını kolaylaştırmalı ve üretime katkıda bulunmalarını sağlamalıdır.

Eğitimde fırsat eşitliğinin olması, engelli vatandaşlarımızın daha rahat ve kaliteli eğitim almaları olmazsa olmazdır.

Eğitim kurumlarının engelli vatandaşlarımıza uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi, çalışan engellilerimizin yaşadığı sorunların sağlıklı bireyler olarak takipçisi olmalıyız olmaya da devam etmeliyiz.

Engellilerin çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve kullanacakları materyallerin temini konusunda üzerimize düşeni yapmanın çabası içerisinde olmalıyız.

Ayrıca;

  • Engellilerin kamusal hayatın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı,
  • Çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması,
  • Kişisel gelişim imkânlarından istifade edebilmeleri,
  • Eğitim-öğretim hizmetlerine erişimlerinin kalıcı olarak temini,
  • Yapılan düzenlemelerin engelli vatandaşlarımız da düşünülerek planlanması ve uygulanması; Engellilerini dört duvar arasına kapatmayan, sosyal alanda imkân ve kamusal alanda istihdam oluşturan bir Türkiye ve dünya için herkes duyarlı olmalı ve elinden geleni yapmalıdır.

Engelli kardeşlerimiz sadece insanların iyilikseverliğine terk edilmeden ayrımcı olmayan iyi kanunların imkânına da kavuşturulmalıdır.

İnsan onuruna yaraşır ve toplumla kaynaşan bir hayat tarzı, engellilerin en tabii hakkı ve devletin de öncelikli görevidir.

Anayasa ve kanunlarımız, engellilerle ilgili olarak evrensel değerlerle düzenlemeleri öngörmüş ve devleti engellilerin sorunlarına yönelik olarak yükümlü kılmıştır. Devlet, bu yükümlülüğünü yerine getirmelidir. 

Engellilerimizin sorunlarının çözümü ve kazanımların daha da artması için, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da her türlü mücadeleyi vermeyi, sorunların üzerine kararlılıkla gitmeyi sürdüreceğiz.

Engelliler Haftası’nın, Engellilerin tüm sorunlarının gündeme gelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını; tüm engellilerimize ömür boyu sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum...

img-5780-tile1.jpgimg-5832-tile2.jpgimg-5859-tile3.jpgimg-5874-tile4.jpgimg-5902-tile5.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.