Öğretmenler İçin Tatil Yapmak Hayal!

Öğretmenler İçin Tatil Yapmak Hayal!

Türk Eğitim-Sen'in yaptığı anketten öğretmenlerin sadece yüzde 16'sının turistik yörelerde tatil yaptığı ortaya çıktı. 'Eğitimcilerin Tatil Eğilimi' konulu ankete göre, öğretmenlerin büyük çoğunluğu tatilini ya evinde ya da memleketinde geçiriyor.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlerin 1 Temmuz itibarıyla yaz tatiline çıkacağını belirterek, "Yüklü tatil masrafı ile baş edemeyen eğitimciler, çocuklarını tatilden mecburi olarak mahrum bırakıyor. Öğretmenlerin bir kısmı tatili ya evinde ya da memleketinde geçirecek, bir kısmı ise tatilde de ek iş yapacak." diyor.

Koncuk'un dün sonuçlarını açıkladığı ankete Türkiye genelinde 2 bin 123 eğitim çalışanı katıldı. Buna göre öğretmenlerin yüzde 65,7'si 300-500 YTL arasında, yüzde 11,3'ü 800-bin YTL, yüzde 10,7'si 500-800 YTL, yüzde 6,7'si ise bin-bin 500 YTL arasında tatil bütçesi ayırıyor. Eğitim çalışanları arasında tatile bin 500-2 bin YTL arasında bütçe ayıranların oranı sadece yüzde 3,5 iken, yüzde 2'si 2 bin YTL'den daha fazla bütçe ayırdığını belirtiyor. Hiç tatile gitmeyen öğretmenlerin oranı ise yüzde 43,4.

Öğretmenler, tatil masraflarını genelde kredi kartına taksit yaptırarak finanse ediyor. Eğitimcilerin yüzde 50,7'si tatil masraflarını kredi kartına taksit yaptırarak, yüzde 34,9'u biriktirdiği parayı harcayarak, yüzde 8,7'si ise borç alarak ödüyor. Yüzde 67,6'sı otelin ekonomik olmasını isterken, yüzde 13,9'u otelin hizmet ve kalitesinin, yüzde 10,5'i temiz, bakımlı olmasının, yüzde 5,2'si konfor ve rahatlığının ön planda olduğunu belirtiyor. Ankette yöneltilen "Tatil, sizin için ne ifade ediyor?" sorusunu eğitimcilerin yüzde 33'ü 'yoğun çalışma temposunu bırakıp, stres atmak', yüzde 29'u 'ailesiyle zaman geçirmek', yüzde 16'sı 'dinlenmek', yüzde 6'sı 'gezmek, eğlenmek' ve yüzde 15'i 'ek iş yapmak' şeklinde cevaplıyor. Ankete katılanların yüzde 34'ü ise okullar tatil olduğunda ek iş yaptığını kaydediyor. Ek iş yaptığını ifade eden eğitimcilerin yüzde 60'ı 'her türlü işi yaptığını', yüzde 13'ü özel ders verdiğini, yüzde 11'i tesisatçılık, boya, badana, tamirat ve bahçe işleri, yüzde 4'ü taksicilik, yüzde 4'ü pazarcılık, yüzde 3'ü işportacılık, yüzde 3'ü nakliyatçılık, yüzde 2'si ise garsonluk yaptığını belirtti. Ankara, Cihan

 ZAMAN GAZETESİ


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum