23 bin memur alınacak

23 bin memur alınacak

Bütçede öngörülen 23 bin açıktan atama kadrosunun dağılımı yapıldı. Hangi bakanlık kaç personel alacak? İşte liste.Kamu kurum ve kuruluşlarına bu yıl alınacak 23 bin yeni memurla ilgili kadro dağılımının yapıldı. Ölüm ve istifalarla birlikte bu sayı 38 bine dayanması bekleniyor.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, "İlgili iki Bakanın teklifi ve Sayın Başbakanın onayı ile kadro dağılımı gerçekleşiyor. Biz de şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda 22 bin civarında açıktan atama iznini ilgili bakanlıklara, kamu kurum ve kuruluşlarına dağıttık'' dedi.

Dağıtım işlemini, kurumların personel ihtiyaçları, Türkiye genelindeki dağılım ve diğer kıstasları dikkate alarak yaptıklarını kaydeden Başesgioğlu, şöyle devam etti:

ATAMALAR YAKINDA BAŞLAR

"Şimdi kurumlarımız, boş memur kadrolarına bu dağılım içinde, açıktan atama şeklinde memur alımında bulunacak. Açıktan atama kadroları yakında kurumlara tebliğ edilecek. Kurumlarımız, bunu nasıl kullanacaklar?.. Bu personeli, Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş olan memur adayları arasından seçmek suretiyle temin edecekler. Gerekirse kendileri de sınav açmak suretiyle veya başka kurumlardan nakil suretiyle buraları dolduracaklar. Dolayısıyla kamu kurumlarımız, bu yıl memur kadrolarına bu şekilde eleman takviyesi yapabilecek. İhtiyaçları gidermek için bunu biran önce yapmakta da fayda var. Zaten kurumlarımız da bunu biran önce yapar. Atamalar, yakında başlar.''

SÖZLEŞMELİ PERSONEL DE İSTİHDAM EDİLEBİLİR

Kamu kuruluşlarının sadece memur alımı yoluyla değil, sözleşmeli personel istihdam ederek de, personel ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini vurgulayan Başesgioğlu, bu konuda da şunları söyledi: "Kurumlarımız yine 4-b'ye göre personel istihdam edebilirler. 4-b'nin belli bir sayısı yok. Bir kurum, bu kapsamda personel istihdam etmek isterse, onun da kendine özgü bir yönetmeliği var. 4-b bilindiği gibi daha çok nitelikli personel için mevzuatımıza girmiş bir düzenleme. Bu tür personeli daha çok Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı çalıştırıyor.''

HAZİRAN VE EYLÜL'DE KPSS VAR

Devlet Bakanı Başesgioğlu, Kamu Personeli Seçme Sınavının 2 yıl aradan sonra bu yıl Haziran ve Eylül aylarında tekrar yapılacağını da bildirdi.
28-29 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek sınava, 4 yıllık fakülte ve yüksekokul mezunlarının katılacağını belirten Başesgioğlu, 21 Eylül'deki sınavda ise 2 yıllık yüksek okul ve lise mezunlarının yarışacağını kaydetti.

YENİ MEMUR SAYISI 38 BİNİ BULACAK

Bu arada, Devlet Personel Başkanlığı yetkilileri, kamu kurum ve kuruluşlarında geçen yıl emeklilik, ölüm ve istifa gibi nedenlerle 30 bin civarında kadronun boşaldığını belirtti.

Yetkililer, 23 bin kişilik açıktan atamadan ayrı olarak, kuruluşların boşalan kadroların yerine de yüzde 50 sınırı ile 15 bin yeni memur alabileceğine dikkat çekti. Açıktan atama ve boşalan kadrolara yapılacak atamalarla birlikte yıl sonuna kadar kamuda yeni istihdam edilecek memur sayısının 38 bine ulaşabileceği vurgulandı.NEREYE, NE KADAR MEMUR ALINACAK?


KAMU KURULUŞLARI KADRO SAYISI

-------------------------------- ------------

Başbakanlık 70

Anayasa Mahkemesi 10

Yargıtay 20

Danıştay 20

Adalet Bakanlığı 2.500

Milli Savunma Bakanlığı 70

İçişleri Bakanlığı 1.500

Dışişleri Bakanlığı 100

Maliye Bakanlığı 550

Milli Eğitim Bakanlığı 10.000

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 150

Ulaştırma Bakanlığı 50

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 100

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 100

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 25

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 20

Kültür ve Turizm Bakanlığı 250

Çevre ve Orman Bakanlığı 100

Jandarma Genel Komutanlığı 120

Emniyet Genel Müdürlüğü 100

Diyanet İşleri Başkanlığı 750

Gümrük Müsteşarlığı 350

Gelir İdaresi Başkanlığı 700

Hazine Müsteşarlığı 20

DPT 20

Dış Ticaret Müsteşarlığı 20

TÜİK 15

DSİ Genel Müdürlüğü 100

Karayolları Genel Müdürlüğü 75

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 250

SHÇEK Genel Müdürlüğü 150

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı 70

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 100

Savunma Sanayi Müsteşarlığı 10

Yurtkur 100

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü 250

Devlet Opera ve Balesi G.M 28

Devlet Tiyatroları G.M 5

Orman Genel Müdürlüğü 50

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 50

İller Bankası 20

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 40

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü 100

Haber Kaynağı: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.