Rıza Ayhan Nihayet Gazi Rektörü

Rıza Ayhan Nihayet Gazi Rektörü

Brokraside Çubuk'un ağırlığı artıyor.Yargıtay Başkanlığına Hasan Gerçeker'in seçilmesinden sonra şimdi de Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr.Rıza Ayhan seçildi.

Değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Rıza AYHAN yeniden Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne seçilmiş olup dün görevi Kadri YAMAÇ'tan devraldı.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü"ne atanan Prof. Dr. Rıza Ayhan, görevi Prof. Dr. Kadri Yamaç"tan devraldı.
Daha önce de bu görevi başarıyla yapmış olan Ayhan, törene gelişinde öğretim üyelerinin alkışlarıyla karşılandı ve başından gül yaprakları döküldü.

Gazi"de devir teslim
Gazi Üniversitesi"nde rektörlük görevini Prof. Kadri Yamaç"tan devralan Prof. Rıza Ayhan “Üniversitemiz ilkeli bir kurumdur. Bana verilen bu bayrağı onurla taşıyacağım” dedi.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü"ne atanan Prof. Dr. Rıza Ayhan, görevi Prof. Dr. Kadri Yamaç"tan devraldı. Ayhan"ın rektörlük görevine atanması dolayısıyla devir teslim töreni düzenlendi. Törende konuşan eski rektör Prof. Kadri Yamaç, “Üniversitemiz sizin de daha önce yöneticilik yaptığınız bir kurum. Mustafa Kemal Atatürk tarafından çağdaş, demokrat, laik, aydınlanmacı bireyler yetiştirmek üzere kurulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti"nin bu anlamda en önemli isimlerini her alanda yetiştirmiş çok büyük bir kurum. Biz de yönetimde bulunduğumuz 4 yıl içerisinde kurumun özelliklerine yakışır şekilde hizmet etmeye çalıştık, elimizden geleni yaptık” dedi.

Görev bilinci
Atatürk"ün Gazi Üniversitesi"nin ilk temelini attığında Anadolu"nun aydınlatılmasının bilimle, eğitim-öğretimle olacağını tespit ettiğini söyleyen Prof. Rıza Ayhan da, Gazi Üniversitesi"nin 1926 yılından beri bu bayrağı hiç düşmeden taşıma başarısını gösterdiğini kaydetti. Ayhan, şöyle konuştu: “Gazi Üniversitesi kişilere bağlı değildir, bir kurumdur, bir ilkedir. Bu ilkeye geçtiğimiz yıllarda nasıl sahip çıkmışsak bundan sonra da sahip çıkacaktır. Biz idareciler, rektörler sadece temsil vazifemizi yerine getiririz. Temsil vazifesini yerine getirirken Gazi Üniversitesinin kuruluş ilkelerinin mutlaka nazara alınması lazım. Daha evvel görev yaptığım o süreç içinde Gazi Üniversitesi"nin bu misyonunu hiç unutmadım, bundan sonra da unutmayacağım.” (AA)

Eski rektör Yamaç"a teşekkür etti
Rektörlük binasına gelen Prof. Rıza Ayhan, eski rektör Prof. Kadri Yamaç"tan görevi devraldı. Yamaç, yaptığı konuşmada, “Gelecekte kurumu çok daha iyi yerlere götüreceğinizden eminim” dedi. Yamaç, konuşmanın ardından Ayhan"a bir demet çiçek sundu. Prof. Ayhan da Yamaç"a teşekkür etti.

Prof.Dr.Rıza Ayhan Kimdir.

Prof. Dr. Rıza Ayhan Ankara Çubuk Sirkeli Karaköy 1953 doğumludur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1975 yılında bitirmiştir. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde Ticaret Hukuku asistanı olarak akademik çalışmalarına başlayan Ayhan, 1985 yılında doktorasını tamamlamış, aynı yıl Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Ticaret Hukuku yardımcı Doçentliği görevi ile Öğretim üyerliğine yükselmiştir. Bu fakültenin kuruluşunda bir grup arkadaşı ile birlikte önemli roller üslenen Ayhan 1988 yılında Ticaret Hukuku doçenti olmuş ve 1994 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Profesör olmuştur.

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinin açılışı ile birlikte bu fakültenin de kuruluşunda önceki tecrübesinden, istifade edilmiştir. Bir süre Merkez Bankası Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Prof. Dr. Rıza Ayhan 2000 Temmuzunda yapılan Gazi Üniversitesi Rektörlüğü seçiminde Üniversite öğretim üyelerinin büyük çoğunluğu ile bu göre layık bulunmuş, 2000-2004 yılları arasında bu görevi gerçekleştirmiştir.

Ağustos 2008'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne tekrar atanmıştır.

Rıza Ayhan evli ve dört çocuk babasıdır.

İdari Görevler
 

1985-1988 Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı

1985-1989 Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı

1987-1989 Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı

1996-1997 Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği

1996-1997 Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Fakülte Kurulu Üyeliği

1997-1998 Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Bşk.

1990-1997 Şekerbank T.A.Ş.Hukuk Müşaviri

1997-2000 T.C.Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği (Banka Meclis Üyesi)

2000-2004 Gazi Üniversitesi Rektörü

2001-2002 Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı

2001-2005 Başbakanlık Gençlik ve Spor Müdürlüğü Üniversite Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği

2001- 2008 Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği

2001-2005 Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı

2001- 2008 Türk Standartları Enstitüsü Genel Kurul Üyeliği


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum