Şuayip Yaman       Görünen Köy

Şuayip Yaman Görünen Köy

RÖGAR KAPAKLARI TEHLİKE ARZEDİYOR...

İlçemiz cadde ve sokaklarında bilinçsiz yapılan rögar kapakları, trafik kazalarına davetiye çıkarıyor. Yollara gelişigüzel yerleştirilen rögar kapakları sebebiyle zaman zaman ufak tefek maddi hasara neden olan trafik kazaları oluyor. Önlem alınmazsa Allah esirgesin ileride can kaybı da olabilir...   

 

Ankara Bulvarı i üzerinde yerinden oynamış rögar kapakları var. Üzerinden araç geçtiğinde korkunç ses çıkıyor. Allah esirgesin bir de kapağın çıkıp savrulduğunu düşünün...

 

Yine Çubuk Şehir Stadı’nın İmam Hatip Caddesi’nde rögar kapakları yol seviyesinden yüksekte veya alçakta...

 

Keza Cumhuriyet Mahallesi Çardak sokaktaki rögar, Başak Sokak’taki Telekom kapakları ile bazı sokaklardaki kanalizasyon kapakları oynak, kot üzerinde veya altında kalıyor. Buralara her an bir araç düşebilir ve aracın lastiği yarılabilir veya patlayabilir...  

 

Örnekleri çoğaltmak mümkün... Sizlerin de oturduğu sokaklarda bunlara benzer manzaralara rastlıyorsunuzdur.

 

Kapaklar üzerinden her araç geçişinde ses yapıyor. Çevrede oturanlar, “Bu kapak yüzünden uyku uyuyamaz olduk. Sıkıştırsınlar da rahatlayalım” diyorlar.

 Kazalar sonucunda, araçta maddi hasar meydana gelebiliyor.

 

Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak kotta olmasının sürücülere büyük masraflar açabiliyor. Yeni kazalara sebep olmaması için rögar kapakları, yol kaplama seviyesine yükseltilmelidir.

 

Ana arterlerindeki düzensiz rögar kapakları sürücüleri endişelendiriyor. Rögar kapaklarının kazaya sebep olduğunu ifade eden vatandaşlar, yetkililerden konuya el atmalarını bekliyorlar.

 

Araç trafiğinin yoğun olduğu cadde ve bulvarda bulunan seviyesi düşük rögar kapakları ve çukurlar, sürücülerin korkulu rüyası haline gelmeye başladı.

 

Seviyesi düşük rögar kapaklarından  kaçmak için aniden direksiyonu kıran sürücüler, kaza yapma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

 

İlçenin en İşlek caddelerinde özellikle Ankara Bulvarı üzerinde özellikle Hastane’den sonra başlayan yolda sürücüler aşırı sürat yüzünden büyük tehlikeler atlatıyor. Asfalt seviyesinden düşük kalan ve köstebek yuvasını andıran rögar çukurları ile araç sürüşünün güvensizleşmesinin başında kentin bulvar ve caddeleri üzerindeki rögar kapaklarının yenilenen asfaltın aşağısında veya yükseğinde kalması ve asfalt kodlarına getirilmemesi geliyor.

 

Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olmaması seyahat konforunu bozan bir lüks değildir.

 

Rögar çukurları araç sürücüleri ile beraber hem yolcuları hem de tüm yaya vatandaşlarımızı tehlikeye sokan bir durumdur. Yol kaplama seviyesinden alçak kotta olan rögar kapaklarına çarpan araçların lastiklerinin patladığı, jantlarının hasar gördüğü, ön düzen ve süspansiyon sistemlerinin bozulduğu, sürücülerin direksiyon hâkimiyetinin kaybetmesine neden olduğu herkesçe bilinmektedir. Rögar kapakları yüzünden araçlar kontrolden çıkmakta, trafik kazaları yaşanabilmektedir.

 

Rögar çukurları ve engebeler, kazalara neden olan kesin yol kusurları kapsamında kabul edilmektedir. Rögar kapakları sebebiyle kaza yapan sürücüler, hukuki ve cezai müeyyidelerin uygulanması için haklarını aramalıdır..

 

İlçedeki araçlara en çok zarar veren yol kusurlarının başında rögar çukurları geliyor. Yüksek veya alçak kottaki rögar kapakları, sürücüler için büyük masraflar açmaktadır. Hasar gören araçların ömürleri kısalmakta, bu da hem ülke ekonomisine hem de araç sahiplerine değer kaybettirmektedir. O yüzden bunların yol kaplaması seviyesinde olması için sorumlu kuruluşların özen göstermeleri gerekmektedir.

 

 Düzensiz rögar kapakları nedeniyle birkaç kez otomobilinin lastiklerini yenilemek zorunda kalan vatandaşlarımız konuyla ilgili bir çalışmanın olması beklentisi içersindedirler. Vatandaşlarımızca rögar kapaklarının asfalt koduna getirilmesi konusunda yetkililerin de artık rahatsız olması gerekliliği beklentisi oluşmaktadır.

 

Bir rögar kapağı yüzünden mal ve can kayıpları oluşmadan bir çözüm bulunması beklentisi içerisindedirler. Ayrıca, rögar kapaklarının kuralına uygun yapılmaması nedeniyle hem gürültü kirliliği devam ediyor, hem de trafik güvenliği için tehdit olmaya devam ediyor.

 

Tüm gelişmiş şehirlerde atık su tesisatlarının galeri içinde yer alındığı, bunun arıza anında yolların tekrar kazılmasına engel olması ve rögar kapaklarının gelişigüzel yer almaması açısından önemli olduğu aşikârdır.

 

Yapım hatalarından dolayı yollarımızı köstebek yuvası haline getiren rögar kapakları, bir galeri sistemi düşünülerek yapılmış olsaydı, bu tür aksaklıklar olmayacaktı. Yenilenen asfaltlarımız ile tabii ki galeri sistemine geçilmesi bugünden yarına halledilebilecek bir konu değildir.

 

 Ancak yapımına yeni başlanacak yollarda bu yönteme başvurulması zaman içinde soruna çözüm olacaktır. Altyapı kurumları altyapılarında belli bir kurala bağlı kalmaksızın kurumlarına en kolay gelen yerden, hatta yolların ortasından  rögar geçirmeye devam ettikleri sürece, rögarlarını yapım şartlarına uygun yapmadıkları ve rögar kapaklarını asfalt üst kotuna sıfırlayamadıkları sürece, Kuşadası’nın yeni yapılmış yolları Türkiye’deki şehirler içerisinde en kötü yollar olmaya devam edecektir.

 

Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olmaması seyahat konforunu bozan ve araç yönetimini tehlikeye sokan bir durum. Yol kaplama seviyesinden aşağı ve yukarı kotta olan rögar kapaklarına çarpan araçların lastiklerinin patlıyor, jantlar hasar görüyor, ön sistem ve süspansiyon sistemleri bozuluyor. Rögar kapaklarının, yollarda bilinçsiz yapılması bu gerekçelerden dolayı kazalara sebep olurken, araçlarda da maddi hasara neden oluyor.

 

İlçenin cadde ve sokaklarındaki rögar kapakları kontrol edilerek bozuk olanların tamir edilmesi gerekir. Yoksa telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir...

 

Araç sahipleri mağdur oluyor

 

Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak kotta olmasının sürücülere büyük masraflar açabiliyor. Bu kapakların bilinçsizce yapılmasından dolay hasar gören araçların ekonomik ömürlerinden çok değer kayıpları olmaktadır. Hasar gören araçların ikinci el fiyatları düşmektedir. Bu da hiç hasarı olmayan ama sırf rögar kapağı yüzünden aracı zarar gören vatandaşımızı mağdur etmektedir.

 

Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olması için yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşların bu duruma özen göstermeleri gerekmektedir. Kamuoyunun bu konuda baskı grupları oluşturarak ilgilileri ve yetkilileri zorlamalıdır. Rögar kapaklarına bağlı olarak kaza yapan kişiler hukuki ve cezai müeyyidelerin uygulaması için haklarını aramalıdır" diye konuştu.

 

Telefon hatlarının geçtiği kapakların bir kenarı boşlukta...

 

Cumhuriyet Mahallesi Başak Sokak da Telekom hatlarının geçtiği kapak ile yine aynı sokakta ASKİ’ye ait bir kanalizasyon kapağının boşlukta durduğu vatandaşların buradan geçerken takıldığı gözlenirken, burada oturan veya geçen vatandaşlar bunun düzeltilmesini istiyorlar.

 

Bir vatandaş da, “Yetkililer buralardan geçerken hiç mi görmüyorlar. Yağmur yağdığı zaman buralar su doluyor, bir an önce yapılmasını ve yetkililerin bu durumu görmesi gerekir. Buradaki bir kapak Telekom’a ait, yolların yapılması belediyeye ait. Her iki kurumda görevini yerine getirmeli.” dedi.

 

Yine Cumhuriyet Mahallesi Sancaktar (2) Sokak ile Zekai Gökşin Sokağın birleştiği yerdeki ASKİ’ye ait kapağın bir kenarı da boşlukta...

 
Bu yoldan geçen bir vatandaş da, ‘Buralardan geçerken rahatsız oluyoruz. Ayağımız takıldığı anda sıkıntı yaşıyoruz. Yetkililer ile belediye bu sıkıntıyı ortadan kaldırsın” dedi.


Ve yine Başak Sokak ile Çeri Sokağın kesiştiği yolun karşısındaki ızgaranın kenarı boşlukta...

 

Örnekleri çoğaltmak mümkün...

 

Avrupa çok hassas

 

Yurt dışında rögar kapakları konusunda çok hassas davranılıyor.

 

Avrupa ülkelerinde rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde tutulmasına büyük özen gösterilmektedir. Nadiren gayri nizami rögar kapaklarına rastlanılmaktadır. Rögar kapaklarının yol kaplaması üzerinde olması kabul edilebilir bir durumdur. Yeter ki nizami olsun. Rögar kapakları nizami değilse, araçlara verdiği zararlar ve trafik kazaları nedeniyle ekonomiye zarar vermektedir.

 

Bazı cadde ve sokaklar köstebek yuvası gibi...

 

İlçe de bazı cadde ve sokaklar köstebek yuvasına dönmüş durumda.. Cadde ve sokakları köstebek yuvasına dönen vatandaşlar yollarının yapılmamasına
büyük tepki gösteriyorlar.

 

Bakımsızlıktan delik-deşik içindeki cadde ve sokaklarda, son yağışlardan sonra ise çukurlar daha artarak araç sahiplerini güç durumda bırakabilir...


Bozuk yollara araç sahiplerinin tepkisi ise daha fazla oluyor. Araç sahipleri, şehir içi yollarının çok bozuk olması nedeniyle, tamir parası vermekten bıktıklarını belirterek bozuk yolların bir an önce bakımının yapılmasını istiyorlar.

 

Belediye yollardaki kapakları arada bir kontrol edemez mi? Ederse “lüks” bir hizmet mi yapmış olur?

rogar-tile.jpgrogar1-tile.jpgrogar2-tile.jpg

Bu yazı toplam 5243 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum