• BIST 1.329
  • Altın 449,266
  • Dolar 7,8115
  • Euro 9,3377
  • Ankara : -3 °C
  • İstanbul : 5 °C
  • İzmir : 7 °C
  • Trabzon : 8 °C
  • Antlaya : 0 °C

STRES NEDİR VE ÇARESİ NE OLMALIDIR.

10.09.2012 18:01
Emekli Müftü Abdurrahim Somuncu

Emekli Müftü Abdurrahim Somuncu

 

 

 

         

     Stres, zihinsel ve   psikolojik, bir hastalıktır. Bu konudaki bilginlerin görüşüne göre, strestin belirtileri şöyle sıralanmaktadır. Hayata karşı ilgisizlik, sabırsızlık, sinirlenme, uykusuzluk, sürekli alınganlık, hastalık korkusu, baş ağrısı, hazımsızlık… Olarak tarif edilmektedir.

      Bazı olaylar bizim istediğimiz gibi gitmeye bilmektedir. Geziye giderken arabanın bozulması, tarlana ektiğin ekenekten arzu ettiğin şekilde mahsulün elde edilmemesi, pikniğe gittiğinde yağmurun yağması gibi olaylar karşısında sabırlı ve metanetli olunması,  ruhi ve manevi sıkıntıya maruz kalmadan kısmet ve nasıp böyle imiş diye bilmektir.

          Varlık âleminde her şey denge içerisinde cereyan etmektedir. Gece gündüz, acı tatlı, soğuk sıcak, canlı cansız, ilkbahar sonbahar, yaz kış, erkek ve kadın… Olmak üzere Allah (cc) her şeyi bir nizam ve intizam içerisinde yaratmıştır.

     Bazı olaylar insanın iradesi dışında cereyan etmektedir. kur’an-ı kerim kamer süresi ayet 49 da “ Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” beyanı yer almaktadır. İnsana düşen görev, iradesine sahip olması ve kadere rıza göstermesidir.  Kadere rıza muslimanın imanının gereğidir. İbrahim hakkı hazretleri “Hak şerleri hayr eyler zannetme ki gayr eyler. Arif anı seyr eyler Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.” Demektedir.

       Kadere rıza göstermemek ve isyan etmek ise küfürdür. Biz gönlümüze göre yaşamak ve bir dünya hayatı istiyoruz. Bizler olana razı olmalıyız ki, derdimiz bir iken bin olmasın. Müslimanın ümitsizliğe kapılmaması olaylar karşısında isyan etmeden sabır ve metanetli olması dinimizin emridir. Cenab’ı hakkın yarattığı her şeyde hikmet ve maslahatlar vardır. “Efalullah’ı mualleletün bil hikemi vel mesalih” bu nedenle, bazı insanlara Cenab-ı Hak hiç evlat vermemiş, bazısına kız evladı vermiş, erkek evladı vermemiş, bazısına da hem erkek ve kız çocuğu ver miştir. Burada kula düşen stres’e kapılmadan kadere rıza göstermesidir. İşte huzur buradadır. Amentüdeki imanın 6 şartından biriside kadere imandır. Kadere rıza gösteren insanda stres olmaz.

      Bir takım olayları da Allah (cc) bizim irademiz doğrultunda yaratmaktadır. Örnek: bir kimse malının zekâtını tam verdiğinde malın artıracağını sebe süresi ayet 39 da bildirmektedir. Hadisi şerifte de bir kimse”sadakasını verdiğinde ise rahat bir hayat yaşayacağı yer almaktadır.

      Yine bir örnek vermek isterim. Ağaçlı ve ormanlık alanlarda daha çok yağmurların yağdığı ve kuraklığın olmadığını görmekteyiz. Bu konuda Peygamber efendimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde “Kıyametin kopmasına bir saat kalsa, elinde de bir fidan olsa onu hemen dik” buyurmaktadır. Olumsuz Sebeplerin bir kısmını da, kendimizde aramalıyız.

     Biz Müslümanlar strese yer vermemek için dünyanın bir takım sıkıntıları yanında, güzel taraflarına bakalım. İyi bir hayat yaşamaya çalışalım. Dinimizde ölüme giderken düğüne gider gibi olmalıyız diyen Mevlana bir sözünde “Ey dostlarım benim ölüm günüm, düğün günümdür” diyor. Buna biz  “Şeb-i arus” diyoruz.Müslüman harbe giderken de ölürsem şehit,kalırsam gazi inancında dır.Burada yine ümitsizlik ve stres’e yer yoktur.Bizi getiren götürüyor,inancı yer almaktadır.Ruh sağlığımızı koruyalım ki, rahat bir yaşam içinde olalım.Esbabına tevessul edelim.Gerisindede gemimizi Allah’ın tevekkul limanına bağlayalım.Allah’a emanet olunuz.                                                                                                                                                           

                      

                                            

Bu yazı toplam 2043 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ABDURRAHİM SOMUNCU
05 Ocak 2013 Cumartesi 11:08
Ahmet İsimli Okuyucuma Cevap
FAİZ MALI EKSİLTİR, ZEKÂT İSE ÇOGALTIR.

1- Faizin malı eksilttiği, zekâtın ise malı çoğalttığı konusunda, Elmalılı Hamdi yazırın “Hak dini kuran dili” adlı 9 cilt tefsirinin 2.cildinde yer alan“BAKARA SÜRESİ” 275 ve 276. ayetlerinin tefsirine, bakıldığında, sorunuzun cevabı geniş bir şekilde verilmiş olacaktır.
2- (Bakara Suresi, [2:261])ayetinde mealen şöyle yer almaktadır. “Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan, bir tohum gibidir. Allah dilediğine kat kat verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.” Bu ayetler zekâtın malı artırdığı faizin ise eksilttiğini göstermektedir.
3- bu konu, Kur’anda Tevbe Suresi, [9:103]) ayetinde şöyle yer almaktadır. “Onların mallarından sadaka(zekât) al; bununla onları (günahlardan) temizlersin, onları arıtıp yüceltirsin. Ve onlar için dua et. Çünkü senin duan onlar için sükûnettir (onları yatıştırır). Allah işitendir, bilendir.”
4- İbni kesir tefsirinde Bakara süresi 275 ve 276 cı ayetlerine bakıldığında daha genişçe bu konuda bilgiye yer verilmektedir.
5-Sebe süresi ayet 29da “Deki: Rabbim, kullarından dilediğine bol rızık verir ve (dilediğinden de)kısar. Siz hayra ne harcansanız Allah onun yerine başkasını verir. O rızık verenlerin en hayırlısıdır”. Buyrulmaktadır. Netice itibariyle zekât malı artırdığı faiz ise malın bereketini giderdiği bu ayetlerin muhtevasında yer almaktadır. Allah’a emanet olunuz.
Abdurrahim SOMUNCU
Emekli Müftü
ahmet
23 Eylül 2012 Pazar 15:51
Zekat ekksiltir faiz malı çoğaltırmı?
Zekat nasıl malı ziyadeleştirir aslında bakıldığında malı eksiltmiyor mu?
Faiz nasıl oluyda malı eksiltiyor.?

bakıldığında biri çoğaltıyor diğeri eksiltiriyor.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim