Kaç aday 4 yıllık okulara gidemez?

Kaç aday 4 yıllık okulara gidemez?

Prof. Dr. Adil Çağlar, ÖSS'de 4 yıllık programlarda tercih yapma hakkına sahip adaylardan 342 bininin 4 yıllık programlara giremeyeceğini ileri sürdü.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Akademik Direktörü Prof. Dr. Adil Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, 2008 ÖSS sonuçlarını değerlendirdi. Geçen yıl 1 milyon 615 bin 534 öğrencinin sınava girdiğini ve 604 bin öğrencinin 185 puanı geçtiğini belirterek, bunun da öğrencilerin üçte birinin tercih yaptığı anlamına geldiğini kaydetti.

Bu yıl 145 ve üzeri puan alan 1 milyon 405 bin, 165 puan ve üzeri puan alan 874 bin öğrencinin tercih yapma hakkı elde ettiğini ifade eden Çağlar, geçen yıl yaklaşık 400 bin olan kontenjanın ise bu yıl 532 bine yükseldiğini anımsattı. Çağlar, ''Bu 100 binlik artış, tercih yapma hakkını elde eden 1 milyon 293 bin adayla karşılaştırıldığı zaman, 4 yıllık programlarda tercih yapma hakkına sahip olan adaylardan 342 bini 4 yıllık programlara giremeyecek'' görüşünü savundu.

Adil Çağlar, bütün adayların ortalamalarının kullanılması halinde 165 baraj puanını geçen öğrenci sayısının 950 binin üstüne çıkabileceğini bildirdi.

Taban puanların düşürülmesinin, özellikle vakıf üniversitelerine ve KKTC'deki üniversitelere daha fazla öğrenci akımına yol açacağını ileri süren Çağlar, bunun da çok daha dikkatli ve iyi düşünerek tercih yapma ihtiyacını ortaya koyduğunu ifade etti.

Çağlar, geçen yıl 47 bin, bu yıl da 25 bin adayın puanının hesaplanamadığını, bunun olumlu bir gelişme olduğunu, ancak bu konuda yeni projeler geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Son 3 yıldır kız öğrencilerin başarılı olduğuna dikkat çeken Çağlar, bu başarıda kız çocuklarının eğitimine yönelik projelerin önemli katkısı olduğunu belirtti.

Bu yıl ilk 10'a giren adaylardan ikisinin geçen yıl da dereceye girdiğini hatırlatan Prof. Dr. Adil Çağlar, geçen yıl iyi bölümleri kazanmalarına rağmen bu yıl da sınava giren adaylar üzerinde düşünülmesi gerektiğini bildirdi.

(AA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.