TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA BOŞANMA CİNAYET ŞİDDET OLMASIN

Türkiye İstatistik kurumuna göre: Evlenmeler azaldı, boşanmalar çoğaldı. Her gün televizyon ekranlarında cinayet, şiddet haberleri, film ve dizilerde gösterilmesi toplumun huzurunu bozmakta  boşanma ve şiddeti arttırmaktadır. Buna karşılık ılımlı, hoşgörülü, anlayışlı, sabırlı pozitif tutuma yönelik ilişkilerin verildiği rol modeller saldırganlığı azaltmaktadır.

*İyi olan her şeyi örnek alalım. Örnek gösterelim.

*Kötü olan hiç bir şeyi örnek almayalım, örnek göstermeyelim. 

“Bence Evlenmeden önce eşlerin ciddi bir eğitim sürecinden geçmesi gerekir. 

“Evlenen her aileye, Aile Bakanlığı tarafından aile üzerine yazılmış iletişim kitapları ve dergi hediye edilebilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Diyanet AİLE dergisi” çok güzel hazırlanmış. Her ailede bulunması, okunması gereken bir eser tavsiye ediyorum okuyun. 

Kalpler, Allah’ı anmakla Huzur Bulur. (Rad, 13/28)

Bir evde ne erkeğin dediği olsun, ne kadının dediği olsun, Allah’ın dediği olsun, herkes mutlu olsun.

Sevdiklerinize zaman ayırın, yoksa zaman sizi sevdiklerinizden ayırır.

*Eş ve çocuklarımız Allah’ın bize Hediyesi ve Emaneti. Onları güzel davranalım, onları üzmeyelim, onları güzel eğitelim. Kusurlarını yüzlerine vurup ayıplamayalım, Onları incitecek çirkin sözler  söylemeyelim.

Ailede herkes birbirine muhtaçtır. Ailemizin kıymetini bilelim. Eş ve çocuklarımız ettiğimiz duaların karşılığıdır bizlere. 

Hamt ve şükredelim. Allah şükredenleri mükâfatlandırır.

Kendinize, eşinize kıymet verin, onun sizin için ne kadar önemli olduğunun farkına varın ve bunu ona göstermekte cömert olun. Eşinize karşı affedici olun, eşinizle geçmişte yaşadığınız problemleri unutun hatırlatmayın.

* Aile mahremiyetine dikkat edin. Eşinizin ayıbını kusurunu başkalarına açma. Eşinizin aleyhinde konuşmayın, eşinizle yüz yüze konuşun. Ailenizle; birlikte sofraya oturun, aile büyüklerini ziyaret edin, hediyeleşin bu gibi güzel şeyler aile bağlarını sağlamlaştırır.

• Kendinizin ve eşinizin sevgi dilini keşfedin. Siz bir hediye ile mutlu oluyorken o sevildiğini hissetmek için sizinle baş başa birkaç saat geçirmeye ihtiyaç duyuyor olabilir.

• Her gün en az BEŞ dakika boyunca tüm dikkatinizi vererek, gözlerine bakarak, suçlamadan, yargılamadan, akıl vermeden dinleyin. Sadece dinleyin… Sabah uyandığınızda, 

gece uyumadan önce, evden çıkarken ve eve geldiğinizde Selâm verin birbirinize gülümseyin, sarılın Duâ edin.

• Kişilik ve prensip sahibi olmakla “Ben böyleyim, değişemem, işine gelirse!” tutumunu birbirine karıştırmayın. Sağlıklı sınırlar belirledikten sonra değişime, yenilenmeye ve en önemlisi uzlaşmaya açık olun. İsteseniz de istemeseniz de zaman zaten sizi yoğuracak, değiştirecektir; bu değişimin sizin ve ailenizin lehine olması elinizde.

“Hz Ömer (r.a) bir örnektir

Nasıl değişti bir araştırın”

• Evliliğinizi başkalarının evlilikleri ile kıyaslamayın.

*Evlilik Sevgi ve Saygı ile İnşa Edilir, Bakım ve Onarım ile Yaşatılır.

*Yani demem o ki, mutlu bir evlilik bizim hem hakkımız hem de sorumluluğumuzdur 

Aile, hayatı paylaşmak için kurulur. Evlilik hayatının ölünceye kadar devam etmesi asıldır. Sürekli bir hayat birliği  eşler için yegâne özlem olmalıdır.

Yuvalar kurulurken anlaşmazlık, geçimsizlik, ayrılma hiç akla gelmemelidir. ancak kimi zaman evlilikler çıkmaza girebilmektedir.

Sevgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Vesellem: Allah Katında en sevimsiz olan helal,  boşanmadır”  (İbn Mâce, Talak, 1) buyurmuştur.

Boşanma nihai bir çözüm değildir. Bazıları için mutsuz bir evlilikten çıkış olsa da neticede ailenin yıkımı demektir. Boşanmayla sorunlar bitmemekte, eşler ekonomik yönden sarsılmakta, ruhsal Psikolojik yönden Yara almakta, bu nedenle, boşanma, evlilik öncesi özgürlüğe tam bir dönüş veya kurtuluş değildir. Evliliği kurtarmak için eşler elinden geleni yapmalıdır. Yuvaları ile ilgili sorunları başkalarının etkisi altında kalmadan çözmelidirler. Dargınlık ve kırgınlık anlarında anlık kararlar verilmemelidir. Kırgınlıklar ve anlaşmazlıklar aklıselim biri ile değerlendirilmelidir. 

Bin bir zahmet ve emekle kurulan evliliklerin boşanma ile sonuçlanmaması için azami gayret gösterilmelidir.

“Yuva yıkanlar için iki ayrı Hadis-i Şerifi nakledelim:

* İki kişiye Allah lanet etmiştir: Karı-kocanın arasına girip onları ayırmaya çalışan ve Aralarını bozacak söz söyleyen ateştedir.

“Bir de Müslüman toplumun arasına nifak sokmak için dedi-kodu yapmaya çalışan kimse. (Hadis-i Şerif)

“Fitne Adam Öldürmekten daha büyük günahtır. (Bakara Süresi,191. Ayet)

Laf Taşıyan birisine şöyle deyiniz;  Tesbih Taşı, Laf Taşıma. 

* Dinimizin bize öğrettiği Saygı sabır, tahammül, hoşgörü ve sevgi” her zor kapının açılmasının anahtarları olduğu gibi, evlerin mutluluğunun da en önemli reçetesidir.

*Evlilikte çocuk sevgiye,

*Erkek övgüye,

*Kadın ilgiye ihtiyaç duyar.

*Evlilik fedakârlık ister.

*Huzur İslam’da.

*Huzur Nikah’da.

*Nikah’ta keramet var, Nikahsızlıkta felaket var. *Evlilik Allah’ın emri,   Evlilikten kaçış yok.

*Allah; (Celle Celâlühü)  Herkese Hayırlı Eş, Hayırlı İş, Hayırlı Evlat nasip etsin.

*Allah; herkese sağlık, sıhhat ve aile huzuru versin.  (AMİN)

*Evimiz ve ailemiz bizim Cennetimizdir.

Rabbim bizi ailemizle Cennet’te de beraber eylesin. Rabbim evlerimize huzur ömrümüze bereket versin. Allah’ım Bizi hiç kimsenin Eline, Diline, düşürme Senden başkasına muhtaç etme. 

*Allah’ım hiç kimseyi eşinden, işinden, aşından çoluğundan çocuğundan mahrum etme.

*Allah’ım yuvalar yıkılmasın, çocuklar öksüz yetim kalmasın. Gençlerimiz kötü alışkanlıklar kurbanı olmasın. Allah’ım; ülkemizin kanayan yarası olan, milletimizin içini sızlatan,

Boşanmalar, cinayetler, şiddet olmasın. Şiddet dilde başlar. Aile içi şiddet değil,

Aile içi sevgi saygı sabır sadakat hoşgörü muhabbet olsun. Evlerimiz huzurla dolsun. 

“Ey anneler-babalar, çoluk çocuk, garip kalıp boynunu bükmesin. Sönmesin ocaklar. Yıkılmasın yuvalar, Kapansın artık gönüllerdeki yaralar, fitne ve fesadın yerini alsın dualar” 

Sevelim sevilelim Bu dünya fani kimseye kalmaz. Allah’ın Affı rahmeti merhameti bereketi Hidayeti üzerimize olsun. Allah’u Teâlâ hepimizden razı olsun.  Allah’ım Bu güzel bilgilerden Faydalanmayı Bana ve Her Müslüman’a nasip et. (Âmîn)

“Lütfen Beğenip Paylaşalım, Daha Çok İnsana Ulaşalım.

Bu yazı toplam 8544 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.