• BIST 1.335
  • Altın 462,675
  • Dolar 7,9395
  • Euro 9,4743
  • Ankara : -3 °C
  • İstanbul : 9 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Trabzon : 10 °C
  • Antlaya : 0 °C

Kur'an'ı Kerim'de Kadın Hakları

08.03.2008 09:14
Kuranı Kerimde Kadın Hakları
İnternethaber yazarı Aylin Gürel'den kadın hakları savunucuları'na tokat gibi cevap"Kadın Hakları 1400 yıl önce verildi".

Sadece Türk toplumunda değil, dünyanın neresine giderseniz gidin, kadınlar hep 2.sınıf muameleyle karşılaşır, dayak atılır, hor görülür. Kadına neden bu şekilde davranıldığını MAO, Kadınlar ve Türban başlıklı yazımda izah etmiştim. Materyalist dünya görüşünde erkek egemen bir toplum hakimdir ve kadın değersiz bir varlıktır.
Oysa bilinenin aksine bizim dinimiz kadına çok büyük değer ve önem verir. Allah kadınların toplum içerisinde korunup kollanmalarını, onlara saygı ve sevgi gösterilmesi gerektiğini Kuran ayetleri ile bizlere bildirmiştir. Elbette fiziksel anlamda kadın ve erkek arasında fark vardır, ancak bu fark kadını erkekten geri planda bırakılması için asla bir sebep sayılamaz. Yüce Allah kadını ve erkeği eşit tutmuş ve tek farkın “takva” yani “Allah korkusu” olduğunu bize öğretmiştir.
Kur'an ahlakı kadın-erkek, genç-yaşlı, zengin-fakir ayrımı gözetmeksizin tüm insanlara karşı adaletli, hoşgörülü, merhametli ve yardımsever bir tavır içerisinde olmayı gerektirir
Bakın kadınlara verilen değerle ilgili Kur'an-ı Kerim"den sadece birkaç örnek vermek istiyorum:
Anneye verilen değer
Bizi 9 ay karnında taşıyan ve büyük özveriyle büyüten annelerimize karşı hürmetkar ve iyilikle davranmamızı Yüce Allah pek çok ayetinde emreder. Bu ayetlerden biri şöyledir:
"Biz insana, 'anne ve babasına' iyilikle davranmasını tavsiye ettik... (Ahkaf Suresi, 15)"
Evlilik Hayatında Kadına Verilen Değer
"Onda 'sükun bulup durulmanız' için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır." (Rum Suresi, 21)
Dikkat ederseniz Allah bu ayetle evlilikte 'sevgi ve merhamet' kavramlarının önemini vurgulamıştır. Allah"a inanan eşler birbirlerine bu güzel ahlakı gösterdiklerinde hiçbir şekilde evlilik sorunları çıkmaz, huzurlu ve mutlu bir hayat sürerler. Bunun yanı sıra, Peygamberimiz (sav) Veda Hutbesi'nde; "Kadınlar size Allah'ın bir emanetidir." şeklinde buyurarak, kadınlara karşı nasıl bir ihtimam içerisinde olunması gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır.
Kur'an'da Kadınların Koruma Altına Alınması
· Allah Kur'an'ın "Kadınları boşadığınızda, bekleme sürelerini tamamlamışlarsa, onları ya güzellikle tutun ya da güzellikle bırakın..." (Bakara Suresi, 231) ayetiyle, insanlara boşandıkları eşlerini güzellikle bırakmalarını bildirmiştir.

· Allah Kur'an'da, boşanan kadının geçimini sağlaması amacıyla, maddi açıdan güvence altına alınmasının, Kendisi'nden korkup sakınan her mümin erkeğin üzerine bir yükümlülük olduğunu bildirmiştir:

(Kocası tarafından) Boşanan (kadın)ların maruf (meşru) bir tarzda yararlanma (ve geçim pay)ları vardır. Bu, sakınanlar üzerinde bir hak (borç) tır. (Bakara Suresi, 241)
· Allah Kur'an'ın "Ey iman edenler, kadınlara zorla mirasçı olmaya kalkışmanız helal değildir. Apaçık olan 'çirkin bir hayasızlık' yapmadıkları sürece, onlara verdiklerinizin bir kısmını gidermeniz (kendinize almanız) için onlara baskı yapmanız da (helal değildir.) Onlarla güzellikle geçinin..." (Nisa Suresi, 19) ayetiyle, kadına zorla mirasçı olunmaması konusunu hatırlatmıştır.
SON SÖZ:
KADIN HAKLARI 8 MART 1957"DE VERİLMİŞTİR. OYSA YÜCE ALLAH KADINLARIN HAKLARINI 1400 YIL EVVEL BİZLERE KİTABIMIZDA BİLDİRMİŞTİR.
İnternethaber:Aylin Gürel

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
isa
25 Şubat 2012 Cumartesi 22:08
kadın hakları
Kadına şiddete ceza artırımı ilkel çözüm

"Kadına şiddet" kelimesi medyada o kadar çok kullanılıyor ki sinek öldürmek için bir erkek elini kaldırsa kadınlar "şiddet gördüm" diye polise gidecek kıvama gelmek üzereler.

Arkadaşımın küçük oğlu evlerinde misafir olan babaanne ve büyükbabasının tartışmalarına bakıp koşarak annesine gelmiş "Bu ne ya... Evimizi şiddet evine çevirdiler." diye şikayet ediyormuş.

Alışveriş yapıyorum, on dört yaşlarında erkek çocuğu satıcı kadınla konuşuyor: Delikanlı:

"Dün babamdan dayak yedim" dedi. Yaşlıca olan tezgahtar kadın: "Baban sana şiddet mi uyguluyor? Benim babam da bana şiddet uygulardı." dedi. Şiddet derken, ne demek istiyorsunuz? diye konuşmalarının arasına girdim. Tezgahtar kadın "Yaramazlık yaptığımda vururdu." dedi. Peki siz çocuğunuza hiç vurmadınız mı? diye sordum. Biraz mahcup "Benim de oğluma dayak attığım oldu." dedi. "Peki kendi yaptığınızı niye şiddet diye tanımlamıyorsunuz?

Bir kaç ay önce tanıdığım bir hanım aradı. Eşiyle kavga etmişler, karşılıklı hakaret, küfür kıyamet, kocası da bir kaç tane vurmuş. Sabah komşusuna anlatmış. Komşusu "İlla karakola git, dayak yedim diye tutanak tuttur." demiş. O da beni aramış "Ne yapayım?" diye.

"Kocandan boşanmak istiyor musun?" diye sordum. "Hayır" dedi. "Tutanağı ne yapacaksın o zaman?" dedim."Bir gün boşanırsam elimde olsun" dedi. "Peki kocan sana kızmayacak mı, karakola gittin diye akşam aranız daha kötü olmayacak mı? diye sordum. "Onun haberi olmayacak, ona demeyeceğim" dedi saf saf. "Haberi olmaz olur mu? Sen karakola gidince polis kocanı çağırmaz mı? Bu kadına sen mi vurdun demez mi? Belki seni başka biri dövdü, iftira atıyorsun. Polis sadece senin sözüne inanır mı?" Çok şaşırdı, polisin kocasını karakola çağıracağını hiç düşünmemiş. "Gitmeyim o zaman, karakola gittiğimi duyarsa, boşar beni kesin." dedi.

Başka bir örnek daha. On beş yıllık evli hanım, güzel bir evliliği var, karı koca birbirlerini çok seviyorlar. Erkek bir kez eşine elini kaldırmamış; fakat geçen aylarda ciddi bir tartışma yaşıyorlar ve erkek öfkesine hakim olamayıp vuruyor karısına. Sabah eve polisler geliyor, kadın çantayı çocuğu almış, kocası gitmesine engel olmasın diye de polis çağırmış, polis eşliğinde gidiyor. Şimdi babasının evinde polis çağırdığına çok pişman; fakat kocası affetmiyor. Lojmanda oturuyorlar, kocası "Beni bütün iş yeri arkadaşlarıma rezil ettin, bu evlilik biter." diyor.

Eskiden hiç bir kadın böyle bir durum için polis çağırmazdı. Kadın biliyor ki kocası kötü bir adam değil, ona zarar verecek biri de değil. On beş yıldan beri birbirinizi severken iyiydi de bir gün öfkesine hakim olamadı diye mi bütün bunlar. Erkeğin yaptığı yanlış, karısına vurmasını onaylamıyorum; fakat kadının yaptığı da hiç doğru bir şey değil. Zaten çok pişman.

Arkadaşım anlatıyor: Komşusu "Kocam bana dayak attı eve yaklaşmasın" diye şikayet etmiş kocasını. "Bir hafta polisler kapıda bekledi, adamı eve yaklaştırmadılar, bir hafta sonra polisler gidince adam silahla gelip gece yarısı evine ateş açtı." diyor. Adamın niyeti kimseyi öldürmek değil; fakat hem karısının gözünü korkutmak hem de kapısında polis beklediği için giremediği evine ateş açarak mahallenin gözünde itibarını düzeltmeye çalışmak.

Bir de şimdi dayak atan kocaya hapis cezası geliyormuş. Adam karısına dövdü hapse girdi. Ne olacak? Memursa siciline işlenecek. Bilmediği kötü şeyler varsa içerde onları öğrenip çıkacak. Sonra evine gelecek. Ne olacak? Karı koca hasretle birbirlerine mi sarılacaklar? Akşam çaylarını içerken adam hapiste karısa yazdığı şiiri mi okuyacak? Gece birbirlerini kucaklayıp yattıklarında adam hapiste karısının kokusunu ne kadar özlediğini mi fısıldayacak kulağına? Ya bu karı koca bir daha iflah olur mu? Bu evlilik daha gider mi?

Hükümet caydırıcı olsun diye şiddete bol keseden cezalar getiriyor da bunun sonucunu düşünen var mı? Halkı bilinçlendiriyor mu? Yok. Avrupa da şiddete bu cezalar varmış. İyi de biz Avrupalı değiliz. Bizim bir kültürümüz, geleneğimiz, göreneğimiz ve "el gün ne der" kavramımız var.

Pek çok erkek kendini karakola şikayet eden, evine polis çağıran kadınla evliliğini devam ettirmek istemiyor. Avrupalı bir erkek belki bu konuyu çok dert etmez; fakat bizim erkeklerimiz "Beni ele güne rezil ettin." deyip affetmiyor. Ya da "rezil ettin beni mahalleme, arkadaşlarıma" diye karısına iyici öfkelenip öldürebiliyor.

Şiddete çözüm diye sunulan aklı başında bir çözüm ben göremiyorum. Kola, boyna takılacak bileklikler de dahil buna. Bunlar bizim toplumumuzda şiddeti artırmaktan başka bir işe yaramaz. Boşanmalar artar, şiddet artar.

Ayrıca şiddet konusunda bir avukat okurumun söyledikleri de önemli: "Kocası gerçekten zalim olan, tehlikeli olan adamların eşleri kocalarını şikayet etmeye cesaret edemiyorlar. Biliyorlar ki adam psikopat, şikayet ederse onu adamın elinden kimse kurtaramaz. Bu şikayetleri kocasından gerçekten bir zarar gelmeyeceğini bilen, kadınlar yapıyor genellikle." demiş.

Şiddet konusunu sürekli gündemde tutan ve hükümeti etkilemeyi başaran kadın derneklerinin iyi niyetli olduklarını düşünmüyorum. Aile kurumuna inanmayan, çoğu nikahsız birliktelik yaşayan, kadın mutsuzluğunun bütün faturasını erkeklere keserken kadınlara bir fiş bile kesmeyen, erkek düşmanı kadınların kışkırtmalarından korunmak lâzım.

Kadın derneklerinin kışkırtmaları gerçekten ezilen kadınların işine yaramıyor sadece erkekleri ezmek isteyen kadınların işine yarıyor. Bu durumda erkekleri ezmek isteyen kadınlar; ezilen kadınlar üzerinden rant sağlıyor. Ezilen kadınlar ezilmeye devam ediyor. Devlet; sarhoşun, ayyaşın, psikopatın elindeki kadınlara yardım etsin. Önemli olan zulüm gören kadınları kurtarmak.

Yoksa bu çözüm diye sunulan cezalar; aile kurumuna zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Erkek milleti zaten öfkesine çabuk yenilir. Kadın kocasına ağzına gelen küfürleri sayarsa, hakaret eder, aşağılarsa erkeğin vurması çok da şaşılacak bir şey değil. Sonra şikayet et. E sonra? Ya ondan sonra? Bu evlilik ne olacak? Şikayet eden kadınların çoğu kocasından boşanmak istemiyor sadece kocasını hizaya getirmek için gözünü korkutmak istiyor. Ya da kötü niyetli olanlar boşanırken daha çok tazminat ve nafaka almak için erkeğin sabır sınırlarını zorlayıp kendine şiddet uygulamasına sebep olabiliyor.

Kadınlara kocalarını nasıl şikayet edeceklerini öğretmek yerine nasıl iyi geçineceklerini öğretmek daha doğru değil mi? Kadınlara da erkeklere psikolojik şiddet uygulamamaları için eğitim verilmeli değil mi? Erkeklere öfkeyi kontrol etmek ve öfke sonrası olabilecek sonuçlar üzerine eğitim vermek daha iyi olmaz mı?

"Şiddet artıyor, cezaları artıralım" demek çok ilkel bir çözüm.
Bu haber www.dinihaberler.com adresinden kopyalanmıştır
Cezalar arttıkça şiddetin arttığını herkes görüyor. Bu durumda devletimizden şiddete daha insancıl çözümler bulmasını, bu konuda medyanın ve kadın derneklerinin kışkırtmalarına gelmeyip daha bilimsel çalışmasını, bizim toplumumuzun yapısını göz önünde bulundurmasını, ailelerin iletişimini kuvvetlendirecek, sorun çözmeyi öğretecek eğitimler vermesini bekliyoruz.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim